09 grudnia 2019
Jak pozbyć się ropnych pryszczy na twarzy?
W tym artykule zostaną omówione wszelkie sposoby na pozbycie się ropnych pryszczy na twarzy. Zarówno zewnętrzne jak i wewnętrzne.
Jak skutecznie pozbyć się ropnych pryszczy na twarzy?
W dzisiejszych czasach istnieje błędne przekonanie, że ropne pryszcze na twarzy pojawiają się tylko w okresie dojrzewania. Stąd większość ludzi kojarzy ich występowanie tylko z nastolatkami w szkole średniej. W praktyce sytuacja wygląda jednak zupełnie inaczej. Wszelkie niedoskonałości na ludzkiej twarzy mogą pojawić się w każdym wieku, niezależnie od płci. Współczesne badania pokazują, że coraz większa liczba osób wśród dorosłych, cierpi na problemy związane z niedoskonałością ich skóry.
Spowodowane jest to faktem, że przyczyn pojawiania się ropnych pryszczy na twarzy jest cała masa. Najczęściej wynikają one z nieodpowiedniego stylu życia, zanieczyszczeń organizmu, zaburzeń hormonalnych czy też z nieprawidłowego funkcjonowania narządów wewnętrznych. Bardzo często w celu dowiedzenia się, z czego wynika występowanie danych niedoskonałości na twarzy, sięga się po tzw. trądzikową mapę pryszczy. Wskazuje ona jaki organ wewnętrzny powoduje występowanie pryszczy na twarzy.
Stąd w przypadku, gdy mówimy o jakichkolwiek niedoskonałościach na Twojej twarzy, w pierwszej kolejności należy dowiedzieć się, z czego one wynikają. Wypryski na twarzy mają swoje konkretne przyczyny i tylko ich odpowiednia diagnoza pozwoli każdemu na skuteczne wyeliminowanie problemu. Pozwoli również na wybranie odpowiedniego leczenia, dzięki czemu każdy będzie w stanie zapomnieć o ropnych, czerwonych i bolących wypryskach na twarzy.
Istnieją dwa główne sposoby leczenia wszelkich niedoskonałości pojawiających się na twarzy: leczenie zewnętrzne i wewnętrzne. Do zewnętrznego sposobu leczenia, zaliczamy wszelkie preparaty w postaci kremów czy też maści. Podczas gdy, do wewnętrznych sposobów głównie zaliczamy wszelkiego rodzaju tabletki, które stosowane są doustnie. Należy pamiętać, że dodatkowo można podjąć się stosowania wszelkich domowych sposobów, w celu wyeliminowania niedoskonałości. Jednak w większości przypadków, sposoby te stanowią tylko uzupełnienie do wybranego sposobu leczenia. Dodatkowo nie zawsze osoby zmagające się z ropnymi pryszczami są w stanie wyleczyć je bez pomocy lekarza. W przypadku, gdy źródłem problemu występowania wyprysków są zaburzenia hormonalne, koniecznym jest skonsultowanie się z lekarzem i dobranie odpowiedniego sposobu leczenia.
Z kolei, gdy problemy na twarzy nie są spowodowane zaburzeniami hormonalnymi, bardzo często można samemu się ich pozbyć. Jednym z bardzo popularnych źródeł występowania niedoskonałości jest nietolerancja pokarmowa bądź alergia. Wówczas należy tylko odstawić określony składnik, a problemy z cerą rozwiążą się same.
A więc zmiana diety czy domowe sposoby na wypryski mogą okazać się skuteczne, w momencie, gdy wypryski na twarzy nie występują w zbyt bardzo zaognionej formie. W przeciwnym razie trzeba sięgnąć po silniejsze rozwiązania, do których można zaliczyć tabletki bądź maści.
W tym przypadku mniej inwazyjne rozwiązanie stanowią tabletki. Jednocześnie są one idealne do walki z tzw. trądzikiem podskórnym. Przy ich wyborze trzeba jednak wykazać się dość sporym rozsądkiem, ponieważ na rynku istnieje ich cała masa. Tak jak w każdym przypadku, część z nich jest bardziej skuteczna, część z nich mniej. Co więcej, część z nich jest bardziej bezpieczna, część z nich mniej! Dlatego tak ważnym jest, aby zweryfikować wszelkie informacje na temat produktu, którego potencjalnie można rozważać zakup.
W tym celu powstał ten artykuł. Po jego przeczytaniu każdy będzie w stanie wybrać dla siebie najbardziej skuteczne rozwiązanie, które zlikwiduje wszelkie niedoskonałości na twarzy. Źródło:https://erektoportal.pl/ropne-pryszcze-na-twarzy/.
Skąd się biorą pryszcze?
Zrozumienie skąd biorą się pryszcze stanowi podstawę do ich skutecznego wyleczenia. Wiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że pryszcze powstają na skutek trądziku, czyli choroby skórnej, obfitującej w gruczoły łojowe. Trądzik jest kojarzony, ze względu na swoje powszechne występowanie, zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn, niezależnie od wieku.
Najczęściej atakuje on takie sfery twarzy, które bogate są w gruczoły łojowe. Jakby sobie je rozrysować ma twarzy i połączyć, można by zauważyć, że miejsca te przybierają postać litery T. Dodatkowo trądzik bardzo często występuje w rynnach potowych na plecach i klatce piersiowej.
Najczęściej trądzik rozpoczyna się od powiększenia gruczołów łojowych, co wiąże się z nasileniem wydzielania łoju. Następnie można zauważyć nadmierne rogowacenie ujścia mieszka włosowego, w którym znajduje się przewód gruczołu łojowego. To właśnie w ten sposób powstaje czop rogowy, wypełniający mieszek włosy, tym samym wypychając go ku górze. Sytuacja ta powoduje zablokowanie wydzielania się łoju i powstanie woreczka wypełnionego tłuszczami i keratyną, czyli tzw. zaskórnika. Nagłe i intensywne namnażanie bakterii występujących w skórze i na jej powierzchni jest powodem namnażania zaskórników.
Jak zatem trądzik wpływa na występowanie pryszczy?
Wyżej wspomniane bakterie uwalniają różnego rodzaju enzymy (lipazy) rozkładające obojętne tłuszcze łoju na mniejsze cząstki. To właśnie w wyniku pojawienia się tych kwasów tłuszczowych, każda osoba jest w stanie zauważyć u siebie występowanie stanów zapalnych. Co więcej, to właśnie stany zapalne przyczyniają się do pojawienia się wzrostu liczby zakażonych komórek i wydzieliny wypełniającej woreczek. W swoim funkcjonowaniu woreczek ten, nieustannie się rozszerza i naciska na ścianki mieszka włosowego, który jest zablokowany czopem rogowym. Wskutek nieustannego nacisku, ścianki nie wytrzymują i w końcu pękają, czego konsekwencją jest rozlanie się zawartości woreczka, która powoduje powstanie pryszczy na otaczającej tkance.
Jest to oczywiście ogólne przedstawienie sposobu, w jaki pryszcze mogą pojawić się na ludzkiej twarzy. Nie można jednak zapominać, że ich występowanie posiada różne etapy.
Najczęściej pierwszy etap trądziku, kojarzony jest z występowaniem zaskórników, które utrzymują się przez długi okres, nawet do kilku lat szczególnie w okresie dojrzewania. Dzieli się je na zamknięte i otwarte. W przypadku zamkniętych zaskórników, ujście mieszka jest zawsze zatkane, a spod skóry prześwituje biaława grudka – czop łojowo-rogowy. Jak można się domyślać, czop ten jest przyczyną powstawania licznych zakażeń i nagromadzenia się ropy. Z kolei, zaskórniki otwarte, cechują się widocznym, czarnym punktem, który wskazuje na to, że ujście mieszka, się nie domyka. Kolor tego punktu wynika z utleniania się czopu rogowo-tłuszczowego.
Końcowy etap trądziku przyczynia się do powstania w zaskórnikach zmian zapalnych, grudek i krost. Jest to najbardziej szkodliwy etap, ponieważ najtrudniej go wyleczyć (może być leczony latami). W tym przypadku prawie każda krosta pozostawia wklęsłą (rzadziej także wypukłą) bliznę.
Jakie są główne przyczyny występowania pryszczy na twarzy?
Tak naprawdę ciężko wskazać jedną, konkretną przyczynę powstawania pryszczy, ponieważ istnieje ich cała masa. Jednak zdiagnozowanie źródła problemu, w tym przypadku jest konieczne, aby przeprowadzić prawidłowe leczenie.
Trądzik wśród młodzieży powstaje najczęściej na skutek zmian hormonalnych, które zachodzą w organizmie podczas okresu dojrzewania. U chłopców proces ten zachodzi najczęściej około 16 roku życia, podczas gdy u dziewczynek objawia się on wcześniej - około 14 roku życia.
W tym przypadku wszelkie krosty czy wypryski najczęściej znikają same i niepotrzebna jest tu jakakolwiek ingerencja. Po prostu należy przeczekać okres burzy hormonów, a po niej wszystko się uspokoi.
Inaczej sytuacja wygląda, kiedy z krostami zmagają się osoby dorosłe, a już w szczególności te, które do tej pory nie miały żadnych problemów z cerą. Na zmiany trądzikowe narażony może być każdy. Pryszcze pojawiają się najczęściej na brodzie, linii żuchwy, nosie, czole, rzadziej na skroniach i policzkach.
Najczęstszą przyczyną pojawienia się takiego trądziku jest stres. Zapewne wiele osób nie będzie chciała w to uwierzyć, ale jest to poparte licznymi badaniami. Każdy osoba na świecie wie, że stres wykazuje niezwykle negatywne działanie na organizm. Stres niszczy zdrowie, jest to niepodważalny fakt. Potrafi także bardzo negatywnie wpływać na stan skóry. Sytuacje stresujące powodują zbyt duże wydzielanie łoju. Sprzyja to niesamowicie występowaniu wyprysków oraz zaskórników, które mogą doprowadzić do stanów zapalnych, takich jak grudki i ropne zacieki.
Kolejnym czynnikiem wpływającym niezwykle negatywnie na ludzką cerę jest jedzenie. Należy zdawać sobie sprawę, że nie można mieć zdrowej i promiennej cery, odżywiając się w okropny sposób. Niezdrowe i nieregularne odżywianie stanowi świetne środowisko dla rozwoju wszelkich krost na ludzkiej twarzy. Wywołane są one najczęściej problemami trawiennymi, gdy jelita nie nadążają za oczyszczaniem organizmu. Najczęściej wówczas wypryski można zaobserwować na czole. Z kolei dieta bogata w nabiał doprowadzi do pojawienia się wyprysków na policzkach.
Nie można również zapomnieć o odpowiedniej pielęgnacji twarzy. Nieumiejętne dobranie kosmetyków pielęgnacyjnych do typu swojej cery może przyczynić się do pojawienia się zwiększonej ilości wyprysków na twarzy. Należy pamiętać, że im krótszy skład produktu, tym najprawdopodobniej jest on lepszy, zbyt duża ilość składników może wpływać niekorzystnie na kondycję cery, na skutej jej zbyt dużego obciążenia. Pojawianie się krostek na linii włosów u kobiet, może być również efektem niedokładnego zmywania makijażu przed snem.
Mapa twarzy - z czego wynikają wypryski na twarzy?
Tak jak już zostało to wspomniane, ogromna ilość osób ma problem z cerą. Pryszcze, czerwone wystające grudki, pryszcze z ropną wydzieliną ... Te problemy dotyczą nie tylko nastolatków. Co więcej, okazuje się, że takie niedoskonałości skóry mogą świadczyć o tym, że w organizmie pojawia się jakiś poważny problem zdrowotny.
Według tradycyjnej medycyny chińskiej takie dolegliwości mogą wiele powiedzieć o stanie zdrowia człowieka. Już wieki temu, pierwsi lekarze odkryli zależność między wyglądem skóry a pracą ludzkich narządów wewnętrznych. Otóż okazuje się, że cera jest w stanie wiele zakomunikować. Stąd tak ważnym jest wiedzieć, czym jest trądzikowa mapa twarzy i czego z niej można się dowiedzieć.
Trądzikowa mapa twarzy obrazuje strefy charakterystyczne, dla pewnych zaburzeń organów wewnętrznych. To właśnie ona jest w stanie wyjaśnić, dlaczego pryszcz wyskakuje właśnie w tym, a nie innym miejscu. Poniżej znajduje się szczegółowe wyjaśnienie, czemu pryszcze pojawiają się właśnie w tej części twarzy:
Linia włosów - niedoskonałości w tym miejscu szczególnie dotyczą kobiet, ponieważ krostki powstające na czole lub przy skroniach na linii włosów powstają na skutek niedokładnego zmywania makijażu. Myjąc twarz, zazwyczaj każdy uważa, aby nie zamoczyć włosów i dotrzeć tylko do pewnej granicy. Co więcej, niedoskonałości przy włosach pojawiają się częściej u kobiet, ponieważ stosują one fluid (który zatyka pory) lub mają nawyk dotykania czoła, lub poprawiania w tym miejscu włosów. W ten sposób przerzucają na skórę twarzy całkiem sporo szkodliwych bakterii.
Górna część czoła - pryszcze pojawiające się na górnej części czoła, zazwyczaj sygnalizują problemy z układem trawiennym. Są spowodowane źle zbilansowaną dietą i problemami w obrębie jelita cienkiego i wątroby. Przede wszystkim chodzi o niekorzystne dla zdrowia i układu pokarmowego wysoko przetworzone jedzenie.
Dolna część czoła - obszar wrażliwy na stres, zbyt małą ilość snu oraz odwodnienie organizmu. Regularne nawadnianie znacznie poprawi kondycję skóry.
Okolice brwi i skóra nad brwiami - tu najczęściej pojawiają się niedoskonałości, zwiastujące obniżoną odporność organizmu. Tę strefę przypisuje się układowi immunologicznemu. Pojawienie się pryszczy w tym miejscu, może być również spowodowane nadmiernie spożywanym alkoholem.
Skóra pomiędzy brwiami - najczęstszym winowajcą krost między brwiami, jest zbyt tłuste jedzenie. Tutaj daje o sobie znać wątroba. Wypryski pomiędzy brwiami lub w brwiach to sygnał o nadmiarze toksyn, z którymi wątroba sobie nie radzi. Oprócz alkoholu i zbyt tłustej diety podobne reakcje mogą wywoływać leki.
Usta - niedostateczna higiena podczas jedzenia.
Nos - czubek nosa lubi ilustrować poziom stresu bądź nieodpowiedni poziom cukru w organizmie. Pryszcz w tym miejscu, może również świadczyć o zbliżających się kłopotach z sercem, ciśnieniem krwi, cholesterolem czy niedoborem witamin z grupy B.
Skóra wokół oczu - jeżeli pod okiem wyskakuje krosta – pora uważniej zadbać o swój pęcherz moczowy. Takie pojedyncze krostki mogą zwiastować infekcje układu moczowego.
Policzki - obrazują alergie, reakcje na alergeny czy nietolerancje pokarmowe. Górna część policzków, granicząca ze skórą wokół oczu może również sygnalizować wypryskami nadmiar spożywanego nabiału, czyli zachwianie zbilansowanej i różnorodnej diety. Dolna część policzków to wizytówka płuc. Ponadto bardzo często to telefon jest źródłem pryszczy występujących na policzkach.
Między nosem a ustami - jest to strefa podatna na działanie hormonów. Liczne, nawracające lub ropne zmiany w tym miejscu, mogą świadczyć o problemach z narządami rodnymi. Jeśli do tego dochodzą jakiekolwiek niepokojące lub odbiegające od „normy” objawy czy zaburzenia w miesiączkowaniu należy udać się do ginekologa.
Broda - pryszcze w tej części ciała świadczą o różnych zaburzeniach hormonalnych oraz o stosowaniu leków i preparatów hormonalnych (np. antykoncepcji hormonalnej). Oprócz hormonów, na tę okolicę wpływają również zaburzenia snu, nawodnienia i fast foody – czyli dieta bardzo nieodpowiednia.
Uszy - krostki na małżowinie usznej – to kłopoty z nerkami. Nie muszą to być od razu spektakularne problemy, ale w ten sposób dają o sobie znać nerki.
Jak skutecznie wyleczyć pryszcze na twarzy?
Ze względu na to, że przyczyn występowania pryszczy na twarzy jest mnóstwo, istnieje tak samo wiele sposobów, aby się z nimi uporać. Przede wszystkim najpierw należy zdiagnozować, co jest przyczyną pojawienia się trądziku, a także określić jego rodzaj i nasilenie na twarzy. Dopiero po określeniu tych trzech podstawowych rzeczy, będzie można rozpocząć proces kuracji. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że w zależności od dobranej metody leczenia, na efekty będzie trzeba czekać w różnych odstępach czasu.
W przypadku, gdy osoba zdecyduje się na leczenie trądziku domowymi sposobami, musi uzbroić się w cierpliwość. Pozytywne efekty, oczywiście będą możliwe do uzyskania, jednak zajmie to więcej czasu niż w pozostałych przypadkach.
Tak jak zostało to wspomniane wcześniej, istnieją dwa rodzaje leczenia trądziku: zewnętrzny i wewnętrzny. W przypadku, gdy trądzik na twarzy występuje w bardzo zaognionej wersji, niestety nie wystarczą tu tylko domowe sposoby, koniecznym będzie odbycie konsultacji z lekarzem specjalistą (dermatologiem), który ułoży specjalny program leczenia.
Do leczenie zewnętrznego można zaliczyć różnego rodzaju maści i kremy dostępne na receptę bądź nie. Terapia nimi najczęściej trwa dość długo. Przy łagodnym przebiegu wystarczy stosowanie produktów, które zawierają retinoidy, nadtlenek benzoilu, antybiotyki (erytromycyna i klindamycyna) czy też kwas azelainowy.
W przypadku trądziku, który charakteryzuje się średnim lub bardzo nasilonym stanem, należy zawsze stosować doustne rozwiązania – tabletki na trądzik. W bardziej zaostrzonych postaciach trądziku, przy przewlekłym przebiegu choroby oraz gdy inne formy leczenia nie działają, należy zastosować pochodne witaminy A. Posiada ona działanie na łojotok, nadmierne rogowacenie ujść przewodów łojowych oraz odczyn zapalny. Tabletki na trądzik są niewątpliwie najlepszym rozwiązaniem w celu skutecznego i długotrwałego wyeliminowania problemu.
Jakie są najskuteczniejsze domowe sposoby na pryszcze na twarzy?
Domowe sposoby na pryszcze na twarzy są bardzo często praktykowane. Nie da się ukryć, że to właśnie wypryski stanowią jeden z najbardziej uciążliwych problemów skórnych. Stąd zainteresowanie ich zwalczaniem jest ogromne! Dzięki temu, na przestrzeni lat, zostało opracowanych mnóstwo sposobów na piękną cerę.
Przede wszystkim należy zacząć od zweryfikowania swojego jadłospisu. Złe nawyki żywieniowe mają ogromnie negatywny wpływ na cerę. Nie bez powodu mówi się, że po zjedzeniu czekolady, bądź tłustego jedzenia, wypryski na twarzy są gwarantowane. Taka jest prawda. Aby uniknąć,a pojawienia się pryszczy, należy zadbać o to, aby dieta była wolna od cukrów, wysoko przetworzonej żywności, a także tłuszczy. Ponadto należy ze swoich codziennych nawyków pozbyć się również wszelkiego rodzaju używek, a w szczególności papierosów. Przede wszystkim zdrowy tryb życia, a w tym zdrowa dieta ma na celu oczyszczenie organizmu ze wszelkiego rodzaju, szkodliwych toksyn, które powodują powstawanie wyprysków. W tym przypadku należy sięgnąć po zioła, ponieważ stanowią one świetne rozwiązanie na detoksykację organizmu!
Wśród różnego rodzaju ziół, na szczególną uwagę zasługuje mniszek lekarski, bratka lub pokrzywa. Dlaczego? Dlatego że te zioła, wykazują silne działanie antyoksydacyjne, a także oczyszczające. Jednak, aby uzyskać zamierzony efekt, należy w stosowaniu tych ziół, wykazać się pewną systematycznością i pić herbatki z nich przygotowane, przynajmniej dwa razy dziennie.
Domowe sposoby na pryszcze mogą też kojarzyć się każdemu z czymś niezwykle przyjemnym, mianowicie z maseczkami do twarzy. Tutaj szczególne zastosowanie znajdują świeże liście mniszka lekarskiego, które należy zagotować i trzymać na malutkim gazie 2-3 minuty. Aby uzyskać niezwykle efektywną maseczkę, należy dodać do mniszka zmielone płatki owsiane i łyżeczkę miodu. Po wymieszaniu tych wszystkich składników otrzyma się papkę, którą należy nałożyć na twarz na około 15 minut (szczególnie ważnym jest, aby nakładać maseczkę na oczyszczoną skórę twarzy). Po upływie tego czasu należy ją zmyć. Zmywanie jednak powinno się odbywać z uwzględnieniem peelingu, przy pomocy maseczki. Ma ona działanie przeciwzapalne i odżywcze.
Aspiryna, woda i jogurt naturalny, składniki, który prawie każdy na co dzień posiada w domu, jednak mało kto zdaje sobie sprawę, że przy pomocy tych składników można stworzyć niezwykle efektowną maseczkę na twarz! Przeznaczona jest głównie dla ludzi, którzy posiadają ropne wypryski i tłustą cerę. Nie będzie wskazana dla osób posiadających cerę wrażliwą lub naczynkową. Maseczka jest niezwykle prosta w przygotowaniach. Należy trzy aspiryny rozdrobnić, a następnie wymieszać z 1 łyżeczką wody mineralnej i na końcu dodać jogurt naturalny. Miksturę również nakłada się na twarz na 15 minut i po tym czasie należy ją zmyć. Maseczka charakteryzuje się działaniem przeciwzapalnym, a także przyspieszającym gojenie się wykwitów.
Podskórne stany zapalne są koszmarem niejednej osoby. Nie dość, że strasznie bolą to ciężko się ich pozbyć. Stąd domowe sposoby głównie mają na celu złagodzenie ich stanu zapalnego, a także zmniejszenie ich rozmiarów. W tych przypadkach szczególnie zalecane są pasty, które nakłada się miejscowo. Jednak prawdziwym mistrzem okaże się mieszanka z miodu i cynamonu, którą należy nałożyć na noc na bolące miejsce.
Obecnie rynek podbija olejek herbaciany. Jego niezwykłe działanie powoduje, że prawie każdy kosmetyk w dzisiejszych czasach chce się charakteryzować jego obecnością. Nie ma co się dziwić, olejek wykazuje fenomenalne właściwości w walce z wypryskami. Stąd samo jego nałożenie na wypryski, już może zdziałać cuda. Jeżeli pod ręką nie ma olejku herbacianego, należy zmieszać cynamon z jogurtem naturalnym i nanieść na trapiący pryszcz, najlepiej na noc.
Jak widać, walka z pryszczami wcale nie musi być taka trudna, a wręcz przeciwnie, może być nawet przyjemna. Trzeba jednak pamiętać, że najlepsze efekty, można osiągnąć wówczas, gdy połączy się wszystkie aspekty razem, a więc działania wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Tylko wtedy pełna kuracja odniesie sukces. Dodatkowo należy wspomnieć, że domowe sposoby na pryszcze, sprawdzą się tylko wtedy kiedy osoba je praktykująca wykaże się systematycznością.
Kiedy można mówić o korzystnej cenie tabletek?
Patrząc na cenę tabletek, można zaobserwować jej zróżnicowanie. Rozbieżność cenowa jest bardzo różna, zależy ona od składu wybranych preparatów, a także miejsc, w których dokonuje się ich zakupu. Bez wątpienia, najlepszym i najkorzystniejszym wyborem dla konsumenta, jest zakup produktu poprzez oficjalną stronę producenta.
Spowodowane jest to tym, że w tych przypadkach, produkt nie jest obciążony dodatkowymi kosztami utrzymania. Sprzedaż internetowa, nie jest tymi kosztami obarczona. Ponadto, tylko oficjalna strona producenta jest w stanie zagwarantować bezpieczeństwo zakupionego produktu. W internecie znajduje się mnóstwo podróbek, na których bogacą się liczni ludzie. Bardzo często oszuści, wkładają do oryginalnego opakowania, fałszywy produkt, który nie tylko nie przynosi zamierzonych efektów, ale także może wpływać bardzo negatywnie na stan zdrowia, osoby przyjmującej taki produkt.
Źródła:
https://erektoportal.pl/ropne-pryszcze-na-twarzy/
https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/acne/acne#1