Wiadomości
30 czerwca 2023Co zrobić gdy przychodnie nie przyjmują nowych pacjentów?
Wszystkie przechodnie Podstawowej Opieki Zdrowotnej w Kościanie odmówiły naszej czytelniczce przyjęcia deklaracji wyboru lekarza POZ. Co zrobić, gdy nie można skorzystać z przysługującego ubezpieczonym prawa?
Czytelniczka, której na potrzeby tego tekstu nadamy imię Ewa, niedawno osiedliła się w Kościanie. Podjęła tu pracę na pełnym etacie, co oznacza że opłaca składki na ubezpieczenie zdrowotne. Zgodnie z obowiązującymi przepisami postanowiła wybrać swojego „lekarza rodzinnego” czyli lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Okazało się to niemożliwe.
Pani Ewa próbowała złożyć deklarację o wyborze lekarza w każdej z pięciu przychodni POZ w Kościanie. Wszędzie spotkała się z odmową z powodu przekroczenia limitu pacjentów u wszystkich lekarzy pracujących w tych przychodniach. Okazuje się, że osoba ubezpieczona, odprowadzająca należne składki jest pozbawiona opieki lekarskiej. Doraźnie, po godzinie 18. może skorzystać z pomocy lekarza „wieczorynki”, ale to nie rozwiązuje problemu stałej opieki medycznej. Czy to normalne? – pyta retorycznie pracodawca pani Ewy.
Problem czytelniczki przedstawiliśmy w Wielkopolskim Oddziale Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia.
W Kościanie znajduje pięć przychodni podstawowej opieki zdrowotnej. Jeśli w żadnej z nich pacjentka nie mogła zapisać się do lekarza rodzinnego, proszę, aby skontaktowała z Delegaturą WOW NFZ w Lesznie. Nasi pracownicy postarają się pomóc w tej wyjątkowej sytuacji – odpowiedziała nam Marta Żbikowska-Cieśla, rzecznik prasowa wielkopolskiego oddział NFZ. - Jednocześnie chciałabym poinformować, że w przypadku zachorowania lub pogorszenia stanu zdrowia, pacjentka powinna zostać przyjęta w dowolnej przychodni lekarza rodzinnego, nawet jeśli nie podpisała deklaracji w tej konkretnej placówce. Każda przychodnia ma możliwość rozliczenia wizyty pacjenta spoza swojej listy aktywnej.
Nie wiemy, co pani Ewie zaproponuje NFZ, ale pewnym jest, że opisana sytuacja nie jest wyjątkowa. Poznaliśmy osoby borykające się z takim samym problemem. Rozwiązały go zapisując się do przychodni działających w innych miejscowościach.
Rzecznik Praw Pacjenta potwierdza, że każda poradnia POZ może odmówić przyjęcia deklaracji pacjenta z powodu przekroczenia limitu pacjentów na liście lekarza, czyli 2500 osób. To jedyna, dopuszczalna prawem przyczyna odmowy przyjęcia deklaracji. W przypadku nieuzasadnionej odmowy należy zwrócić się o interwencję do właściwego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia lub skontaktować się z Telefoniczną Informacją Pacjenta pod nr tel. 800 190 590, prefiks 1. Rónież w przypadku uzasadnionej odmowy pomocy należy szukać w wojewódzkim oddziale NFZ.
Zgłaszasz poniższy komentarz:
Teraz iść do lekarza to totalna zmora zwykłych ludzi mają w nosie a tym bardziej na kasę chorych ale prywatnie to beż żadnych problemów przyjmują. Prowadzę działalność i zadaje sobie pytanie po co moje składni zdrowotne są odprowadzane jak nic nie można i jak chcesz iść do lekarza to i tak pójdziesz ale tylko prywatnie bo na kasę chorych to odjebiesz na tamten świat.