Materiały partnerów

23 lutego 2023

Jak uprawiać warzywa w tunelu ogrodowym?

Świeże, naturalne warzywa z własnego ogrodu nie muszą być jedynie sezonowym luksusem. Tunele ogrodowe pozwalają ogrodnikom uzyskiwać obfitsze plony i znacznie przedłużyć okres zbiorów. Podpowiadamy, jak uprawiać warzywa w tunelach ogrodowych.

Ogrodowe tunele foliowe – wykonanie i montaż

Tunele foliowe to specjalne konstrukcje ogrodowe przeznaczone do uprawy roślin pod osłonami. Wewnątrz nich panuje specyficzny mikroklimat, który korzystnie wpływa na kiełkowanie, wzrost i plonowanie roślin. Dodatkowo takie konstrukcje chronią rośliny przed niekorzystnymi warunkami środowiskowymi (wiatrem, deszczem, przymrozkami) oraz szkodnikami.

Ogrodowe tunele zbudowane są ze stelażu (z metalu lub rurek PCV), na którym rozciągnięta jest specjalna folia. Do budowy konstrukcji tego typu najczęściej wykorzystuje się folie polietylenowe. W zależności od rodzaju konstrukcji folie mogą różnić się grubością, kolorem oraz przepuszczalnością świetlną. Dodatkowo ogrodowe tunele wyposażone są w okna lub inne otwory wentylacyjne.

Tunele do ogrodu dostępne są w wielu rodzajach. Niskie konstrukcje (do 1,5 m) polecane są do stosowania jako inspekty. Dobrze sprawdzą się także w małych ogrodach, gdzie często brakuje miejsca na tradycyjne grządki warzywne. Tunele foliowe o wysokości minimum 2 m zapewniają dużą wygodę użytkownikom oraz optymalne warunki do wzrostu większości roślin. Nadają się więc do całorocznej uprawy różnych warzyw oraz użytku profesjonalnego.

Dużą zaletą tuneli foliowych jest łatwość ich montażu. Budowę tunelu należy rozpocząć od złożenia i ustawienia szkieletu. Następnie na stelażu rozciąga się folię. Brzegi folii trzeba dodatkowo przysypać ziemią.


Wysoki tunel foliowy z klasycznymi drzwiami, fot. Ogrodosfera.pl

Jakie warzywa uprawiać w tunelu foliowym?

Tunele ogrodowe w ogrodosfera.pl dają szerokie możliwości wszystkim miłośnikom warzyw. Można uprawiać w nich większość popularnych gatunków. Szczególnie polecane są jednak do uprawy warzyw ciepłolubnych, takich jak: pomidor, ogórek, papryka, dynia, cukinia, bakłażan, fasola, groch. Tunele foliowe można ponadto wykorzystać do uprawy wczesnowiosennych nowalijek i warzyw przedplonowych o krótkim okresie wegetacyjnym, np. rzodkiewki, sałaty, szpinaku, kalarepy.

Kiedy sadzić warzywa pod folią?

Uprawę warzyw pod folią można rozpocząć znacznie wcześniej niż na tradycyjnych grządkach. Pierwsze warzywa (m.in. rzodkiewkę, sałatę, kalarepę, kapustę) pod osłonami można sadzić już późną zimą – w połowie lutego. Pod koniec kwietnia lub na początku maja można sadzić większość warzyw ciepłolubnych Jesień to z kolei dobra pora rozpoczęcie uprawy w tunelach sałaty zimowej, szpinaku czy jarmużu.


Klasyczny biały tunel ogrodowy, fot. Ogrodosfera.pl

Uprawa warzyw w tunelach foliowych – podstawowe zasady

Aby uzyskać obfite plony warzyw w tunelach, warto zadbać o odpowiednie przygotowanie podłoża. Ziemia na grządkach powinna być odchwaszczona, spulchniona i wzbogacona nawozem organicznym – kompostem lub obornikiem. Przy sadzeniu roślin trzeba przestrzegać podobnych zasad jak w tradycyjnym warzywniku. Należy więc uwzględnić zasady uprawy współrzędnej oraz płodozmianu. By rośliny prawidłowo rosły, warto pamiętać również o regularnych zabiegach pielęgnacyjnych – podlewaniu, nawożeniu, odchwaszczaniu czy ochronie przed chorobami. Bardzo ważne jest też systematyczne wietrzenie tuneli, które umożliwia utrzymanie wewnątrz prawidłowej temperatury i cyrkulacji powietrza.


Powrót do strony głównej
×

Dodaj wydarzenie

Wydarzenie zostanie opublikowane po zatwierdzeniu przez moderatora.

Dane do wiadomości redakcji
plik w formacie jpg, max 5 Mb
Zgłoszenie zostało wysłane - zostanie opublikowane po akceptacji administratora.
UWAGA: W przypadku imprez o charakterze komercyjnym zastrzegamy sobie prawo do publikacji po uzgodnieniu ze zgłaszającym opłaty za promowanie danego wydarzenia.