Magazyn koscian.net

2007-02-27 14:42:57

Radośnie i skromnie

VII Gala Sportu Gazety Kościańskiej

Podczas VII Gali Sportu ,,Gazety Kościańskiej’’ uhonorowaliśmy zwycięzców plebiscytu Czytelników ,,GK’’ na najpopularniejszego trenera i zawodnika Ziemi Kościańskiej w 2006 roku.
Gala odbyła się w piątek (23 lutego) w gościnnych progach Kościańskiego Ośrodka Kultury. W tym roku do redakcji kibice nadesłali 1352 kupony. Głosowali na nich na 19 trenerów i 36 zawodników (osobno w kategoriach młodzieżowej i seniorskiej) oraz wskazali 10 wydarzeń w kategorii Wydarzenie Roku 2006.

Tegoroczna Gala była cicha i skromna. W ten sposób Redakcja postanowiła pokazać, że dostrzega ciężką sytuację kościańskiego sportu. Uznaliśmy, że nie czas na huczne świętowanie, gdy kluby walczą (dosłownie) o przeżycie. Kryzys kościańskiego sportu jest oczywiście widoczny również dla kibiców, stąd przypuszczalnie m.in. mniejsza ilość kuponów niż w latach ubiegłych oraz wysoka, trzecia pozycja tego negatywnego zjawiska w kategorii Wydarzenie Roku.

Tegorocznymi triumfatorami zostały głównie piłka ręczna i lekka atletyka. Na pozycję szczypiorniaka bez wątpienia miały wpływ tak udane tegoroczne mistrzostwa świata, z których  Polacy (a w tym gronie Bartosz i Michał Jureccy) przywieźli srebrne medale. Bartek Jurecki został więc najpopularniejszym sportowcem seniorem, a sukcesy obu braci zwyciężyły w kategorii Wydarzenie Roku.

Wśród ,,siedmiu wspaniałych’’ w obu grupach wiekowych było czterech trenerów piłki ręcznej oraz pięciu zawodników. Lekkoatleci to tradycyjnie wysokie miejsca reprezentantów Sany. Roman Talikadze najpopularniejszym trenerem seniorów, Karolina Skrzypczak – pierwsza wśród zawodników młodzieżowców. Seniorki Małgorzata Nowak i Iwona Bota także wysoko.

Jak w roku ubiegłym widoczne było też kościańskie karate – trener Maurycy Wawrzyniak wygrał tym razem kategorię młodzieżową, a jego wychowanek, Łukasz Borowski, był trzeci wśród zawodników.

Po raz pierwszy w Plebiscycie tak wysoko docenione zostało taekwondo oraz szachy. W gronie seniorów Krzysztof Frankiewicz, trener Sokoła, zajął trzecie miejsce, a jego zawodniczka, Natalia Rybarczyk, była piąta. Wojciech Szymanowski, szkolący szachową młodzież i zawodnik seniorskiego zespołu, zdobył trzecie miejsce wśród trenerów.  Dobrze wypadła w plebiscycie koszykówka, zdobywając głosami kibiców drugie miejsca dla Witolda Ratajczaka (trener seniorów) i Wiktora Wizerkaniuka (zawodnik młodzieżowy).

Nagrodę Specjalną tradycyjnie przyznała Redakcja. W tym roku postanowiliśmy uhonorować Jana Ludwiczaka, człowieka który przez wiele sezonów budował świetność piłki nożnej w Kościanie i któremu kościańscy kibice zawdzięczają lata radości. (c)