Magazyn koscian.net
31 marca 2015Gminnym autobusem do Czempinia
Do uruchomienia publicznego transportu zbiorowego przygotowuje się gmina Czempiń. Już od maja mieszkańcy będą mogli korzystać z gminnego autobusu. Ile zapłacą za bilet do stolicy gminy?
Transport publiczny to jeden z punktów programu wyborczego obecnego burmistrza Czempinia Konrada Malickiego. Ma to być wyście naprzeciw osobom starszym oraz nieposiadającym własnego środka transportu. Gminny autobus ma umożliwić dotarcie do ośrodka zdrowia, urzędu, czy na gminne targowisko. Środki na realizację tego przedsięwzięcia zabezpieczono w tegorocznym budżecie gminy. Już w kwietniu ogłoszony zostanie przetarg na wykonawcę usługi.
- Od maja, zgodnie z zapowiedziami, powinien zacząć kursować autobus gminny – informuje burmistrz Czempinia Konrad Malicki.
Mieszkańcy będą korzystać z już istniejących przystanków autobusowych, znajdujących się w każdej miejscowości. W ubiegłym tygodniu ustalone zostały ceny biletów w publicznym transporcie zbiorowym. Ich wysokość uzależniono od odległości do Czempinia.
- Bilet kupowany będzie bezpośrednio u kierowcy każdorazowo przy wsiadaniu do autobusu – tłumaczy burmistrz Malicki.
Miejscowości w gminie Czempiń podzielono na trzy strefy. W pierwszej grupie znalazły się wsie oddalone od stolicy gminy maksymalnie o 4 km. Są to: Piotrkowice, Piechanin, Borowo, Nowe Borówko, Stare Tarnowo, Nowe Tarnowo. Ich mieszkańcy za bilet zapłacą złotówkę. W drugiej strefie (4 – 8 km od Czempinia) są miejscowości: Słonin, Betkowo, Jasień, Gorzyczki, Gorzyce, Nowy Gołębin, Stary Gołębin, Srocko Wielkie, Głuchowo i Jarogniewice. W tym przypadku cena biletu wyniesie 2 złote. Wsie położone najdalej od Czempinia (powyżej 8 km) wpisano do strefy trzeciej. Mieszkańcy wsi: Donatowo, Sierniki, Bieczyny, Piotrowo Pierwsze, Piotrowo Drugie, Zadory za bilet w zbiorowej komunikacji publicznej zapłacą 3 złote.
Przewidziano także bilety ulgowe. Do 50-procentowej zniżki uprawnieni będą uczniowie i studenci, emeryci i renciści oraz posiadacze karty dużej rodziny. Bezpłatnie z przejazdów gminnym autobusem będą mogły korzystać dzieci do lat 3 i osoby, które ukończyły 70 lat. (h)
GK 12/2015
Zgłaszasz poniższy komentarz:
Nie rozumiem po co ,,tworzyć osobny autobus" jeśli równie dobrze osoby zainteresowane dojazdem do miasta mogłyby być dowożone przez autobusy zabierające dzieci do szkoły. Cena biletu nie pokryje cen paliwa więc i tak gmina będzie dokładać do tego interesu - marnowanie pieniędzy...