Edukacja

23 września 2015

Debatowali o samorządzie

Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Oskara Kolberga uczestniczyli w debacie oksfordzkiej.

To część projektu ,,Debaty o samorządzie’’ realizowanego przez Stowarzyszenie Oświatowe im. Dezyderego Chłapowskiego we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Kościanie.

- Projekt „Debaty samorządowe” to działanie, które zrodziło się podczas jednego ze spotkań z naszymi stypendystami. Propozycję zorganizowania cyklu debat oksfordzkich dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych z powiatu kościańskiego przedstawił jeden ze stypendystów. Wiodącym tematem projektu jest debata dotycząca funkcjonowania samorządu - informuje Jan Beba z zarządu stowarzyszenia, przypominając, że zadaniem uczestników debat oksfordzkich jest ćwiczenie umiejętności niezbędnych młodym ludziom do aktywnego uczestnictwa w życiu publicznym. - Poprzez konieczność ścisłego przestrzegania uświęconych tradycją reguł uczą się klarownego wykładania swoich racji, dyscypliny czasowej i kultury dyskusji. Aby zwyciężać w debatach, ich uczestnicy rozwijają umiejętności retoryczne, uczą się pracy w zespole i kontaktu z publicznością.

Budżet projektu wynosił 2150 zł, z czego 1300 zł to dofinansowanie z kościańskiego starostwa. Poza tym, w ramach otwartego konkursu ofert we współpracy z powiatem kościańskim stowarzyszenie zrealizowało dwa projekty: ,,Stypendyści budują tożsamość z regionem’’, w trakcie którego zorganizowano rajd rowerowy i kolejną edycję konkursu wiedzy o patronie (dofinansowanie 1200 zł) oraz ,,Aktywne wakacje w Powiecie Kościańskim’’, w ramach którego wraz ze stypendystami odbyło się zwiedzanie Kościańskiej Wieży Ciśnień i spływ kajakowy (dofinansowanie 700 zł).

W piątkowej debacie udział wzięły udział dwie czteroosobowe drużyny złożone z licealistów. Dyskutowano na dwa tematy. Pierwszy dotyczył wpływu systemów stypendialnych na rozwój młodzieży’’, a drugi - 25 lat samorządu. Prowadzący debatę marszałek Jakub Wąsik przypomniał, że w debacie oksfordzkiej chodzi o kulturę słowa. Na zmianę argumentami przerzucali się mówcy z drużyny propozycji (Mikołaj, Dariusz, Paweł, Zuzanna) i opozycji (Patryk, Bartosz, Fryderyk i Wiktoria). Pierwsi bronili postawionej tezy, a drudzy - negowali. Mówca pierwszy wprowadzał w temat, tłumacząc jak drużyna rozumie tezę, mówca drugi przedstawiał argumenty, mówca trzeci zbijał argumenty oponentów, wyłapując wszystkie błędy i nieścisłości w ich toku rozumowania, a mówca czwarty podsumowywał to co już zostało powiedziane i raz jeszcze przekonywał jurorów do swoich racji. Czas wypowiedzi każdego z mówców ograniczony był do 4 minut. Za przekroczenie czasu lub nieprzyjęcie pytań od oponentów jury, któremu przewodniczył Jan Beba, przyznawało punkty karne.

Debatę o stypendiach wygrała drużyna propozycji, którą tworzyli wicemistrzowie tegorocznych Mistrzostw Polski Debat Oksfordzkich. W temacie ,,25 lat samorządu w Polsce to czas pozytywnych przemian’’ lepsi okazali się znów triumfowała drużyna w składzie: Zuzanna Braszak, Mikołaj Ciseł, Paweł Linke i Dariusz Piotrowski, która tym razem była w opozycji. (kar)

Gazeta Kościańska 37/2015

Już głosowałeś!

Zobacz także:


Komentarze (0)

STOP HEJTOWI - PAMIĘTAJ - NIE JESTEŚ ANONIMOWY!
Jeśli zamierzasz kogoś bezpodstawnie pomówić, wiedz, że osobie pokrzywdzonej przysługuje prawo zgłoszenia tego faktu policji, której portal jest zobligowany wydać numer ip Twojego komputera: 18.226.93.22

Internauci piszący komentarze ponoszą za nie pełną odpowiedzialność karną i cywilną. Redakcja zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich całkowitego usuwania jeżeli: nie dotyczą one artykułu, są sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, naruszają normy prawne lub obyczajowe.

Dodaj komentarz
Powrót do strony głównej
×

Dodaj wydarzenie

Wydarzenie zostanie opublikowane po zatwierdzeniu przez moderatora.

Dane do wiadomości redakcji
plik w formacie jpg, max 5 Mb
Zgłoszenie zostało wysłane - zostanie opublikowane po akceptacji administratora.
UWAGA: W przypadku imprez o charakterze komercyjnym zastrzegamy sobie prawo do publikacji po uzgodnieniu ze zgłaszającym opłaty za promowanie danego wydarzenia.