16 września 2021
22 tydzień ciąży kobiety - co warto wiedzieć
Jesteś w ciąży i przed tobą 22 tydzień? Przeczytaj poniższy wpis, aby dowiedzieć się jakie elementy rozwoju zachodzą w tym tygodniu ciąży, jakie badania dla kobiety wykonać, co dzieje się w organizmie oraz jakie dolegliwości mogą spotkać ciężarną, kiedy zacznie się 22 tydzień ciąży.
22 tydzień ciąży - rozwój dziecka i zdrowie mamy
22 tydzień ciąży to 5 miesiąc ciąży, kiedy rozwój dziecka zaczyna przybierać dużego tempa. W tym tygodniu ciąży dochodzi do wzmocnienia mięśni karku płodu oraz szpik kostny płodu wytwarza coraz więcej białych krwinek. W tym tygodniu ciąży pęcherzyki produkują niewielkie ilości surfaktantu.
22 tydzień ciąży to również czas, kiedy przyszła mama może poczuć pierwsze ruchy dziecka. Waga dziecka wynosi około 400 gramów. Dziecko ma około 25 centymetrów długości. Jego skóra jest nadal przezroczysta.
Wykształcają się narządy wewnętrzne. Ten tydzień życia dziecka jest niezwykle ważny, należy kontrolować, czy dziecko waży odpowiednio, jak wskazano powyżej.
W 22 tygodniu ciąży szpik rozpoczyna produkcję czerwonych krwinek, odbiera tę funkcję śledzionie i wątrobie.
Wątroba, która nie produkuje już erytrocytów, w 22 tygodniu ciąży zaczyna proces jakim jest metabolizacja bilirubiny. To związek, który powstaje w wyniku rozpadu czerwonych krwinek. Z powodu niewielkich rozmiarów wątroby, często nie może ona poradzić sobie z tak dużą ilością bilirubiny i maluch ma po porodzie objawy tzw. żółtaczki fizjologicznej. Zauważa się to np. w białej części oka. Wraca to do normy w ciągu kilku tygodni po narodzinach.
W 22 tygodniu ciąży rozwija się również trzustka i rozpoczyna się produkcja hormonów.
Jakie badania wykonać?
W 22 tygodniu ciąży należy skonsultować z lekarzem wszystkie potrzebne badania. Ten tydzień ciąży oznacza takie badania jak:
- badanie ogólne moczu,
- oznaczenie przeciwciał anty-D u kobiet Rh (–),
- badanie w kierunku toksoplazmozy.
Systematycznie wykonywane badania wiążą się z dużym prawdopodobieństwem zdrowia dla twojego dziecka. W trakcie badania można zobaczyć jego narządy wewnętrzne i to jak wygląda dziecko. Lekarz z pewnością uzupełni kalendarz ciąży.
Co słychać u ciężarnej w 22 tygodniu ciąży?
Z tym tygodniem ciąży wiąże się rosnący brzuch, który staje się wyraźnie zaokrąglony. Może to powodować zawroty głowy, uderzenia gorąca, utratę tchu oraz omdlenia. Warto pomyśleć o porodzie i rozpocząć wizyty w szkole rodzenia. Z pewnością uspokoi to kobietę w kwestii porodu. W tym i kolejnym tygodniku można śmiało zacząć myśleć o kompletowaniu wyprawki dla maluszka. W tym etapie ciąży sugeruje się też, aby zacząć czytać książki na temat karmienia piersią, czy opieki na maluchem.
W tym czasie warto wykonać usg połówkowe. W codziennych aktywnościach warto unikać pozycji leżącej. Zasypiaj na lewym boku, dzięki temu będziesz lepiej spać. W codziennych życiu zakładaj ubrania wygodne, przykładowo unikaj butów na obcasie. To także nauka na kolejne tygodnie i samą końcówkę ciąży.
Jakie dolegliwości mogą Cię spotkać?
W trakcie tego tygodnia ciąży mogą się pojawić pewne dolegliwości z nietrzymaniem moczu podczas kaszlu, kichania, podnoszenia przedmiotów z podłogi lub przy śmianiu się. W czasie ciąży, aby zmniejszyć dolegliwości warto skupić się na dolnych partii ciała w tym mięśnie dna miednicy.
Z racji dolegliwości warto pomyśleć o specjalnej diecie. W tym okresie ciąży warto zadbać szczególnie o zbilansowaną dietę np. o ilość zielonych warzyw. W trakcie ciąży dietę należy skonsultować ze swoim lekarzem. Ma ona bowiem bardzo duże znaczenie na to jak czuje się przyszła mama.
Kobieta w ciąży mieć problemy z utrzymaniem równowagi.