Wiadomości
02 Lut 2023Apelują do premiera w sprawie ograniczeń związanych z ASF
Rada Gminy Kościan prosi premiera i ministra rolnictwa o skrócenie czasu obowiązywania ograniczeń wprowadzonych w związku z ASF.
Rada Gminy Kościan przyjęła w ubiegłym tygodniu stanowisko w sprawie pomocy rolnikom, którzy ponoszą straty materialne z powodu objęcia gminy ograniczeniami dotyczącymi Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF).
W Unii Europejskiej obowiązują trzy strefy ograniczeń związanych z chorobą ASF. Strefa I to teren wolny od ASF graniczący z obszarami, na których choroba wystąpiła. W strefie II znajdują się okolice, w których potwierdzono przypadki choroby u dzików, a strefa III obejmuje tereny wokół ognisk u świń hodowlanych. W każdej z nich obowiązują inne ograniczenia dotyczące przemieszczania świń, mięsa wieprzowego i innych produktów pozyskanych od świń oraz dzików i ich mięsa.
Największe restrykcje dotyczą strefy III. Taka właśnie objęto gminę Kościan, co wpływa na sytuację ekonomiczną rolników.
Rada Gminy Kościan, mając na uwadze liczne głosy właścicieli gospodarstw rolnych, mieszkańców, zwraca się z uprzejmą prośbą o przyspieszenie działań mających na celu skrócenie do niezbędnego minimum okresu trwania obszaru objętego ograniczeniami – czytamy w stanowisku Rady. - Poprawi to płynność finansową gospodarstw rolnych, gdyż w strefach III (czerwonych) otrzymują oni znacznie mniejszą cenę w stosunku do innych obszarów, ponadto zmniejszy ilość dokumentów z jakimi zmagają się rolnicy, uprości sprzedaż, logistykę i przewóz żywca. Większość świń jest wywożonych do zakładów znajdujących się na wschodzie kraju, tj. 500 km od granic naszej gminy, gdyż w okolicy nie ma podmiotów skupujących żywiec z III strefy.
W stanowisku podkreślono, że na terenie Gminy Kościan nie odnotowano dotąd żadnego ogniska ASF wśród trzody chlewnej i dzików.
Wyznaczenie strefy czerwonej na naszym terenie związane było z ogniskiem znajdującym się w sąsiedniej gminie. Miało ono miejsce w lipcu ubiegłego roku. Od tego czasu nie ma nowych przypadków ASF u dzików i świń domowych. Ponadto wdrożony został monitoring sztuk padłych, odbyły się przeszukiwania lasów we wskazanych powiatach, na podstawie których w ostatnim czasie nie stwierdzono żadnych pozytywnych przypadków zakażenia wirusem ASF. W gospodarstwach nadal utrzymujących świnie (jest ich już coraz mniej) sukcesywnie prowadzone są kontrole spełniania warunków bioasekuracji wykonywane przez Powiatowych Lekarzy Weterynarii – czytamy w uchwale rady z 25 stycznia br.
Rada Gminy zobowiązała wójta do przekazania stanowiska Prezesowi Rady Ministrów i Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi. (s)
Zgłaszasz poniższy komentarz:
Dla nas był Covid, dla trzody jest ASF, dla drobiu Ptasia Grypa. A ten premier nie jest dla nas.