Magazyn koscian.net

25 Wrz 2018

Naukowcy o budowie zbiornika

Podczas konferencji w Pianowie rozmawiano o budowie zbiornika retencyjnego Sepienko. Ma on uchronić rolników przed zalewaniem pól i łąk. Do udziału w spotkaniu pn. „Zbiornik Sepienko - za i przeciw” zaproszono specjalistów z zakresu biologii, ochrony środowiska i wód.

Od dawna gotowa jest koncepcja programowo-przestrzenna budowy, wykonana na zlecenie władz gminy. Opracowanie poprzedziły badania geotechniczne w dorzeczu kanałów Prut i Mosińskiego, które potwierdziły celowość budowy zbiornika. Tereny, na których ma powstać zbiornik (około 200 ha) są obecnie użytkowane jako rolnicze – łąki i pastwiska, lecz trudno mówić o jakichkolwiek zbiorach, bo są to tereny podmokłe, zalewowe. Część gruntów jest w rękach prywatnych, a część Skarbu Państwa. Nowy zbiornik ma przede wszystkim zapewnić bezpieczeństwo przeciwpowodziowe i przeciwpożarowe, a także retencję wody w gminie Kościan. Przy okazji, nieopodal Kościana powstanie atrakcyjne miejsce rekreacji i wypoczynku, z którego mieszkańcy mogliby korzystać latem.

Zbiornik ma mieć powierzchnię 120 ha i pojemność ponad 3 mln m sześc. W środkowej części powstanie 10-hektarowa wyspa. Wizualizacje przyszłego zbiornika retencyjnego w Sepienku wykonała kościańska firma projektowa Complex. Oglądając je można puścić wodze fantazji i zobaczyć przyszłe miejsce do zabaw, uprawiania sportu i rekreacji ze ścieżkami pieszo-rowerowymi, plażą, port ze stanicą żeglarską, polem namiotowym na wyspie, amfiteatrem, wyciągiem narciarskim, 10-metrową wieżą widokową. Zanim jednak któraś z tych futurystycznych wizji się spełni, musi powstać zbiornik retencyjny.

Rok temu w miejscu projektowanego zbiornika retencyjnego Sepienko, w wyniku obfitych opadów i wezbrania rzeki Mogielnicy, przerwania wałów Kanału Prut zostały podtopione łąki i utworzyło się rozlewisko. To dodatkowo potwierdziło, że tereny te są zagrożone okresowym zalewaniem. Dlatego też do rozmowy o budowie zbiornika i konsekwencjach tego przedsięwzięcia zaproszono specjalistów. Konferencję otwarł wójt Andrzej Przybyła, który przybliżył koncepcję zbiornika retencyjnego Sepienko. W roli moderatora spotkania wystąpił prof. Krzysztof Kujawa z Instytutu Środowiska Rolniczego i Leśnego Polskiej Akademii Nauk. Prof. Czesław Przybyła z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu omówił jego wpływ na środowisko. Prelekcję na temat zmian w opadach w Wielkopolsce wygłosiła Iwona Pińskwar z PAN, a o ,,Znaczeniu polderu Sepienko jako ważnego miejsca dla awifauny krajowej – analiza danych z lat 2015-2018” mówili Błażej Nowak i Grzegorz Lorek. (kar)

Już głosowałeś!

Komentarze (3)

w dniu 28-09-2018 21:13:24 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

Nie rozumiem czyli zbiornik będzie czy nie ? I kiedy ?

Nie rozumiem czyli zbiornik będzie czy nie ? I kiedy ?

w dniu 02-10-2018 18:22:59 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

naukowcy przyjechali zmierzyć ten zbiornik ? Chciałbym dwoeiedzieć o wynikach badań owch naukowców.

naukowcy przyjechali zmierzyć ten zbiornik ? Chciałbym dwoeiedzieć o wynikach badań owch naukowców.

w dniu 04-11-2018 09:38:16 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

w obliczy suszy warto zasypać kanał a wodzie dać się rozlewać jak kiedyś bywało

w obliczy suszy warto zasypać kanał a wodzie dać się rozlewać jak kiedyś bywało

STOP HEJTOWI - PAMIĘTAJ - NIE JESTEŚ ANONIMOWY!
Jeśli zamierzasz kogoś bezpodstawnie pomówić, wiedz, że osobie pokrzywdzonej przysługuje prawo zgłoszenia tego faktu policji, której portal jest zobligowany wydać numer ip Twojego komputera: 3.129.45.62

Internauci piszący komentarze ponoszą za nie pełną odpowiedzialność karną i cywilną. Redakcja zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich całkowitego usuwania jeżeli: nie dotyczą one artykułu, są sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, naruszają normy prawne lub obyczajowe.

Dodaj komentarz
Powrót do strony głównej
×

Dodaj wydarzenie

Wydarzenie zostanie opublikowane po zatwierdzeniu przez moderatora.

Dane do wiadomości redakcji
plik w formacie jpg, max 5 Mb
Zgłoszenie zostało wysłane - zostanie opublikowane po akceptacji administratora.
UWAGA: W przypadku imprez o charakterze komercyjnym zastrzegamy sobie prawo do publikacji po uzgodnieniu ze zgłaszającym opłaty za promowanie danego wydarzenia.