Wiadomości
21 lutego 2023Czerwona gwiazda pozostaje na obelisku
Usunięcie czerwonej gwiazdy z kwatery wojennej w Kościanie wymaga konsultacji ze stroną rosyjską, co w obliczu wojny jest niewskazane – uważa Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Opinie mieszkańców na temat czerwonej gwiazdy wieńczącej obelisk na nowym cmentarzu parafialnym w Kościanie są podzielone. Dla jednych to symbol zbrodniczej ideologii, dla innych jedynie oznaka przynależności pochowanych tam żołnierzy do Armii Czerwonej.
Po napaści Rosji na Ukrainę do burmistrza Kościana wpłynęło kilka wniosków o usunięcie gwiazdy jako symbolu najeźdźcy. Burmistrz wystąpił wówczas do Instytutu Pamięci Narodowej z prośbą o wydanie opinii na ten temat. Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Poznaniu uznało, że można to zrobić przenosząc symbol gwiazdy – określający przynależność żołnierzy do określonej formacji wojskowej – na tablicę znajdującą się na obelisku.
Ponieważ dokonanie takich zmian leży w gestii wojewody, który musi uzyskać zgodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, burmistrz wystąpił do Wojewody Wielkopolskiego z prośbą o rozpatrzenie możliwości usunięcia gwiazdy.
Wojewoda poinformował, że zgodnie z umową międzynarodową dokonywanie jakichkolwiek modyfikacji kwater żołnierzy sowieckich wymaga konsultacji ze stroną rosyjską. W obliczu wojny prowadzonej przez Rosję z Ukrainą, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przeprowadzenie takich konsultacji uznaje aktualnie za niewskazane - informuje burmistrz Piotr Ruszkiewicz.
W opinii Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z lipca 2022 roku, na którą powołał się wojewoda, brak konsultacji ze stroną rosyjską na temat cmentarzy sowieckich w Polsce, może spowodować działania odwetowe na polskich cmentarzach w Rosji.
Przypomnijmy, że podczas remontu kwatery w latach 2008-2013, z obelisku usunięto komunistyczny symbol sierpa i młota. Kwaterę przebudowano i odnowiono na zlecenie Wojewody Wielkopolskiego, a sfinansowano z wojewódzkich środków na utrzymanie grobów i kwater wojennych oraz z dotacji Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Warszawie. (z)
Fot. Archiwum
W kwaterze spoczywa 436 żołnierzy radzieckich poległych w okolicach Kościana w 1945 roku. Nazwiska większości z nich nie są znane.
Przed dekadą na obelisku były dwie gwiazdy oraz symbol sierpa i młota. Fot. polskaniezwykla.pl
Zgłaszasz poniższy komentarz:
No i ok, nie popadajmy w paranoję.