12 listopada 2024
Buduj ekologicznie i oszczędzaj pieniądze
Budowa domu jednorodzinnego to spore wyzwanie, ale też niemały wydatek. Obecnie coraz częściej aspektem, na który zwracamy uwagę podczas takiej inwestycji są rozwiązania ekologiczne, takie jak panele fotowoltaiczne, pompy ciepła czy systemy odzyskiwania wody deszczowej. To rozwiązania, które nie tylko są korzystne dla środowiska, ale też dla naszej kieszeni.
Programy dofinansowania
Zanim przystąpimy do prac budowlanych, jeszcze na etapie projektu, warto zorientować się w różnego rodzaju programach wsparcia, z których możemy skorzystać kiedy zdecydujemy się na wdrożenie w naszym nowopowstającym domu ekologicznych rozwiązań. Inwestycje w odnawialne źródła energii czy systemy obniżające emisję CO2 kwalifikują nas do ubiegania się o dotacje, które pokryją część kosztów.
Wynajem sprzętu
Wynajęcie potrzebnego podczas budowy sprzętu, to ekologiczna alternatywa dla kosztownych zakupów. Wiele firm oferuje wypożyczenie specjalistycznych narzędzi - na kilka tygodni, dni, a czasem nawet na godziny. To zdecydowanie obniża koszty, ale też sprawia, że po wykonaniu niezbędnych prac nie zostajemy z niepotrzebnymi, często bardzo dużymi sprzętami. Bo o ile jeszcze niektóre z nich, jak np. wiertarka mogą się przydać w dłuższej perspektywie, o tyle komu po zakończeniu budowy potrzebna będzie betoniarka czy profesjonalna wiertnica do betonu wynajem dodatkowo redukuje fundusze potrzebne na wyprodukowanie sprzętu, który często jest użyty tylko jednorazowo.
Osuszanie budynków
Nowoczesne technologie dostarczają urządzenia, które pomagają zapewnić optymalne warunki podczas budowy. Je również można wypożyczyć, zamiast kupować. Przykładowo osuszacz powietrza Boels pozwala poradzić sobie w często występującym problemem nadmiernej wilgoci. Sprzyja to szybszemu postępowi prac i zwiększa efektywność termiczną budynku.
Eko dom - inwestycja w przyszłość
Wdrażanie ekologicznych rozwiązań jest najprostsze na etapie budowy. W już gotowym budynku często wymaga kosztownych zmian i przeróbek. Dlatego warto pomyśleć o tego typu technologiach już na wstępnym etapie. Choć z pozoru może się wydawać, że niektóre z nich są drogie, a ich zamontowanie wymaga nieco więcej pracy, patrzmy na nie w perspektywie długofalowej. Ekologiczne rozwiązania takie jak fotowoltaika czy rekuperacja finalnie zmniejszą nasze rachunki. Inwestycja w energooszczędne okna czy izolacje termiczne też finalnie przekłada się na oszczędności, a równocześnie poprawia komfort mieszkania.
Budując obecnie dom warto zainteresować się ekologicznymi rozwiązaniami, które przy okazji pozwalają zredukować koszty - jeśli nie samej budowy, to przyszłego użytkowania budynku. Liczne dofinansowania, wypożyczalnie, dzięki którym nie trzeba kupować ciężkiego sprzętu czy zaawansowane technologicznie i energooszczędne rozwiązania są obecnie w zasięgu każdego, kto decyduje się na realizacje marzenia o własnym domu.