Magazyn koscian.net
2010-10-22Ilu muszą przekonać?
O mandaty radnych ubiegać się będzie w powiecie kościańskim kilkuset kandydatów. Jak duże poparcie muszą zdobyć, aby zasiąść w radach? Sprawdziliśmy ile głosów otrzymali obecni radni dwóch największych rad w powiecie: Rady Miejskiej Kościana i Rady Powiatu Kościańskiego
Podczas wyborów w roku 2006 największym poparciem w Kościanie cieszyli się obecny przewodniczący rady – Piotr Ruszkiewicz (439 głosów) i jego zastępca Maciej Zielonka (396). Pierwszą trójkę zamyka Bronisław Frąckowiak (187).
Wybory w Kościanie są proporcjonalne, co oznacza, że mandaty dzielone są najpierw na listy wyborcze. Liczy się zatem liczba głosów oddanych na wszystkich kandydatów z listy. Decyduje ona ile mandatów przypadnie danej liście. Załóżmy, że jakaś lista zdobyła dwa mandaty, to otrzymają je dwaj kandydaci z tej listy, na których oddano najwięcej głosów.
Również wybory do rady powiatu są proporcjonalne. Dlatego startowali w nich wszyscy kandydaci ubiegający się jednocześnie o urzędy burmistrzów. Startowali po to, aby ,,pociągnąć’’ swoje listy, czyli zgromadzić jak najwięcej głosów przekładających się na mandaty. Gdy ,,lokomotywa wyborcza” zdobyła urząd burmistrza, rezygnowała z mandatu w radzie, a jej miejsce zajmował kolejny kandydat, który zgromadził największą liczbę głosów na danej liście.
Rekordzistami wyborów do rady powiatu byli: starosta Andrzej Jęcz na którego zagłosowało 1268 wyborców i obecny burmistrz Kościana Michał Jurga, który otrzymał 1237 głosów. Swoje listy ,,pociągnęli’’ także Wiktor Snela (881 głosów), Dorota Lew (872), Iwona Bereszyńska (761), Bernard Turski (610), Kazimierz Józefowski (530) i Edward Strzymiński (520). Pozostali kandydaci zdobyli od 488 do 204 głosów. (s)
Poniżej ranking poparcia dla radnych Kościana - kolejność według liczby zdobytych głosów podczas wyborów w 2006 roku.
1. Piotr Ruszkiewicz (439 głosów)
2. Maciej Zielonka (396)
3. Bronisław Frąckowiak (187)
4. Stefan Kaczmarek (170)
5. Alicja Brzozowska (149)
6. Karol Pawlak (140)
7. Izabela Korzeniowska – złożyła mandat (130)
8. Marta Rudawska (130)
9. Aleksander Heller (103)
10. Mirosław Woźniak – złożył mandat (97)
11. Dorota Kinal – złożyła mandat (96)
Elwira Przybylska (96)
12. Adam Szłapka (93)
Marek Mielcarek (93)
Maria Sworacka – zmarła w trakcie kadencji (93)
Henryk Kaczmarek (93)
13. Leon Kaczmarek - objął mandat po Izabeli Korzeniowskiej (91)
14. Marek Szymkowiak (90)
15. Stanisław Bartczak (88)
16. Stefan Wawrzyniak (85)
17. Teodor Kubacki - objął mandat po Mirosławie Woźniaku (83)
18. Paweł Grodziski (64)
19. Joanna Albińska (54)
20. Roman Talikadze - objął mandat po Marii Sworackiej (53)
21. Anna Małgorzata Szeller-Wachowiak - zastąpiła Dorotę Kinal (34)
GK nr 42/2010
Zgłaszasz poniższy komentarz:
To co się dzieje w kraju to woła o pomstę do nieba. Wdmo szatana zawisło nad POlską. Morduje się i opluwa prawdziwych obronców prawdy. Czy to juz apokalipsa. PO zrobilo przez lata swoich rzadów taka medialna nagonkę na PIS, ze dzis w umysłach zwykłych ludzi zaczyna się tworzyć niebezpieczne poczucie ,ze należy niszczyć wszystko to co jest katolickie, ma znamiona wartości. Należy niszczyć symbole narodowe i religijne. A w skrajnych przypadkach dochodzi do takich incydentow jak to mialo miejsce w Łodzi. Jestem juź starszym człowiekiem. Pamietam jeszcze czasy represji stalinowskiej z lat 50 poprzedniego stulecia. Ale takiego opluwania symboli katolickich nie było nigdy. Takiej nagonki na ludzi gloszących prawde nie bylo tez w tamtych czsach. Zastanawia mnie jedynie kim są Ci ludzie z Platformy. Kto inspiruje ich mechanizm niszczenia narodu polskiego. Nie wierzę tez w żadne ugrupowania typu "porozumienia Ziemia Kościańska" "Porozumienie Samorzadowe Ziemii Kościańskiej' Bo to sa ukryci Judasze zwolennicuy Platformy zdrazdradzieckiej Ludzie w końcu otrzaśnicie i przestance w końcu głosować na partie antynarodowe ( głownie w wyborach parlamentarnych)