Magazyn koscian.net

2003-12-09 14:56:16

Narkotyki w ofensywie...

W Polsce wciąż rośnie liczba osób uzależnionych od narkotyków i środków odurzających.

Szacuje się, że jest ich ponad 30 tysięcy. Są to głównie ludzie młodzi. Aby zdobyć informacje na temat narkomanii i jej przeciwdziałać, w październiku br. we wszystkich szkołach ponadgimnazjalnych powiatu kościańskiego przeprowadzono badania ankietowe nt. postawy uczniów wobec narkotyków i środków odurzających.

 - Narkomania to zjawisko bardzo niepokojące, szczególnie, że obecne jest w szkołach - mówi starosta Andrzej Jęcz. - Niestety, obraz jaki dała nam ankieta jest niepokojący. Okazuje się bowiem, że narkotyki są obecne w szkołach i młodzi ludzie mają do nich łatwy dostęp. Dlatego też w porozumieniu ze szkołami i policją podjęliśmy działania zmierzające do ukrócenia tego procederu.

PIERWSZY ELEMENT
 Ankieta. Składała się ona z ośmiu pytań: jakie znasz narkotyki lub o jakich słyszałeś; czy widziałeś narkotyki w jakiejkolwiek formie i gdzie to było; czy kiedykolwiek sporóbowałeś narkotyków lub środków odurzających i jakich; czy w okresie od początku roku szkolnego spotkałeś kogoś kto chciał ci sprzedać, dać narkotyk lub środek odurzający, gdzie to było, kto to był, czy odmówiłeś; czy aktualnie zażywasz narkotyki lub środki odurzające, w jakim miejscu to robisz najczęściej, skąd je bierzesz, jak często to robisz; czy uważasz że w szkole powinno się więcej mówić o problemach uzależnienia od narkotyków.
 Przebadano 1663 uczniów, z czego aż 950 to dziewczyny. Ankietę wypełniło 646 uczniów klas pierwszych (39 procent). Na pytania odpowiadało: 189 uczniów Zespołu Szkół Podnagimnazjalnych w Krzywiniu, 34 - Zespołu Szkół Specjalnych w  Kościanie, 302 - Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Nietążkowie, 125 - Liceum Ogólnokształcącego w Śmiglu, 593 - Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kościanie i 420 - I Liceum Ogólnokształcącego w Kościanie.
 - Do spróbowania narkotyków przyznało się 248 uczniów, a 115 do zażywania - informuje Maria Olejniczak ze Starostwa Powiatowego w Kościanie. - Najczęściej próbowanymi narkotykami była marihuana i amfetamina. Niepokojące jest to, że w ciągu dwóch miesięcy po rozpoczęciu roku szkolnego aż 334 uczniów spotkało się w szkole z ofertą sprzedaży narkotyków.
 Ponad 60 procent młodzieży przyznało, iż słyszało o takich narkotykach jak: marihuana, amfetamina, kokaina, heroina, opium, ecstasy i LSD. Wiedzę na ten temat czerpią z telewizji (600 osób), dyskoteki (567), kina (300), szkoły (288), domu koleżanki lub kolegi (257), pubu (220). Narkotyki oferowali: rówieśnicy - 169 osób, starszy kolega - 165, nieznajoma osoba dorosła - 86, znajomy dorosły - 64. 119 uczniów skorzystało z propozycji nabycia  narkotyku. 115 badanych przyznało, że ,,bierze’’, a 278 w ogóle nie udzieliło odpowiedzi. Piętnaścioro zdradziło, że zażywa narkotyki kilka razy w tygodniu, 31 - raz w tygodniu, 25 - raz w miesiącu, 10 - raz na pół roku, 19 - rzadziej. Wśród miejsc, gdzie ,,biorą’’ najczęściej wymieniane są: dyskoteka (75), szkoła (36), dom kolegi-koleżanki (34), park (28) i pub (23).
 - Narkotyki pozyskiwane są od kolegi rówieśnika, na drugiej pozycji jest starszy kolega, wymieniane są też osoby dorosłe głównie nieznajome - wymienia Maria Olejniczak. - Najbardziej niepokojąca sytuacja jest w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kościanie. Tutaj bowiem 133 osoby przyznały się do spróbowania narkotyków, natomiast kontakt z handlarzami miało 153 uczniów. Ponadto aż 71 uczniów zdeklarowało, że regularnie zażywa narkotyki.
 Aż 1199 przebadanych uczniów uważa, że w szkole powinno się więcej mówić o problemach uzależnienia.

DRUGI ELEMENT
 Przeszukania w szkołach. Pierwszą akcję (pisaliśmy o tym w ostatnim numerze ,,GK’’) przeszukania szkolnych pomieszczeń i bagaży uczniów policjanci przeprowadzili w ZSP w Kościanie i Nietążkowie. Reksio, policyjny pies do wykrywania narkotyków, nie odnalazł wówczas żadnych środków odurzających. By możliwe było przeprowadzanie przeszukań w placówkach oświatowych, w statutach szkół należało wprowadzić odpowiednie zapisy. Jako pierwsza zmiany zapisała rada kościańskiego ZSP.
 - Moniotorowanie obiektów szkolnych będzie powtarzane - zapowiada starosta Jęcz. - Akcje te będą niezapowiedziane i przygotowane w ścisłej tajemnicy. Chcemy w ten sposób wyłapywać tych, którzy zajmują się rozprowadzaniem narkotyków. Dotarcie do nich jest możliwe poprzez osoby, które się zaopatrują u dilerów. Zasadniczym celem naszych działań jest prewencja. Chcemy też wzmocnić obserwacje terenów przyszkolnych, choćby przez zamontowanie tam kamer.
 Starosta zorganizował spotkanie z dyrektorami szkół podległych powiatowi i komendantem policji, na którym podjęto decyzję o ścisłej współpracy w walce z narkotykami.
 - Będziemy organizowali spotkania z młodzieżą i rodzicami, by uświadamiać im niebezpieczeństwo jakie płynie z narkomanii - zapewnia starosta. - Chcemy też mówić o tym, jakie są symptomy zażywania narkotyków oraz gdzie znaleźć pomoc.
 Działania prowadzone będą także poza szkołami. Policja ze szczególną uwagą patrolować będzie miejsca, gdzie kwitnie narkotyczny proceder. Przed kilkoma dniami starosta podjął decyzję o zmianie organizacji ruchu przy ul. Koszewskiego, która sąsiaduje z parkiem miejskim i dyskoteką.
 - Postawiono tam znak zakazu zatrzymywania się i postoju w godzinach od 17 do rana - wyjaśnia starosta. - To co tam się działo w czasie dyskotek, sprzyjało - w moim odczuciu - wszelkiego rodzaju patologiom. Okolice dyskoteki i parku będą systematycznie monitorowane.

TROCHĘ STATYSTYKI
 W 2002 r. Komenda Powiatowa Policji w Kościanie prowadziła 11 dochodzeń związanych z narkotykami. Dwa dotyczyły udzielania narkotyków, osiem - sprzedaży, a jedno - posiadania. Czternastu osobom przedstawiono zarzuty. Zabezpieczono kilkanaście porcji narkotyków, głównie marihuany i amfetaminy. Kościańska policja kryminalna prowadzi ciągłe rozpoznanie miejscowego środowiska narkotykowego.
 - Z danych zebranych przez nas w roku ubiegłym nie wynikało, by w szkołach i ich pobliżu kwitł handel narkotykami - informuje Przemysław Mieloch, rzecznik prasowy KPP w Kościanie. - Natomiast w roku 2003, sytuacja uległa zmianie. W szkołach, szczególnie ponadgimnazjalnych, narkotyki zaczynają być obecne. Tutaj najczęściej odbywa się pierwszy kontakt z handlarzem. Wyniki badań ankietowych są zaskakujące, szczególnie ilość osób zażywających narkotyki. Tak duża liczba osób ,,biorących’’ jest najprawdopodobniej wynikiem coraz łatwiejszego dostępu do środków odurzających. Narkotyki są po prostu modne. Do niedawna handlarze zaopatrywali się we Wrocławiu, teraz swoje źródła mają w Poznaniu.
 Do końca listopada br. wszczęto 12 śledztw: o udzielanie narkotyków (4), o sprzedaż (7) i o posiadanie (1). Piętnastu osobom przedstawiono zarzuty. W trakcie ośmiu przeszukań zabezpieczono ponad sto porcji narkotyków.
 - Nabywcy to przede wszystkim osoby w wieku 15-18 lat - wyjaśnia Mieloch. - Natomiast sprzedawcy to osoby młode, uczące się, bez stałego zatrudnienia bądź bezrobotne, w większości sami nie są uzależnieni od narkotyków. Zatrzymani przez nas handlarze to ostatnie ogniwa w łańcuchu.
 Za udzielanie i posiadanie narkotyków grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności, natomiast za sprzedaż do 10 lat.

***

 Osoby z problemem narkotykowym mogą dzwonić pod nr tel. 0 801 199 990, czyli Ogólnopolski Telefon Zaufania (czynny codziennie w godz. 16-21).
KARINA JANKOWSKA

Już głosowałeś!

Komentarze (0)

STOP HEJTOWI - PAMIĘTAJ - NIE JESTEŚ ANONIMOWY!
Jeśli zamierzasz kogoś bezpodstawnie pomówić, wiedz, że osobie pokrzywdzonej przysługuje prawo zgłoszenia tego faktu policji, której portal jest zobligowany wydać numer ip Twojego komputera: 3.145.81.232

Internauci piszący komentarze ponoszą za nie pełną odpowiedzialność karną i cywilną. Redakcja zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich całkowitego usuwania jeżeli: nie dotyczą one artykułu, są sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, naruszają normy prawne lub obyczajowe.

Dodaj komentarz
Powrót do strony głównej
×

Dodaj wydarzenie

Wydarzenie zostanie opublikowane po zatwierdzeniu przez moderatora.

Dane do wiadomości redakcji
plik w formacie jpg, max 5 Mb
Zgłoszenie zostało wysłane - zostanie opublikowane po akceptacji administratora.
UWAGA: W przypadku imprez o charakterze komercyjnym zastrzegamy sobie prawo do publikacji po uzgodnieniu ze zgłaszającym opłaty za promowanie danego wydarzenia.