24 października 2024

Czy ashwagandha może osłabiać działanie antykoncepcji?

Badania naukowe wskazują na to, że antykoncepcja hormonalna charakteryzuje się najwyższą skutecznością w zapobieganiu ciąży. Bardzo często lekarze przepisują ją kobietom na nieregularne i bolesne miesiączki. Odpowiednio dobrane pigułki potrafią złagodzić trądzik i ograniczyć androgenowe wypadanie włosów. Chciałabyś sięgnąć po ashwagandhę (witanię ospałą), aby skorzystać z jej właściwości adaptogennych? Zioła niekiedy mogą wchodzić w interakcje z lekami, dając różne niepożądane skutki. Z naszego artykułu dowiesz się, czy ashwagandha może osłabiać działanie antykoncepcji.

Czym jest ashwagandha?

Ashwagandha to niewielki krzew, który doskonale radzi sobie w klimacie tropikalnym i subtropikalnym. Witanię ospałą można spotkać w Chinach, Indiach, Iranie, Bangladeszu, Pakistanie, na Sri Lance i Wyspach Kanaryjskich. W centrum zainteresowań przemysłu zielarskiego znalazł się korzeń tej wyjątkowej rośliny. Zawiera on bowiem cenne substancje, które mogą wspierać zdrowie i samopoczucie człowieka.

Właściwości adaptogenne witanii ospałej

Warto zaznaczyć, że ashwagandha należy do adaptogenów, czyli nietoksycznych ziół, które pomagają człowiekowi lepiej radzić sobie ze stresem. Ich suplementacja może przyczyniać się do odzyskania homeostazy, czyli stanu wewnętrznej równowagi. Przypuszcza się, że witania ospała w odpowiedzi na stres fizjologiczny w postaci suszy wykształciła cenne substancje. Wykazują one silne działanie antyoksydacyjne, dzięki czemu neutralizują wolne rodniki, chroniąc komórki przed uszkodzeniami. Wspomniane przeciwutleniacze odpowiadają też za właściwości adaptogenne u ludzi.

Ashwagandha – nieocenione wsparcie w sytuacjach stresowych

Badania naukowe wskazują, że żyjemy w znacznie bezpieczniejszych czasach niż nasi przodkowie, choć musimy stawić czoła wielu wyzwaniom. Większość ludzi nie poluje dziś na dzikie zwierzęta i ma dach nad głową. Zmniejsza to ryzyko śmierci z powodu ataku drapieżnika. Nie oznacza to jednak, że całkowicie pozbyliśmy się stresu, który pełni rolę mechanizmu adaptacyjnego. Byłoby to zresztą niewskazane, ponieważ stalibyśmy się wówczas bezbronni w obliczu niebezpieczeństwa. Poza tym brakowałoby nam motywacji do pracy czy nauki.

Sam stres, dopóki nie jest długotrwały i nasilony, mobilizuje nas do działania. Pełni zatem funkcję motywacyjną, w psychologii nazywamy go eustresem. Szkodzi nam długotrwały i nasilony stres, który nierzadko nas paraliżuje. Prowadzi do zaburzeń lękowych i depresyjnych. Specjaliści określają go mianem dystresu.

W obliczu zagrożenia liczy się szybka reakcja. W związku z tym stres jako mechanizm obronny uruchamia się automatycznie w odpowiedzi na bodźce informujące o potencjalnym zagrożeniu. Gdy widzimy, że w naszą stronę zmierza rozpędzony samochód, ciało migdałowate wysyła sygnał do podwzgórza, a to z kolei pobudza pracę nadnerczy. W rezultacie wzrasta stężenie kortyzolu, adrenaliny i noradrenaliny. Wspomniane hormony uruchamiają rezerwy glukozy w organizmie, zwiększają wymianę gazową i przepływ krwi do mięśni szkieletowych. Pozwala nam to podjąć reakcję: uciekaj albo walcz

Problem polega na tym, że ciało migdałowate wysyła sygnał do podwzgórza automatycznie także wówczas, gdy wyobrażamy sobie potencjalne zagrożenie. Np. zamartwiamy się tym, że stracimy pracę z powodu błędu popełnionego w raporcie i wyobrażamy sobie eksmisję z mieszkania zakupionego na kredyt hipoteczny. Taka wizualizacja nam nie służy, gdyż powoduje dystres.

Ashwagandha pomaga lepiej tolerować stres, przez co stanowi nieocenione wsparcie dla wielu osób borykających się z przewlekłym napięciem nerwowym. Poza tym jej suplementacja ułatwia zasypianie, bo działa wyciszająco. W ciągu dnia może dodawać energii niezbędnej do działania, jednocześnie wspomagając pamięć i koncentrację. Witanię ospałą spożywa też wielu sportowców, ponieważ poprawia wytrzymałość organizmu.

Czy ashwagandha może osłabiać działanie antykoncepcji?

Ashwagandha a antykoncepcja – to zagadnienie, które wzbudza zainteresowanie kobiet w wieku reprodukcyjnym świadomie zarządzających swoją płodnością. Zioła, leki i suplementy diety mogą wchodzić w interakcje z pigułkami. Niekiedy prowadzi to do zaostrzenia skutków ubocznych antykoncepcji, np. bólów głowy czy ogólnego rozdrażnienia. Zdarza się, że niektóre preparaty osłabiają jej działanie. Zgodnie z obecnym stanem wiedzy ashwagandha nie wchodzi w interakcje z antykoncepcją hormonalną. Nie osłabia jej działania. Niemniej zaleca się, aby zachować odstęp czasowy między zażyciem pigułki a spożyciem ashwagandhy. Zioła mogą bowiem wpływać na metabolizm innych substancji wprowadzanych w tym samym czasie do organizmu. 


Powrót do strony głównej
×

Dodaj wydarzenie

Wydarzenie zostanie opublikowane po zatwierdzeniu przez moderatora.

Dane do wiadomości redakcji
plik w formacie jpg, max 5 Mb
Zgłoszenie zostało wysłane - zostanie opublikowane po akceptacji administratora.
UWAGA: W przypadku imprez o charakterze komercyjnym zastrzegamy sobie prawo do publikacji po uzgodnieniu ze zgłaszającym opłaty za promowanie danego wydarzenia.