Materiały partnerów

29 czerwca 2022

Co właściciele domów powinni wiedzieć o panelach słonecznych

Rosnące koszty energii sprawiają, że coraz więcej właścicieli domów decyduje się na kolektory słoneczne, ale mnogość wyboru w tej dziedzinie może zniechęcić do podjęcia decyzji. Instalowanie paneli lub modułów słonecznych w celu przetwarzania światła słonecznego na energię elektryczną i oszczędzania energii nie jest pomysłem nowym.

 Już w 1954 r. naukowcy z Bell Laboratories zademonstrowali pierwsze praktyczne krzemowe ogniwo słoneczne. Jednak w ciągu ostatnich 10 lat energia słoneczna nabrała rozpędu.

Jak działają panele słoneczne

Panel fotowoltaiczny składa się z wielu ogniw zbudowanych z warstw materiału półprzewodzącego, najczęściej krzemu. Gdy światło pada na ten materiał, powstaje strumień energii elektrycznej. Ogniwa nie potrzebują bezpośredniego światła słonecznego do pracy i mogą działać nawet w pochmurne dni. Jednak im silniejsze jest nasłonecznienie, tym więcej energii elektrycznej jest wytwarzane. Ciekawe oferty paneli znajdziesz w www.ogloszenia24m.pl . Systemy fotowoltaiczne składają się z kilku paneli, z których każdy wytwarza około 355 W energii przy silnym nasłonecznieniu.

Typowe systemy składają się z około 15 paneli i wytwarzają energię elektryczną prądu stałego. Ponieważ energia elektryczna wykorzystywana w urządzeniach domowych jest prądem zmiennym, wraz z systemem instaluje się inwerter, który przekształca prąd stały na zmienny. Taką energię elektryczną można wykorzystać w całym domu lub wyeksportować do sieci.

Czy masz wystarczająco dużo miejsca

Przestrzeń jest kluczowym czynnikiem. Przeciętna wielkość systemu wynosi około 4,2 kWp i zajmuje on zwykle około 25 m2 powierzchni dachu. Dach niezacieniony, skierowany na południe jest idealny do uzyskania maksymalnej mocy elektrycznej. Można również rozważyć dachy zwrócone na wschód lub zachód, ale nie zaleca się stosowania dachów zwróconych na północ. System skierowany na wschód lub zachód przyniesie około 15-20% mniej energii niż ten skierowany bezpośrednio na południe. Pobliskie budynki, drzewa lub kominy mogą zacieniać dach i mieć negatywny wpływ na wydajność systemu. Warto zobaczysz także oferty domów na sprzedaż https://www.ogloszenia24m.pl/nieruchomosci/domy/sprzedam/

Najlepiej jest znaleźć niezacienione miejsce, jednak czasami zacienienia nie da się uniknąć. Niektóre systemy fotowoltaiczne mogą minimalizować wpływ zacienienia za pomocą "optymalizatorów". Jeśli nie ma zacienienia, stosowanie optymalizatorów nie jest konieczne ani korzystne, poza zwiększonymi możliwościami monitorowania, jakie oferują - nie będą one generować więcej energii.


Powrót do strony głównej
×

Dodaj wydarzenie

Wydarzenie zostanie opublikowane po zatwierdzeniu przez moderatora.

Dane do wiadomości redakcji
plik w formacie jpg, max 5 Mb
Zgłoszenie zostało wysłane - zostanie opublikowane po akceptacji administratora.
UWAGA: W przypadku imprez o charakterze komercyjnym zastrzegamy sobie prawo do publikacji po uzgodnieniu ze zgłaszającym opłaty za promowanie danego wydarzenia.