Materiały partnerów

30 lipca 2024

Czy wiesz, czym skutkuje praca w narażeniu na pyły?

Cywilizacja rozwija się z dnia na dzień. Jednym ze skutków tego procesu jest gwałtowny wzrost emisji zanieczyszczeń powietrza, będący wynikiem intensywnej industrializacji, urbanizacji oraz natężenia ruchu samochodowego. Postęp wymusza na wielu branżach przykładanie większej wagi do kwestii bezpieczeństwa – szczególnie dotyczy to przemysłu produkcyjnego.

W halach przemysłowych, oprócz wytwarzania szeregu produktów, codziennie powstają masy szkodliwych pyłów. Długotrwała praca w takich warunkach może negatywnie odbić się na zdrowiu osób, które na co dzień przebywają w miejscach o wysokim zapyleniu. Jednym ze szczególnie groźnych skutków ekspozycji na pył są choroby układu oddechowego.

Pylica płuc jako jedna z najczęstszych chorób zawodowych wśród Polaków

Istnieje wiele zawodów, które wiążą się z przebywaniem w niekomfortowych, nierzadko również szkodliwych warunkach – oddychanie zanieczyszczonym powietrzem to codzienność osób pracujących w szeroko pojętym przemyśle, górnictwie czy mechanice. To właśnie oni są najczęściej narażeni na konsekwencje w postaci chorób układu oddechowego, w tym pylicy.

Pylica to jedna z najczęstszych chorób zawodowych. Wbrew pozorom, dotyczy ona nie tylko górników, lecz również osoby na co dzień przebywające w środowisku o wysokim poziomie zapylenia. Podatność na pylicę nie zależy od wieku, jednak największą grupę pacjentów stanowią zwykle osoby starsze, mające za sobą lata pracy w szkodliwych warunkach bądź nałogowo palące papierosy. Do głównych kryteriów rozpoznania pylicy płuc zalicza się: długotrwałe narażenie na wdychanie szkodliwych pyłów, potwierdzenie choroby w badaniach obrazowych (RTG), wkluczenie chorób podobnych objawowo do pylicy (nowotworów, prosówki, sarkoidozy, gruźliczaka, włóknienia śródmiąższowego płuc). W związku z różnicami w działaniu poszczególnych pyłów, na które narażone są osoby sprawujące stanowiska o podwyższonym ryzyku zapadnięcia na pylicę, wyróżnia się kilka rodzajów tej choroby.

  • Krzemica płuc. Powstaje pod wpływem wieloletniej ekspozycji na obecność pyłu krzemowego. Objawia się występowaniem duszności, okresowym kaszlem oraz intensywnym odkrztuszaniem wydzieliny – zwłaszcza po nocy.

  • Pylica węglowa. Wywołana intensywnym wdychaniem pyłu kopalnianego; najczęściej dotyczy górników. Jej najczęstszym objawem jest suchy kaszel oraz duszności, które z czasem przekształcają się w niewydolność płuc bądź całego układu oddechowego.

  • Pylica azbestowa. Stanowiąca wynik długotrwałego wdychania z powietrzem szkodliwych włókien azbestowych. Początkowo objawia się dusznością wysiłkową, która z czasem postępuje i zmienia się w duszność spoczynkową.

  • Pylica bawełniana. Determinowana przez ekspozycję na pył bawełniany, podobnie jak reszta rodzajów objawia się trudnościami w oddychaniu.

Chociaż pylicę uznaje się za chorobę uleczalną, całkowite wyleczenie następuje w naprawdę niewielu przypadkach, a sam proces rehabilitacji uzależniony jest między innymi od jej zaawansowania w dniu zgłoszenia się do lekarza oraz rozpoczęcia leczenia (polegającego głównie na minimalizowaniu objawów). Niestety, wiele osób zmaga się z chorobą do końca życia. Na szczęście pracodawcy i właściciele miejsc pracy, w których generowane są ogromne ilości pyłów, coraz częściej zwracają uwagę na działania profilaktyczne, które mają na celu zminimalizowanie możliwości zachorowania między innymi na pylicę.

Sposoby na ochronę pracowników przed nadmiernym zapyleniem w miejscu pracy

To, w jakich warunkach się pracuje, nierzadko przekłada się na stan zdrowia oraz samą efektywność wykonywania codziennych obowiązków. Technologia stale się rozwija, a wraz z nią powstają kolejne sposoby na poprawę komfortu nawet w wysoce inwazyjnych miejscach pracy. W zakładach pracy o podwyższonym ryzyku zapylenia, pracownicy zobowiązani są do noszenia odpowiedniej odzieży ochronnej oraz masek przeciwpyłowych. Miejsca pracy sprzątane są regularnie, zaś pracownicy podlegają okresowym badaniom, które pozwalają na kontrolę ich zdrowia i samopoczucia w miejscu pracy. Oprócz tego, stosuje się również wydajne filtry powietrza. Ich głównym celem jest eliminacja zagrożeń w postaci szkodliwych pyłów unoszących się w powietrzu; jednocześnie umożliwiają one właściwe funkcjonowanie zakładu. Produkcją filtrów przemysłowych zajmuje się między innymi firma BITEKO, która na swojej stronie internetowej – biteko.pl – prezentuje szeroką gamę różnego rodzaju filtrów stosowanych w przemyśle. Filtry przemysłowe to szeroka gama produktów stworzonych przez wykwalifikowanych inżynierów; to właśnie dzięki tego typu rozwiązaniom możliwe jest tworzenie bezpiecznych miejsc pracy oraz technologii filtracyjnych do zastosowania w wielu gałęziach współczesnego przemysłu. Ochrona przeciwpyłowa ma ogromne znaczenie dla funkcjonowania całego przedsiębiorstwa. Pod żadnym pozorem nie należy jej lekceważyć.


Powrót do strony głównej
×

Dodaj wydarzenie

Wydarzenie zostanie opublikowane po zatwierdzeniu przez moderatora.

Dane do wiadomości redakcji
plik w formacie jpg, max 5 Mb
Zgłoszenie zostało wysłane - zostanie opublikowane po akceptacji administratora.
UWAGA: W przypadku imprez o charakterze komercyjnym zastrzegamy sobie prawo do publikacji po uzgodnieniu ze zgłaszającym opłaty za promowanie danego wydarzenia.