11 kwietnia 2018
Budowa domu letniskowego - co warto wiedzieć?
Własny dom letniskowy gdzieś poza miastem jest marzeniem wielu z nas. Spokojnie można z niego korzystać od wiosny do jesieni, kiedy tylko będziemy mieć na to ochotę. Trzeba się jednak liczyć z tym, że jego budowa może zająć trochę czasu, tym bardziej, że konieczne jest dopełnienie różnego rodzaju formalności. Do domu letniskowego możemy przyjeżdżać całą rodziną, aby wypoczywać we wspaniałym otoczeniu przyrody. To doskonała propozycja dla każdego, kto w wolnych chwilach lubi opuścić miasto i przebywać w znacznie spokojniejszej okolicy. Trzeba jednak mieć świadomość, że domku letniskowego nie można zbudować byle gdzie - na plaży, pod lasem czy na terenie, który pozornie wydaje się do tego przeznaczonym. Jak w przypadku każdej budowy, trzeba zorientować się w przepisach budowlanych i podjąć decyzję o tym, jak ma wyglądać domek idealny dla naszej rodziny.
Domek, który będzie odskocznią od szarej codzienności
Dla każdego inwestora dobrą wiadomością będzie to, że przepisy nie są tak restrykcyjne dla domków rekreacyjnych jak są dla domów całorocznych, oczywiście pod warunkiem, że faktycznie interesuje nas typowy domek letniskowy. Oczywiście, nie oznacza to, że nie ma żadnych obostrzeń. Ważne jest to, aby uświadomić sobie czym jest taki domek letniskowy - to budynek, który jest przeznaczony to celów mieszkalnych ale tylko sezonowo. W opozycji do niego stoi typowy budynek mieszkalny, który jest tak przystosowany do użytkowania, aby mógł być wykorzystywany przez cały rok, a na przykład posiada odpowiedni system ogrzewania, który jest tak potrzebny w chłodniejszych miesiącach.
Pierwsza ważna kwestia - w przypadku domku letniskowego nie jest potrzebne pozwolenie na budowę
Chcąc wybudować dom całoroczny od takiego właśnie pozwolenia powinniśmy zacząć. Jednakże, w przypadku domku letniskowego - wystarczy zgłoszenie budowy. Co do formalności, jego powierzchnia zabudowy nie powinna przekraczać 35 m2, a sam budynek musi być wolno stojący oraz parterowy. Na każde 500 m2 działki może przypadać tylko jeden taki budynek. Jeśli obiekt, który chcemy wybudować spełnia takie wymagania wystarczy jego budowę zgłosić do organu administracji architektoniczno – budowlanej, czyli zazwyczaj do Starosty i należy to zrobić przed rozpoczęciem wykonywania jakichkolwiek prac. Oczywiście, żeby taki domek wybudować - konieczna jest działka. Jeśli jej nie mamy, a planujemy taką kupić, zawsze najważniejszą rzeczą jest sprawdzenie Miejskiego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, który dostępny jest w Gminie. Dzięki temu uzyskamy informację o tym, czy na danym terenie taki budynek może powstać. Tego typu domek w świetle prawa musi zostać nazwany budynkiem gospodarczym lub też altaną.
Działka - najlepiej nie rolna ani nie leśna, w takim razie jaka?
Wbrew pozorom domku letniskowego nie można postawić w kompletnej dziczy i na przypadkowym terenie. Najlepiej, aby działka nie miała przeznaczenia rolniczego, ani nie była gruntem leśnym, bo tak zaklasyfikowaną działkę trudno będzie przekształcić, a nawet może się to okazać całkowicie niemożliwe. Dom może być drewniany lub murowany, ale wysokość pomieszczeń nie powinna być mniejsza niż 2,2 m. Warto też przed zakupem działki sprawdzić, czy ma ona dostęp do drogi publicznej - jest to warunek konieczny, ale też jest to ważne ze względów praktycznych - jakoś musimy do naszego domku dojechać.
Rodzaje domków letniskowych - z czego najlepiej budować?
Budując dom letniskowy zazwyczaj ma dla nas znaczenie jego wygląd. Chcemy aby był estetyczny, ale i funkcjonalny. Powinien też dawać nam możliwość wygodnego spędzania naszego czasu wolnego. Ponieważ jednak nie może mieć on zbyt wielkiej powierzchni i może być jedynie parterowy - pole do popisu w kwestii projektu jest znacznie bardziej ograniczone niż w przypadku domu mieszkalnego.
Ważne jednak aby zadecydować z czego taki domek zostanie wybudowany. Najprostszym rozwiązaniem jest budowa domku drewnianego, który najbardziej przypomina domek letniskowy. Droższym, ale dającym więcej możliwości rozwiązaniem jest budowa domu z bali - taki dom ma klimat, jest solidniejszy, a także można pokusić się o instalację ogrzewania wewnątrz. Domy z bali stały się niesamowicie modne. Natomiast typowy domek murowany ma potencjał do tego, aby można było go kiedyś przekształcić w całoroczny, jeśli zajdzie taka potrzeba i uda się dopełnić wszelkich formalności. Budując domek letniskowy trzeba zastanowić się także nad jego metrażem - jeśli potrzebujemy budynku, który będzie miał pomieścić wiele osób - możemy nie zmieścić się w metrażu, jaki jest określony dla domku letniskowego. Z drugiej strony - podejmując się budowy najlepiej od razu przemyśleć jaki budynek będzie spełniał nasze oczekiwania.
Podsumowując - budowa domku letniskowego jest łatwiejsza niż całorocznego, jednak trzeba liczyć się z tym, że musi on spełnić szereg wymogów. To jednak wspaniały pomysł dla osób kochających spokój i otoczenie przyrody. W dobrze zaprojektowanym domu letniskowym naprawdę można odpocząć i cieszyć się sezonem.