Wiadomości
12 lipca 2018Dotacje na wymianę pieców
Dwa i pół roku po rozpoczęciu dyskusji nad jakością powietrza, władze Kościana wprowadzają program wsparcia finansowego do wymiany źródeł ciepła.
W Kościanie dyskusja nad jakością powietrza rozpoczęła się w listopadzie 2015 roku. Wówczas na smog zwrócili uwagę kościańscy radni. Do Rady Miejskiej wpłynął także list otwarty mieszkańców, w którym apelowali o o podjęcie działań, które w kilkuletniej perspektywie doprowadzą jakość powietrza do bezpiecznego poziomu. List został przekazany do Komisji Spraw Komunalnych i Ochrony Środowiska. Był impulsem do podjęcia działań. Ich efektem jest uchwalony program wsparcia finansowego do wymiany źródeł ciepła.
W tegorocznym budżecie miasta zarezerwowano 60 tysięcy złotych na wymiany pieców węglowych na ekologiczne urządzenia.
- Na ten rok zaproponowaliśmy coś w formie pilotażu. Zdajemy sobie sprawę, że jest on adresowany dla mieszkańców, którzy są przygotowani do realizacji tego typu inwestycji. Mamy świadomość, że będzie ich niewielu. To szansa na dofinansowanie zadań jeszcze w tym roku. Dzięki tym wnioskom będziemy mogli sprawdzić, czy procedury przyznawania dotacji zostały dobrze napisane – mówił wiceburmistrz Kościana Maciej Kasprzak. - Dzięki temu będziemy lepiej przygotowani na okres wrześniowy, gdy będziemy zbierali wnioski na przyszły rok.
Ten projekt powinien być uzupełniany rządowymi projektami. Potrzeby są bardzo duże – mówił burmistrz Jurga podczas sesji, na której jednogłośnie podjęto uchwałę o przyznawaniu dotacji na zadania z zakresu ochrony powietrza została przyjęta.
Wysokość dotacji
Dotacja dla osób fizycznych, które zdecydują się na likwidacje pieca lub kotła c.o. na rzecz ekologicznego rozwiązania, wynosi 50% kosztów kwalifikowanych poniesionych na realizacje inwestycji, jednak nie więcej niż 3000 złotych. Dla pozostałych podmiotów jest to 30% kosztów kwalifikowanych, jednak nie więcej niż 5000 złotych.
Warunkiem otrzymania dotacji jest:
- trwała likwidacja dotychczasowego nieekologicznego źródła ogrzewania opartego na paliwie stałym, z wyjątkiem pieców kaflowych w których zamurowano wloty kominowe oraz kominków stanowiących ogrzewanie dodatkowe,
- posiadanie tytułu prawnego do nieruchomości na której realizowana ma być inwestycja, a w przypadku wspólnot mieszkaniowych posiadania nieruchomości w zarządzie.
Za ekologiczne uznano:
- ogrzewanie gazowe
- ogrzewanie elektryczne
- ogrzewanie olejowe
- ogrzewanie olejowo-gazowe
- ogrzewanie z kotłem na paliwo stałe spełniającym minimum standard 5 klasy
Dotacje mogą uzyskać:
- osoby fizyczne,
- wspólnoty mieszkaniowe,
- osoby prawne niedziałające w celu osiągnięcia zysku.
Nabór wniosków planowany jest corocznie w terminie od 1 września do 31 października. Na podstawie ich liczby określana będzie wysokość środków w miejskim budżecie w kolejnym roku. W tym roku dodatkowo zaplanowano nabór wniosków w terminie od 16 do 31lipca. Wnioski mogą składać osoby fizyczne i podmioty, które planują zrealizować inwestycję jeszcze w tym roku.
Wszelkie informacje uzyskać można w Wydziale Ochrony Środowiska i Działalności Gospodarczej Urzędu Miejskiego Kościana, Al. Kościuszki 22. pok. 122, tel. 65 512 18 38.
Zgłaszasz poniższy komentarz:
No co gazowe. Lepiej wrzucić trochę plastików i szmat i temperatura pewna