Wiadomości
30 kwietnia 2011Drugi przetarg na przebudowę wieży
Samorząd Kościana ogłosił drugi przetarg na przebudowę zabytkowej wieży ciśnień. Pierwszy unieważniono z powodu zbyt wysokich cen zaproponowanych przez potencjalnych wykonawców. Na wybudowanie ścianki wspinaczkowej i obserwatorium astronomicznego miasto wyda dwa miliony złotych, które pozyskało ze środków unijnych
Samorząd zdecydował się ogłosić przetarg na całość prac chcą w ten sposób uniknąć problemów z koordynacją prac kilku wykonawców. Niestety zaproponowane przez oferentów ceny przekroczył zabezpieczone na inwestycje środki.
- Musimy zmienić koncepcję i ogłosić przetarg na trzy oddzielne części inwestycji: na prace ogólnobudowlane, na budowę ściany wspinaczkowej oraz na budowę obserwatorium astronomicznego - mówi Maciej Kasprzak, zastępca burmistrza Kościana. - Z pewnością trudniej będzie nadzorować inwestycje mając trzech, a nie jednego wykonawcę, ale nie powinno to zakłócić harmonogramu prac.
Zgodnie z wymogami unijnego programu inwestycja powinna być zakończona do końca roku. Po przebudowie w byłej wieży ciśnień powstaną trzy ściany wspinaczkowe: duża o powierzchni 200 m2, ściana bulderingowa o powierzchni 25 m2 oraz ściany dla dzieci o powierzchni 86 m2. Wieża wspinaczkowa będzie tak skonstruowana, aby umożliwić wspinanie się w formie zabawy przedszkolakom, oraz starszym - zarówno niedoświadczonym jak i doświadczonym zawodnikom. Obiekt wyposażony będzie w sprzęt umożliwiający bezpieczne korzystanie ze ścian: liny asekuracyjne statyczne i dynamiczne, uprzęże wspinaczkowe, przyrządy do asekuracji, karabinki i inne;
Nad ścianami do wspinaczki - w miejscu obecnego zbiornika wody - powstanie sala ekspozycyjna i punkt widokowy. Na samej górze powstanie obserwatorium astronomiczne wyposażone w profesjonalny teleskop, kamerę oraz komputery z oprogramowaniem umożliwiającym prowadzenie obserwacji zarówno amatorskich, jak i naukowych. Dach wieży zostanie przecięty, a jego górna część posadowiona na ruchomej konstrukcji umożliwiającej jej obrót, tak aby umieszczony w niej teleskop można było skierować w dowolnie wybrany fragment nieba. Konstrukcja szczytu wieży umożliwi jej obrót o 360 stopni w czasie jednej minuty.
Zgłaszasz poniższy komentarz:
oby sie powiodlo bedzie znakomicie ;)