Wiadomości
12 grudnia 202140 rocznica stanu wojennego
W Kościańskim Ośrodku Kultury odbyło się widowisko słowno – muzyczne zatytułowane „Lekcja historii”.
W przeddzień 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce Samorząd Miasta Kościana, Samorząd Powiatu Kościańskiego, Kościański Ośrodek Kultury, Muzeum Regionalne w Kościanie i komitet honorowy pod kierownictwem Ryszarda Wawrzyniaka zaprosili mieszkańców na „Lekcję historii”.
Podczas uroczystości uczestnikom dramatycznych wydarzeń z lat osiemdziesiątych wręczono pamiątkowe statuetki. W pierwszej kolejności uhonorowano tych, którzy już odeszli. Podziękowania za ich niezłomną postawę burmistrz Kościana Piotr Ruszkiewicz przekazał krewnym. Wspomniano: Jerzego Brykczyńskiego, Jerzego Jankowskiego, Krzysztofa Kulińskiego, Barbarę i Kazimierza Mizerków, Ryszarda Witaka, Bogdanę Witak, Zbigniewa Greckela, Krzysztofa Włodarczaka i Stefana Żurka.
Następnie uhonorowano żyjących bohaterów grudnia 81 roku: Zdzisława Drosta, Waldemara Handke, Jacka Losiaka , Eugeniusza Matyjasa, Wiesława Nadolnego, Henryka Piwowarczyka, Jerzego Rożka, Marcina Rudawskiego, Antoniego Siomiaka, Tadeusza Tutkalika, Ryszarda Wawrzyniaka, Zdzisława Woźnego i Pawła Rudawskiego.
Okolicznościowy wykład o stanie wojennym w Polsce wygłosił prof. Waldemar Handke.
O artystyczną część uroczystości zadbał zespół kościańskiej fary pod kierownictwem Jakuba Zielonki, wspierany przez słuchaczy Kościańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Korzystając z wydanego na tę okazję śpiewnika zespół wraz z publicznością wykonał wzniosłe pieśni oraz piosenki, które przed czterema dekadami podtrzymywały na duchu internowanych. W przerwach pomiędzy utworami Karolina Rudawska Nowak czytała fragmenty pamiętnika z internowania spisanego przez Ryszarda Wawrzyniaka – działacza Solidarności z kościańskiego Metalchemu.
Po uroczystości w KOK w kościele pod wezwaniem Pana Jezusa odprawiono mszę świętą w intencji ofiar stanu wojennego, po której złożono kwiaty w miejscu pamięci na Placu Niezłomnych.
Dodatkowym elementem rocznicowych uroczystości jest wystawa plenerowa „Stan wojenny 1981-1983” przygotowana przez IPN i Śląskie Centrum Wolności i Solidarności. Można ją oglądać na Placu Wolności.
Fot. Jacek Olejniczak
VPN, inaczej wirtualna sieć prywatna, to zabezpieczony tunel między Twoim urządzeniem a Internetem. VPN chroni Twoją prywatność online przed szpiegowami, ingerencją osób trzecich i cenzurą. SPRAWDŹ
Zgłaszasz poniższy komentarz:
Pamiętam wspaniałego dr Jerzego Brykczynskiego. Tęsknię za szlachetnymi ludźmi, których znałam osobiście, a których już nie ma na wyciągnięcie ręki. Nadzieja w młodych mądrych - gniewnych. Nadzieja umiera ostatnia. Na szczęście ...