Wiadomości
27 kwietnia 2023Dyskutowali o rewitalizacji Rynku

W środę, 26 kwietnia, w Kościańskim Ośrodku Kultury odbyło się trzecie otwarte spotkanie w sprawie rewitalizacji Rynku i ulicy Wrocławskiej.
Burmistrz Piotr Ruszkiewicz poinformował zebranych o działaniach jakie miasto podejmowało po ostatnim spotkaniu, naczelnik Wydziału Infrastruktury i Rozwoju Miasta Mikołaj Grabowski odpowiedział na szereg przekazanych na piśmie pytań dotyczących konkretnych rozwiązań technicznych i organizacyjnych, a kierownik Centrum Promocji Regionu zapowiedział organizację warsztatów, podczas których wypracowane zostaną formy współdziałania przedsiębiorców, mieszkańców i miasta.
Najwięcej czasu poświęcono organizacji ruchu na rynku oraz usytuowaniu i liczbie miejsc parkingowych. Urząd zlecił nowe opracowanie, zmieniające pierwotny projekt, który uznano za niefunkcjonalny. Według wstępnych założeń, na Rynku powstanie parking gminny na około 47 samochodów. Organizacja przestrzeni ma być wzorowana na rozwiązaniu stosowanym w Rawiczu. Tor jazdy i miejsca parkingowe mają być wyznaczane donicami z roślinnością. W pierwotnym projekcie miały to być wyznaczane słupkami i ćwiekami osadzonymi w nawierzchni granitowej. Znaki drogowe mają być montowane do donic.
Urząd zwrócił się także do projektanta o redukcję liczby ławek na Rynku i stojaków na rowery oraz o zmianę zaprojektowanej małej architektury na prostszą i bardziej funkcjonalną. Podczas spotkania przedstawiono ławki o konstrukcji żeliwno-drewnianej, jakie mogłyby pojawić się na rynku.
Powrócono także do tematu odprowadzania wód opadowych z płyty Rynku. W miejscu największej różnicy poziomów, w którym stwierdzono możliwość zalewania piwnic jednej z kamienic wykonany ma zostać odpływ liniowy o szerokości 40 cm i długości 17 metrów.
Dużo emocji wywołała wypowiedź kierownika CPR dotycząca promocji, szczególnie słowa o tym, że Rynek i miasto nie umierają, tylko się zmieniają oraz o potrzebie zmiany języka dyskusji z konfrontacyjnego na dialog. Przedsiębiorcy zarzucili kierownikowi, że nie prowadzi działań promocyjnych przeciwdziałających negatywnym skutkom przeciągającego się remontu i nie wspiera oddolnych działań przedsiębiorców. Ten zaś, zapowiedział organizację warsztatów, podczas których zostaną wypracowane formy konkretnych działań.
Dyskutowano także o wpływie na lokalny handel działających w mieście wielkopowierzchniowych marketów i rozwijającej się w Kiełczewie galerii handlowej. Burmistrz przypomniał swoje działania jako radnego i członka Stowarzyszenia Kupców Ziemi Kościańskiej zmierzające do zablokowania budowy sklepu sieci Kaufland. Zastanawiano się jak promować lokalny patriotyzm gospodarczy, czyli zakupy u miejscowych przedsiębiorców.
Głos zabrał także uczeń szkoły ponadpodstawowej, który zapytał o to gdzie młodzież ma spędzać czas wolny. Burmistrz przypomniał, że w mieście działa 20 klubów sportowych, jest basen, ściana wspinaczkowa, ogólnodostępne boiska. Nastolatek zaproponował budowę skateparku, na co usłyszał odpowiedź, że obecnie miasta nie stać na taką inwestycję.
Pojawił się także wątek dotyczący aktywności radnych. Wskazywano, że w żadnym z dotychczasowych spotkań nie uczestniczyli radni klubu mającego większość w radzie (PZK), obecni byli natomiast radni z PiS, PO i niezrzeszeni.
Spotkanie było transmitowane przez Telewizję Klin, i można je w całości obejrzeć na jej kanale w serwisie YouTube.
Zgłaszasz poniższy komentarz:
Właśnie, gdzie radni z PZK? Pamiętajcie o tym przy urnach. Pora na świeży powiew wiosny. Już wkrótce.