Materiały partnerów

23 listopada 2023

Bezpieczna jazda nocą - praktyczne porady dla kierowców

Nie wszyscy kierowcy lubią nocną jazdę - w porze wieczornej dają o sobie znać zmęczenie i znużenie, utrudniając bezpieczne prowadzenie pojazdu. Niemniej jednak w niektórych sytuacjach jazda po zmroku jest koniecznością, bez względu na to, czy odbywamy krótsze, czy też dłuższe trasy. O czym pamiętać, prowadząc auto nocą?

Odpowiednie oświetlenie pojazdu

Jazda po zmroku wymaga odpowiedniego oświetlenia auta, tak aby było ono dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego. W ciągu dnia używamy świateł mijania, natomiast nocą kierowcy chętniej włączają światła drogowe. Są one mocniejsze i zwiększają pole widzenia, ale jednocześnie mogą oślepiać podróżujących z naprzeciwka. Dlatego włączamy je wyłącznie wtedy, gdy jesteśmy na drogach sami. Świateł długich nie używamy w ciągu dnia ani jadąc po dobrze oświetlonych drogach. Przydają się natomiast, gdy znajdujemy się w lesie lub na polach, gdzie najczęściej nie ma latarni. Do oświetlenia pojazdu należy dostosować prędkość. Jadąc na światłach mijania, trzeba ją ograniczyć, gdyż mamy wtedy mniejszą widoczność. Tymczasem jazda na światłach długich umożliwia zwiększenie prędkości, ale w dalszym ciągu musimy pamiętać o bezpieczeństwie i zachowaniu ostrożności. 

Wyposażenie pojazdu

Wypadek, awaria pojazdu czy kolizja w porze nocnej stanowią zagrożenie nie tylko dla kierowcy, lecz również dla innych. Bardzo ważne jest więc odpowiednie oznakowanie miejsca wypadku poprzez ustawienie trójkąta ostrzegawczego. Kierowca oraz inne osoby przebywające na jezdni powinny mieć na sobie kamizelki odblaskowe. Dzięki temu są o wiele lepiej widoczne dla pozostałych, i to nawet z dalekiej odległości. Zanim wyruszymy w podróż, upewnijmy się, że mamy w samochodzie trójkąt oraz kamizelkę. Nocą przydatna może być również latarka, która pozwoli sprawdzić, który element pojazdu mógł ulec awarii. Jeśli podróżujemy z dziećmi, woźmy ze sobą koce, którymi - w razie potrzeby - będziemy mogli je okryć. Przebywanie w wychłodzonym aucie przez dłuższy czas może stanowić zagrożenie dla ich zdrowia. Wypadki w porze nocnej niestety zdarzają się stosunkowo często, dlatego warto pomyśleć o zakupie dodatkowej polisy. Ubezpieczenie AC na Warta.pl to doskonałe rozwiązanie dla osób, które posiadają wyłącznie polisę OC.

Przerwy i postoje

Dłuższa jazda w porze nocnej bywa bardzo męcząca, dlatego warto często robić postoje. Powinny one trwać przynajmniej 30 minut celem zregenerowania organizmu. Niektórzy kierowcy unikają ich, chcąc szybciej dotrzeć na miejsce. Tymczasem pragnienie, głód czy nadmierne przemęczenie nie ułatwiają skoncentrowania się na drodze. Jeśli tylko istnieje taka możliwość, warto wymieniać się z innym kierowcą, zwłaszcza jeśli planujemy całonocną podróż. Osoby, które nie czują się pewnie za kierownicą w nocy, powinny pomyśleć o noclegu i wyruszeniu w dalszą trasę rano. 

Kiedy nie powinno się jeździć w porze nocnej?

Większość kierowców nie czuje się komfortowo, pokonując znaczne odległości w porze nocnej. Niemniej jednak jazda po zmroku bywa nieunikniona. Warto pamiętać, że w pewnych przypadkach zasiadanie za kierownicą po zmroku jest niewskazane, zwłaszcza gdy:

  • kierowca ma poważną wadę wzroku, utrudniającą akomodację oka i widzenie po ciemku,
  • kierowca nie potrafi opanować zmęczenia, zasypia za kierownicą,
  • na drodze panują bardzo trudne warunki, na przykład śnieżyca czy znaczne zlodowacenie powierzchni,
  • pojazd nie posiada dobrego oświetlenia czy sprawnych wycieraczek.

Jazda w porze nocnej stanowi spore wyzwanie, dlatego osoby, które często podróżują po zmroku, powinny pomyśleć o zakupie dodatkowej polisy NNW. Umożliwia ona otrzymanie odszkodowania w razie wystąpienia zdarzenia losowego. Na cenę ubezpieczenia NNW wpływ ma wiele czynników, jednak składka zwykle nie jest wysoka, natomiast zakup polisy pozwala spokojniej poruszać się po drogach, także po zmroku.

Nocna jazda - bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Jazdy po zmroku powinni podejmować się jedynie kierowcy, którzy mają już spore doświadczenie na drogach. Muszą oni bezwzględnie przestrzegać zasad bezpieczeństwa, stosując się do obowiązujących przepisów. Pusta droga nie powinna być dla nich sygnałem do zwiększenia prędkości czy wyprzedzania na trzeciego. Bardzo istotne jest rozpoznawanie oznak zmęczenia - gdy czujemy się senni, należy bezwzględnie zatrzymać pojazd w najbliższym bezpiecznym miejscu. Do jazdy przystępujemy w dobrym stanie fizycznym i psychicznym. Ważne jest nastawienie - nadmierny strach przed podróżą nie jest dobrym doradcą, dlatego osoby, które boją się jazdy po zmroku, nie powinny się jej podejmować.


Komentarze (0)

STOP HEJTOWI - PAMIĘTAJ - NIE JESTEŚ ANONIMOWY!
Jeśli zamierzasz kogoś bezpodstawnie pomówić, wiedz, że osobie pokrzywdzonej przysługuje prawo zgłoszenia tego faktu policji, której portal jest zobligowany wydać numer ip Twojego komputera: 18.216.142.24

Internauci piszący komentarze ponoszą za nie pełną odpowiedzialność karną i cywilną. Redakcja zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich całkowitego usuwania jeżeli: nie dotyczą one artykułu, są sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, naruszają normy prawne lub obyczajowe.

Dodaj komentarz
Powrót do strony głównej
×

Dodaj wydarzenie

Wydarzenie zostanie opublikowane po zatwierdzeniu przez moderatora.

Dane do wiadomości redakcji
plik w formacie jpg, max 5 Mb
Zgłoszenie zostało wysłane - zostanie opublikowane po akceptacji administratora.
UWAGA: W przypadku imprez o charakterze komercyjnym zastrzegamy sobie prawo do publikacji po uzgodnieniu ze zgłaszającym opłaty za promowanie danego wydarzenia.