Magazyn koscian.net

2003-11-19 09:57:02

80 lat śmigielskiej sekcji hodowców gołębi

W poniedziałek, 10 listopada, w śmigielskim Domu Działkowca uroczyście obchodzono 80-lecie miejscowej Sekcji nr 2 Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych

- W ten wyjątkowy dla nas dzień składam serdeczne podziękowania członkom naszej organizacji za trud i zaangażowanie - mówił podczas uroczystości Janusz Graczyk, prezes Sekcji. - Pragnę również wspomnieć wszystkich tych, którzy odeszli, a na zawsze pozostaną w naszej pamięci. W szczególny sposób chciałbym uczcić pamięć Bernarda Wolnika, długoletniego prezesa naszej sekcji, człowieka niezwykle zasłużonego w 80-letniej historii hodowli gołębi pocztowych na Ziemi Śmigielskiej.
 Prezes Janusz Graczyk przybliżył zebranym historię śmigielskiego ruchu hodowców gołębi pocztowych.
 Jego początek datuje się na 3 maja 1923 roku. Wówczas to 12 miejscowych pasjonatów powołało do życia Towarzystwo Gołębi Pocztowych ,,Orzeł Biały’’ w Śmiglu. Głównym inicjatorem powstania organizacji był Julian Tyczka, redaktor naczelny czasopisma ,,Orędownik Śmigielski’’. Pierwszym prezesem Towarzystwa został Michał Ratajczak. Gołębie pochodziły z zasobów wojskowych z Poznania. Ówcześni hodowcy zajęli się hodowlą gołębi oraz sprawdzaniem ich zalet w lotach konkursowych. Pierwszy poważny kryzys śmigielska organizacja przechodziła podczas hitlerowskiej okupacji, kiedy to hodowcy zostali zmuszeni do pozbycia się swych podopiecznych.
 Reaktywacja Towarzystwa nastąpiła 24 marca 1946 roku. Prezesem został Jakub Majchrowicz, wiceprezesem Roman Borowicz, skarbnikiem Stanisław Gabryel. W gronie organizatorów powojennej działalności znaleźli się również: Edmund Wyrwa, Józef Mania, Antoni Gabryel, Stefan Dębski, Roch Majchrzak, Piotr Cieśla, Jan Maćkowiak i Bernard Wolnik. Stowarzyszenie otrzymało wówczas numer organizacyjny III/9. W następnych latach funkcję prezesa tej organizacji objął Bernard Wolnik i pełnił ją do 1952 roku, a po utworzeniu w Śmiglu drugiego oddziału o numerze III/71 został wybrany jego prezesem. Pełnił tę funkcję także po połączeniu oddziałów III/9 i III/71 do końca 1981 roku. Natomiast prezesem oddziału III/9 w latach 1952-75 jest zasłużony dla ruchu lekarz-stomatolog Roman Borowicz.
 Podczas jubileuszowej uroczystości Janusz Graczyk wspomniał również o zasługach: Ireneusza Starkbauera, Henryka Pawlaka, Antoniego Kaczmarka, Jana Kasprzaka i Sylwestra Adamczaka - późniejszych prezesów śmigielskiej organizacji oraz o Romanie Borowiczu, Zdzisławie Ratajczaku, Leonie Zborowskim, Kazimierzu Nowaku, Bernardzie Wolniku, Konstantym Wasiakowskim i Mirosławie Nędzy - zwycięzcach hodowlanej i konkursowej rywalizacji.
 - Wymienię także Jana i Jacka Kasprzaków, Jana Stróżyńskiego, Kazimierza i Piotra Mikołajczaków, Dariusza Pelca, Roberta i Teodora Starkbauerów i Pawła i Łukasza Kurzawskich, którzy mogą się poszczycić najlepszymi wynikami uzyskanymi w ciągu ostatnich dziesięciu lat - mówił prezes.
 Podczas poniedziałkowej uroczystości pamiątkowymi statuetkami nagrodzono osoby wspierające sekcję w wypełnianiu jej statutowych zadań. Wyróżnienia wręczono: burmistrzowi Józefowi Cieśli, Tadeuszowi Gidaszewskiemu - prezesowi Zarządu Oddziału PZHGP w Lesznie, Leszkowi Nowakowi - prezesowi Zarządu Oddziału PZHGP w Kościanie, Leszkowi Balcerowi - prezesowi Pracowniczych Ogródków Działkowych w Śmiglu, Zygmuntowi Ratajczakowi - kierownikowi śmigielskiego Ośrodka Kultury Fizycznej i Rekreacji i Hubertowi Zbierskiemu - znanemu śmigielskiemu regionaliście, autorowi kroniki upamiętniającej 80 -lecie śmigielskiej Sekcji PZHGP (po raz pierwszy zaprezentowano ją właśnie podczas jubileuszowych obchodów). Za wieloletnią działalność związkową wyróżniono również: Józefa Szwarca, Jana Kasprzaka, Sylwestra Adamczaka i Edwarda Nowaka.
 Uroczystość była okazją do podsumowania tegorocznego sezonu gołębich lotów, Mistrzostwo Sekcji Śmigiel - Liga 2003 (seria 3 z 50, loty gołębi dorosłych) przypadło: Kazimierzowi i Piotrowi Mikołajczakom z Bronikowa przed: Dariuszem Pelcem z Poświętna i Robertem i Teodorem Starkbauerami z Czacza. Mistrzostwo Sekcji (seria gołębi typowanych, 5 z 10 i 3 z 5, loty gołębi dorosłych) wywalczyli: Kazimierz i Piotr Mikołajczakowie przed: Dariuszem Pelcem i Dariuszem Szymczakiem z Bielaw. Mistrzostwo Sekcji (seria 5 z 30, loty gołębi młodych) przypadło Włodzimierzowi Sobkowiakowi ze Starego Bojanowa przed: Janem Stróżyńskim z Czacza oraz Kazimierzem i Piotrem Mikołajczakami. W lidze juniorów tej klasy triumfował Mirosław Poloszyk przed Robertem Jęczem i Konradem Białasikiem.
 Zdobywcami Super Pucharu Przechodniego 2001-2010 ufundowanego przez Bernarda Wolnika zostali w tym roku: Kazimierz i Piotr Mikołajczakowie z Bronikowa.
 Wyróżniono też właścicieli gołębi, które w 2003 roku uzyskały najlepsze wyniki. W konkursie Najlepszy Lotnik 2003 (w kategorii Loty Gołębi Dorosłych) triumfowali: Kazimierz i Piotr Mikołajczakowie. W kat. Najlepszy Roczniak triumfował Kazimierz Hermanowicz z Czacza. W kat. Loty Gołębi Młodych zwyciężył Włodzimierz Sobkowiak ze Starego Bojanowa. Pierwsze miejsca w Pucharze dla pierwszego gołębia lotów w sezonie 2003 wywalczyli: Jan Stróżyński z Czacza (loty gołębi dorosłych) i Jan i Jacek Kasprzakowie ze starego Bojanowa (loty gołębi młodych).      
ROBERT GORCZYŃSKI
 

Już głosowałeś!

Komentarze (0)

STOP HEJTOWI - PAMIĘTAJ - NIE JESTEŚ ANONIMOWY!
Jeśli zamierzasz kogoś bezpodstawnie pomówić, wiedz, że osobie pokrzywdzonej przysługuje prawo zgłoszenia tego faktu policji, której portal jest zobligowany wydać numer ip Twojego komputera: 3.144.39.93

Internauci piszący komentarze ponoszą za nie pełną odpowiedzialność karną i cywilną. Redakcja zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich całkowitego usuwania jeżeli: nie dotyczą one artykułu, są sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, naruszają normy prawne lub obyczajowe.

Dodaj komentarz
Powrót do strony głównej
×

Dodaj wydarzenie

Wydarzenie zostanie opublikowane po zatwierdzeniu przez moderatora.

Dane do wiadomości redakcji
plik w formacie jpg, max 5 Mb
Zgłoszenie zostało wysłane - zostanie opublikowane po akceptacji administratora.
UWAGA: W przypadku imprez o charakterze komercyjnym zastrzegamy sobie prawo do publikacji po uzgodnieniu ze zgłaszającym opłaty za promowanie danego wydarzenia.