01 lipca 2021

Czego nie wiesz o monitoringu GPS?

GPS to dziś bardzo popularne słowo. Niemniej trzeba pamiętać, że jeszcze kilkanaście lat temu powszechność tego terminu nie była tak oczywista. W ciągu zaledwie kilku lat technologia monitorowania stała się wszechobecna w naszym życiu.

Niejednokrotnie kupując telefon lub samochód, upewniamy się, że mają preinstalowane systemy śledzenia GPS. Również dostawy żywności i wszystkie inne operacje logistyczne przeważnie są monitorowane dla ułatwienia działań. Nie zmienia to jednak faktu, że w istocie mało wiemy o tym narzędziu.

Monitoring GPS a uniwersalność technologii

GPS jest jednym z kilku systemów radionawigacyjnych działających w przestrzeni kosmicznej. Jego właścicielem i operatorem jest rząd Stanów Zjednoczonych. Podobnie jak wiele nowoczesnych technologii, GPS został stworzony podczas okresu zimnej wojny. W tym czasie kluczowa była dokładna lokalizacja okrętów podwodnych i myśliwców. Chociaż zimna wojna skończyła się 4 lata przed upadkiem Związku Radzieckiego, GPS zaczął w pełni funkcjonować w 1995 roku. Początkowo sygnał najwyższej jakości był zarezerwowany do użytku wojskowego, ale w 2000 roku został on udostępniony publicznie dla ogólnokrajowego użytku.

Źródło: https://www.verizonconnect.com/pl/rozwiazania/monitoring-gps/

Aby osiągnąć globalny zasięg, wymagane były 24 satelity. Pierwsza z nich została wystrzelona w 1989 roku, a ostatnia w 1994 roku. Przy czym pojedyncza wytrzymuje tylko około 10 lat i wymaga częstego serwisowania w trakcie swojego cyklu, dlatego obecnie na orbicie znajdują się 32. Te dodatkowe wypełniają luki, gdy podstawowe są naprawiane lub tymczasowo wycofane z eksploatacji.

Inne systemy GPS

Inne kraje, w tym Rosja, Chiny, Indie i Unia Europejska, stworzyły własne systemy nawigacji satelitarnej, aby zminimalizować zależność od tego:

  • Rosja rozwijała swój system, GLONASS, w tym samym czasie co GPS. Wszedł do użytku w połowie roku 2000, niemniej dokładność GPS pozostała,
  • Unia Europejska opracowała Galileo, który osiągnął globalny status w roku 2020. W domyśle technologia ta miała być jeszcze dokładniejsza niż GPS i stać się pierwszym publicznym systemem nawigacji satelitarnej GNSS,
  • Chiński odpowiednik GPS nosi nazwę Beidou i został ukończony w 2020 r., obejmuje całą powierzchnię globu, a jego dokładność jest porównywalna z tą amerykańską,
  • Indie również dużo zainwestowały w rozwój własnej nawigacji satelitarnej i nazwały ją IRNSS (Indyjski Regionalny System Nawigacji Satelitarnej). Zasięg IRNSS obejmuje cały subkontynent Indii, w tym kraje sąsiadujące.

Dokładność technologii GPS

Dokładność informacji z GPS zależy od wielu czynników, takich jak geometria satelity, blokowanie sygnału, warunki atmosferyczne oraz jakość i konstrukcja odbiorników używanych do przekazywania informacji. Może wynosić od 30/50 metrów do jednego milimetra.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że po zapoznaniu się z treścią niniejszego artykułu system monitoringu GPS zostanie jeszcze bardziej doceniony i zrozumiany. Jego wdrożeniem bowiem w przypadku działalności gospodarczej, chociażby transportowej może przynieść znaczne korzyści.


Powrót do strony głównej
×

Dodaj wydarzenie

Wydarzenie zostanie opublikowane po zatwierdzeniu przez moderatora.

Dane do wiadomości redakcji
plik w formacie jpg, max 5 Mb
Zgłoszenie zostało wysłane - zostanie opublikowane po akceptacji administratora.
UWAGA: W przypadku imprez o charakterze komercyjnym zastrzegamy sobie prawo do publikacji po uzgodnieniu ze zgłaszającym opłaty za promowanie danego wydarzenia.