Wiadomości
13 kwietnia 2013Czajka w sieci
Trwająca do połowy maja wystawa poświęcona Fabryce Likierów i Wódek Wawrzyńca Czajki ma od kilku dni swoją wirtualną część. Bez wychodzenia z domu można zobaczyć niektóre z prezentowanych w kościańskim muzeum eksponatów.
Od 3 kwietnia w Muzeum Regionalnym im. dra Henryka Florkowskiego w Kościanie można oglądać wystawę ,,Fabryka Likierów i Wódek Wawrzyńca Czajki’’ prezentującą historię fabryki likierów, wódek, gorzelni koniaków, wytwórni win owocowych, wytłoczni soków, sklepu i hurtowni artykułów kolonialnych i spożywczych Wawrzyńca Czajki - kościańskiego kupca, przedsiębiorcy, społecznika, przedwojennego radnego.
Zwiedzającym udostępniono zdjęcia, dokumenty, etykiety, butelki, szyldy reklamowe, wyposażenie sklepu, osobiste pamiątki, w tym własnoręcznie spisaną przez Wawrzyńca Czajkę recepturę.
- Wawrzyniec Czajka przez całe swoje życie zajmował się handlem i – jak powiedzielibyśmy dzisiaj – naprawdę miał smykałkę do tego. Od początku interesowały go sprawy związane z obrotem handlowym, a z drugiej z produkcją. W 1909 roku otwarł w Kościanie hurtownię towarów kolonialnych, a w 1920 roku wykupił fabrykę wódek i likierów od Józefa Russaka, którą sukcesywnie rozwijał - przypomniał dyrektor Dariusz Kram, otwierając ekspozycję. – Najsłynniejszy produkt likier żołądkowy ,,Iwan’’ zdobył kilkanaście nagród i był rozpoznawany nie tylko w kraju, ale i za granicą. Butelki po ,,Iwanie’’ odnaleziono nawet w Afryce, więc można powiedzieć, że był to nasz lokalny produkt eksportowy.
Na planszach można prześledzić historię biznesu Wawrzyńca Czajki, począwszy od 1909 r., gdy powstał Skład i Hurtownia Towarów Kolonialnych, przez 1920 r., gdy Czajka kupił fabrykę wódek i likierów od Józefa Russaka, a skończywszy na 1952 r., gdy fabryka przeszła na własność państwa.
Część eksponatów można zobaczyć na wirtualnej części wystawy na stronie muzeum.koscian.pl
Cała ekspozycję można oglądać w Muzeum Regionalnym w Kościanie do połowy maja. Wstęp do muzeum jest bezpłatny. Polecamy!
Zgłaszasz poniższy komentarz:
Dobry pomysł z tymi zdjęciami na stronie muzuem.