Wiadomości
11 października 2019Czempiń w czołówce
Gmina Czempiń zajęła wysokie pozycje w rankingach „Wspólnoty” i „Rzeczpospolitej”.
Gmina Czempiń znalazła się w pierwszej dziesiątce w kategorii małych miast w rankingu Pisma Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” dotyczącego wykorzystania funduszy europejskich. Podstawą do jego opracowania stanowiła analiza wydatkowania przez samorządy dotacji przeznaczonych na inwestycje transportowe. To właśnie ten dział obejmuje największą część funduszy, jakie pozyskują samorządy. W gminie Czempiń w latach 2014 – 2018 wyniosła 938,11 złotych na mieszkańca. Dało to 9. miejsce wśród blisko 600 sklasyfikowanych samorządów. Z całego województwa wielkopolskiego, oprócz gminy Czempiń, w pierwszej dziesiątce znalazły się tylko Pobiedziska.
Gmina Czempiń znalazła się także w gronie liderów inwestycji. W rankingu wydatków inwestycyjnych w latach 2016 – 2018 na osobę w kategorii miasta inne została sklasyfikowana na 16. miejscu w kraju na 597 jednostek. Awansowała ze 109 miejsca. To najwyższa lokata spośród gmin powiatu kościańskiego. Średnie wydatki na mieszkańca w we wskazanym okresie kształtowały się na poziomie 1707,33 złote. W latach 2015 – 2017 była to kwota 731,86 złotych.
Dzięki pozyskanym dotacjom udało się m.in.: rozbudować przedszkole w Czempiniu, przeprowadzić termomodernizację szkół w Czempiniu i Głuchowie i wybudować nowoczesną salę gimnastyczną w przy szkole w Głuchowie, stworzyć Czempiński Węzeł Przesiadkowy, zmodernizować oczyszczalnię ścieków i rozbudować sieć kanalizacji sanitarnej. Udało się także zrealizować szereg mniejszych zadań, które poprawiają warunki życia lokalnej społeczności.
Czempiń wypadł dobrze także w piętnastej edycji rankingu „Rzeczpospolitej”. Dziennik wyróżnił najlepsze samorządy w trzech kategoriach: miasta na prawach powiatu, gminy miejskie i miejsko-wiejskie oraz gminy wiejskie. Gmina Czempiń uplasowała się na 50. pozycji wśród 864 samorządów. Zasady w rankingu są ściśle określone przez niezależną kapitułę pod przewodnictwem prof. Jerzego Buzka. Samorządy muszą wykazać się stałymi działaniami na rzecz rozwoju wspólnoty lokalnej w takich kategoriach jak: trwałość ekonomiczna, trwałość środowiskowa, trwałość społeczna i jakość zarządzania.
Zgłaszasz poniższy komentarz:
To jest gmina. Wspiera wszystkich. Takze strażaków a nie to co miasto k. Wstyd panie burmistrz