Magazyn koscian.net

2003-10-21 15:14:58

Pół wieku kościańskiego Medyka

W ubiegły piątek uroczyście obchodzono pięćdziesięciolecie powstania Medycznego Studium Zawodowego w Kościanie.

Z tej okazji w świetlicy kościańskiego Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej odbyła się okolicznościowa uroczystość. Uczestniczyły w niej osoby zasłużone dla rozwoju placówki.

 Nie zabrakło wśród nich Marii Walińskiej, Eleonory Wopińskiej i Marty Bartkowiak, które w różnych okresach kierowały placówką. Nie zapomniano także o Teresie Górnej - wieloletniej kierowniczce szkolenia praktycznego i o Jadwidze Bąk, która objęła funkcję dyrektora w roku 1971, kiedy to placówka otrzymała obecną nazwę: Medycznego Studium Zawodowego. Swą obecnością piątkową imprezę uświetnili również: Marian Zalejski - dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Neuropsychiatrycznego, Tomasz Naglik - zastępca dyrektora Ośrodka Rehabilitacji dla Dzieci i Młodzieży w Kościanie, Renata Smelkowska - dyrektor Warsztatów Terapii Zajęciowej, Ewa Napierała i Ilona Karaśkiewicz - zastępcy dyrektora Ośrodka Pomocy Społecznej w Kościanie, Zbigniew Gordziej - dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Jarogniewicach, ks. dziekan Czesław Bartoszewski z parafii farnej w Kościanie, Michał Jurga - kościański wicestarosta oraz burmistrz Kościana Jerzy Bartkowiak. Wśród gości byli też zaprzyjaźniony z Medycznym Studium Zawodowym profesor Stanisław Kowalik, kierownik Katedry Kultury Niepełnosprawnych Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu, a także Piotr Waśko - dyrektor Departamentu Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego, z którego rąk Ewa Piotrowska, obecna dyrektor Medycznego Studium Zawodowego otrzymała nominację na następną pięcioletnią kadencję i nagrodę za wcześniejsze dokonania.
 - Muszę z całą stanowczością podkreślić, że nie trudno jest uzyskiwać dobre wyniki i odnosić sukcesy, kiedy zawiaduje się tak zaangażowanym, wykwalifikowanym i skłonnym do ciężkiej pracy zespołem - mówiła dyrektor Piotrowska. - Pragnę przy tej okazji podziękować wszystkim moim dawnym i obecnym współpracownikom oraz osobom, które tworzyły historię tej placówki. Bez nich nie byłoby dziś czego świętować. Powiem więcej, to dzięki ich bezgranicznemu poświęceniu mogę z nadzieją patrzeć w przyszłość.
 Na uroczystości nie zabrakło też przedstawicieli grona pedagogicznego, kierowników wydziałów i absolwentów Studium minionych roczników.

Z historii Studium
Dyrektor Ewa Piotrowska przypomniała zebranym historię Medycznego Studium Zawodowego. Placówka powstała w 1953 roku jako Państwowa Szkoła Pielęgniarstwa Neuropsychiatrycznego dzięki usilnym staraniom ówczesnego dyrektora Państwowego Sanatorium dla Nerwowo Chorych dra Oskara Bielawskiego. Dyrektor Piotrowska przypomniała również datę 17 października 1953 roku, jako tę, którą opatrzony był pierwszy protokół z posiedzenia Rady Pedagogicznej Szkoły.
 Pierwszym dyrektorem placówki była dr Elżbieta Bielawska. W tamtych latach kościańska szkoła była jedyną w kraju placówką o takim profilu. Początkowy okres jej istnienia był czasem intensywnych zabiegów organizacyjnych. W czerwcu 1965 roku dyrektorem placówki zostaje Maria Mandel - pierwsza pielęgniarka na tym stanowisku. W latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych kształtują się też zręby kadry pedagogicznej szkoły. Od początku istnienia placówki pracuje w niej m.in. Teresa Krzoska - znana w środowisku nauczycielka. W latach pięćdziesiątych szeregi kadry zasila Maria Walińska. Do znanych w środowisku postaci należy również Teresa Górna - wieloletni kierownik szkolenia praktycznego.
 W 1971 dyrektorem szkoły zostaje Jadwiga Bąk. Od tego roku placówka zyskuje obecną nazwę - Medyczne Studium Zawodowe. Następnym dyrektorem zostaje Eleonora Wopińska. Przypadające na jej dyrektorowanie dwudziestolecie istnienia szkoły zbiegło się z uruchomieniem Wydziału Pielęgniarstwa Ogólnego. 1 kwietnia 1978 dyrektor Wopińska zostaje powołana na stanowisko Inspektora Oświaty i Wychowania w Kościanie, a jej miejsce zajmuje Marta Bartkowiak. Po raz pierwszy w dziejach szkoły dokonano wówczas rekrutacji na Wydział Higienistek Szkolnych.
 W roku 1981 dyrektorem szkoły zostaje Maria Walińska, dla której ogromnym wyzwaniem stało się przygotowanie kadry do realizacji programu 5-letniego Liceum Medycznego. Liceum rozpoczęło działalność w 1983 roku, a pierwsze jego absolwentki są dziś nauczycielkami Studium. Liceum współistniało z pierwotną placówką przez dziesięć lat pod wspólną nazwą Zespołu Szkół Medycznych.
 W 1993 r. Medyczne Studium Zawodowe zaczyna kształcić pielęgniarki w 2,5-letnim cyklu oraz w trybie pomaturalnym. Dzięki wsparciu dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Neuropsychiatrycznego dra Zalejskiego i Marii Wieczorek, dyrektor Ośrodka Rehabilitacyjnego dla Dzieci i Młodzieży we wrześniu 1994 Studium uruchamia Wydział Terapii Zajęciowej. Dzieło to wspomaga także prof. Stanisław Kowalik, kierownik Katedry Kultury Niepełnosprawnych poznańskiej AWF. W 1998 r. Studium rozpoczyna kształcenie dietetyków, a rok szkolny 2000/2001 to pierwszy rok kształcenia fizjoterapeutów.

 Podczas piątkowej uroczystości indeksy otrzymali słuchacze, którzy w jubileuszowym roku 2003 przekroczyli progi Studium. Impreza była okazją do wspomnień i wymiany doświadczeń. Sprzyjał temu bankiet, na który zaproszono gości po zakończeniu oficjalnej części imprezy.

ROBERT GORCZYŃSKI 

Już głosowałeś!

Komentarze (1)

w dniu 13-03-2022 12:22:54 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

Za oprawę muzyczną na bankiecie odpowiedzialna była absolwentka pierwszego rocznika Wydziału Terapii Zajęciowej - Renata Majorek. Oprócz świetnie dobranych piosenek mogliśmy usłyszeć radosne kuplety, fraszki i opowiastki z życia "Medyka". Dobrze, że możemy mieć takie dobre wspomnienia. Szkoda, że nie dane było nam obchodzić 60-lecie tej zacnej Szkoły. Placówkę ordynarnie zlikwidowano w 59. roku jej działalności. Szkoda, bo to było dobre miejsce na kształcenie medyków. Absolwentka

Za oprawę muzyczną na bankiecie odpowiedzialna była absolwentka pierwszego rocznika Wydziału Terapii Zajęciowej - Renata Majorek. Oprócz świetnie dobranych piosenek mogliśmy usłyszeć radosne kuplety, fraszki i opowiastki z życia "Medyka". Dobrze, że możemy mieć takie dobre wspomnienia. Szkoda, że nie dane było nam obchodzić 60-lecie tej zacnej Szkoły. Placówkę ordynarnie zlikwidowano w 59. roku jej działalności. Szkoda, bo to było dobre miejsce na kształcenie medyków. Absolwentka

STOP HEJTOWI - PAMIĘTAJ - NIE JESTEŚ ANONIMOWY!
Jeśli zamierzasz kogoś bezpodstawnie pomówić, wiedz, że osobie pokrzywdzonej przysługuje prawo zgłoszenia tego faktu policji, której portal jest zobligowany wydać numer ip Twojego komputera: 3.149.250.168

Internauci piszący komentarze ponoszą za nie pełną odpowiedzialność karną i cywilną. Redakcja zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich całkowitego usuwania jeżeli: nie dotyczą one artykułu, są sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, naruszają normy prawne lub obyczajowe.

Dodaj komentarz
Powrót do strony głównej
×

Dodaj wydarzenie

Wydarzenie zostanie opublikowane po zatwierdzeniu przez moderatora.

Dane do wiadomości redakcji
plik w formacie jpg, max 5 Mb
Zgłoszenie zostało wysłane - zostanie opublikowane po akceptacji administratora.
UWAGA: W przypadku imprez o charakterze komercyjnym zastrzegamy sobie prawo do publikacji po uzgodnieniu ze zgłaszającym opłaty za promowanie danego wydarzenia.