26 Cze 2022
Budowa domu - jakie są pierwsze kroki?
Nowy dom to szansa na stworzenie miejsca dla siebie i swojej rodziny, w którym spędzi się wiele lat, a nierzadko jest inwestycją dla kilku pokoleń. Budowa domu zaś, szczególnie jeśli to u ciebie pierwsze tego typu przedsięwzięcie, może stawiać przed Tobą wiele pytań - jak się do tego zabrać? O czym warto pomyśleć? Poniżej znajdziesz podpowiedzi, jakie są pierwsze kroki jeśli zamierzasz zbudować dom, w którym zamieszkasz z całą rodziną.
Zgłoszenie budowy czy uzyskanie pozwolenia?
Każda budowa domu jednorodzinnego wymaga uzyskania na to zgody urzędowej. W polskim prawie budowlanym istnieją dwie możliwości, aby taką zgodę pozyskać. Pierwsza z nich dotyczy oficjalnej zgody urzędu na piśmie, którą określa się pozwoleniem na budowę. Aby ją uzyskać, należy w urzędzie zgłosić odpowiedni wniosek po opracowaniu projektu budowlanego. Drugą, tak zwaną milczącą zgodą jest samo zgłoszenie budowy. Nie zawsze jednak to drugie, prostsze rozwiązanie, jest wystarczające. Zgodnie z art. 29 Prawa budowlanego nie wymaga pozwolenia na budowę, a jedynie zgłoszenia, budowa między innymi wolno stojących budynków mieszkalnych jednorodzinnych, o nie więcej niż o dwóch kondygnacjach, których powierzchnia nie przekracza 70 m2 i których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce [...] a budowa jest prowadzona w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych inwestora. Jeśli więc dom ma mieć więcej niż 70 m2 czy też nie zachodzą inne przesłanki określone w ustawie (Dz.U.2021.2351 t.j.), które kwalifikują projekt jako podlegający jedynie zgłoszeniu budowy, pozwolenie będzie konieczne. Brak pozwolenia na budowę traktowane jest wówczas jako samowola budowlana i zagrożona jest konsekwencjami prawnymi.
Oprócz wniosku złożyć trzeba również między innymi:
- projekt budowlany domu
- zaświadczenie projektanta o jego uprawnieniach
- decyzję o warunkach zabudowy
Pozwolenie na budowę wydaje organ administracji architektoniczno-budowlanej.
Co zrobić z gruzem?
Nie tylko rozbiórki budynków wiążą się z piętrząca się masą gruzu. Budowa domu od podstaw niesie za sobą spore ilości odpadów - kawałki cegieł, betonu, zbrojeń, desek, listew i innych materiałów, które z pewnością zaśmiecą teren budowy, o ile nie będą prawidłowo składowane. Kontener na gruz jest w takim przypadku obowiązkowym elementem na działce, gdzie budowany jest dom. Pojemnika nie trzeba posiadać na własność, w zupełności wystarczy wynajęcie go od firmy wywożącej gruz. Działający na terenie Wielkopolski skipgroup.pl jest przykładem takiej firmy, od której z powodzeniem można wynająć pojemniki na gruz, a po ich zapełnieniu, kontenery na odpady odbierane są z całą zawartością i wywożone na składowisko, gdzie gruz będzie mógł być poddany recyklingowi. Składowanie w kontenerach, a następnie wywóz gruzu jest nie tylko wygodnym rozwiązaniem, ale też zgodnym z prawem, w przeciwieństwie do umieszczania odpadów budowlanych w pojemnikach na odpady komunalne.
Higiena na budowie
Kiedy nie ma możliwości skorzystania z toalety, a budowa domu, szczególnie we wczesnym etapie, gdzie brakuje jeszcze przyłączy i mediów zdecydowanie jest taką sytuacją, potrzeby fizjologiczne i związane z nimi kwestie higieny stają się problematyczne. Na pomoc przychodzi wówczas toaleta przenośna. Stwarza możliwość załatwienia potrzeb fizjologicznych i higienicznych bez podłączenia toalety do sieci wodno-kanalizacyjnej. Najlepsze toalety posiadają na wyposażeniu kilkuset litrowy zbiornik z deską sedesową, pisuar, pojemnik na papier toaletowy, kompaktową umywalkę z pompką nożną i system wentylacji. Koszt wynajmu toalety przenośnej w stosunku do komfortu korzystania z niej jest niewielki, bo już od 160 zł brutto. W cenie wynajmu zwykle jest też transport do miejsca docelowego oraz usługi czyszczenia oraz profesjonalnej dezynfekcji.
Pierwsze kroki w stawianiu domu zawsze są nieco niepewne, ponieważ bez wcześniejszej praktyki na tym polu nie wiadomo jeszcze, czego się spodziewać, a większość zagadnień jest po prostu nowa. Warto jednak zdobyć to cenne doświadczenie i cieszyć się swoim własnym, nowo powstałym kątem.