18 Wrz 2020
Eurowinieta – czym jest i jak powinno się z niej korzystać?
Kierowcy samochodów ciężarowych poruszający się po Europie potrzebują eurowiniety. Dzięki niej mogą korzystać z dróg ekspresowych i autostrad. Czym jest eurowinieta i jak ją uzyskać? Co należy o niej wiedzieć?
Czym jest eurowinieta?
Do czego potrzebna jest eurowinieta i co warto o niej wiedzieć? W transporcie międzynarodowym obowiązują różnego rodzaju systemy opłat za przejazdy. Aby ułatwić kierowcom przejazd przez państwa należące do UE, 20 lipca 1999 roku wprowadzono system elektronicznego poboru opłat – Eurovignette. W 2008 roku zastąpiono go systemem VirtualVignette. Pomimo zmiany systemu jego potoczna nazwa, czyli eurowinieta, pozostała bez zmian. Ten sposób poboru opłat funkcjonuje w Danii, Szwecji, Luksemburgu i Holandii. Obejmuje wszystkie pojazdy o masie przekraczającej 12 ton z wyjątkiem autobusów. Eurowinieta pozwala na przejazd bez dodatkowych opłat przez wszystkie państwa objęte systemem. Wykupuje się ją na konkretny pojazd i i na określony czas. Może to być kilka dni, tygodni lub miesięcy. W Niemczech i Belgii od kilku lat obowiązują inne systemy poboru opłat.
Jak nabyć eurowinietę?
Winietę można nabyć na kilka sposobów. Można uzyskać je na stacjach benzynowych oraz punktach odprawy granicznej. Operator Eurwiniety uruchomił także ponad 500 dedykowanych punktów obsługi AGES. Inną możliwością zakupu eurowiniety jest internet. Można to zrobić bez konieczności rejestracji na stronie operatora: https://www.eurovignettes.eu lub u wybranego emitenta kart paliwowych. Przewoźnik może zapłacić za eurowinietę kartą kredytową, kartą paliwową lub flotową. Po opłaceniu pojazd zostaje zarejestrowany w systemie i kierowca nie potrzebuje żadnych dokumentów potwierdzających zakup eurowiniety. Przez określony czas samochód widoczny jest w systemie wraz z takimi danymi jak: nr rejestracyjny, kraj rejestracji, liczba osi, czas obowiązywania oraz klasa emisji spalin. Opłaty za zakup eurowiniety omówiono szczegółowo na stronie: ocrk.pl. Taryfa dzienna jest stała i wynosi 8 Euro. Opłaty za eurowinietę tygodniową, miesięczną i roczną uzależnione są od długości obowiązywania, a także liczby osi i klasy euro pojazdu.
O czym jeszcze warto pamiętać?
Weryfikacja ważności eurowiniety odbywa się przy pomocy specjalnych kamer. Pojazdy sprawdzane są w systemie przy przejazdach przez punkty kontrolne. Automatycznie kontrolowany jest numer rejestracyjny każdego przejeżdżającego samochodu. Innym sposobem weryfikacji jest mobilny patrol. W tym przypadku funkcjonariusze sprawdzają numery rejestracyjne mijanych pojazdów. Jeżeli wykryją brak ważnej eurowiniety, nakładają wysokie mandaty. Samochody z zagraniczną rejestracją zostaną zatrzymane, a mandat wyegzekwowany na miejscu. W przypadku braku eurowiniety przez pojazd zarejestrowany w kraju patrol nie musi zatrzymywać samochodu, by wystawić mandat.
Eurowinieta ułatwia przewoźnikom przejazd drogami szybkiego ruchu bez konieczności wnoszenia każdorazowo opłaty. Weryfikacja jej posiadania nie wymaga dokumentów i jest bardzo skuteczna. Eurowinieta jest obowiązkiem, którego należy przestrzegać, gdyż kary za jej brak są surowe.