30 listopada 2021
Jak składować odpady poremontowe?
Budowa domu, remont mieszkania czy biura nierozerwalnie wiążą się z powstawaniem dużej ilości różnego rodzaju odpadów. Dbając o to, aby poremontowe zanieczyszczenia nie zagracały miejsca, w którym prowadzone są prace, warto zdecydować się na szybkie ich uprzątnięcie. Jak składować odpady poremontowe, aby było to zgodne z przepisami i bezpieczne dla środowiska? Wszystkie przydatne informacje przedstawiamy w poniższym tekście.
Czym są odpady poremontowe?
Poremontowe zanieczyszczenia to wszystkie śmieci, które wytwarzane są w trakcie budowy domu czy innych budynków, jak również wszelkich prac remontowych oraz podczas ocieplania czy rozbiórki budynków. Do odpadów poremontowych zalicza się: worki po materiałach budowlanych, styropian czysty oraz styropian z kawałkami tynku, płyty kartonowo-gipsowe, wiaderka po farbach i cemencie, szkło płaskie, siatki montażowe z kawałkami tynku i kleju, folia ogrodowa i malarska, drewno, złom, profile metalowe, a także narzędzia budowlane.
Do odpadów pobudowlanych nie można zaliczyć z kolei wełny mineralnej i szklanej, azbestu, eternitu, odpadów niebezpiecznych (chemikaliów, olejów, aerozoli i innych niebezpiecznych cieczy), sprzętu elektrycznego i elektronicznego (m.in. pralek, mikrofalówek, zmywarek, odkurzaczy), odpadów biodegradowalnych, odpadów wielkogabarytowych, gruzu, ziemi i piasku oraz świetlówek.
W jaki sposób możemy składować odpady poremontowe?
Jeśli chcemy w bezpieczny i legalny sposób składować poremontowe odpady, należy zaopatrzyć się w specjalnie przeznaczone do tego metalowe pojemniki - kontenery. W takich kontenerach przechowuje się i transportuje wszelkiego rodzaju materiały, które uznaje się za powstałe podczas remontu zanieczyszczenia. Takie pojemniki w łatwy sposób zamówić można w firmie, która w swojej ofercie posiada usługi wynajmu i odbioru kontenerów. W tym celu należy skontaktować się telefonicznie lub mailowo z wybranym przedsiębiorstwem, podając przy tym szacowaną ilość odpadów oraz ich rodzaj. Kontenery mają zazwyczaj różne wielkości, dzięki czemu łatwo dopasować tą odpowiednią. W razie problemów, większość firm służy pomocą w ustaleniu stosownej pojemności, odpowiadającej wadze oraz rodzajowi odpadów. Kontener dostarczany jest w odpowiednim terminie pod wskazany podczas zgłoszenia adres, a następnie odbierany po zakończeniu prac.
Jak zadbać o bezpieczny wywóz odpadów poremontowych?
Odpowiednie składowanie poremonotowych odpadów to jednak nie wszystko. Niezwykle ważne jest również zadbanie o odpowiedni wywóz śmieci. Profesjonalne firmy oferujące wynajem i odbiór kontenerów, zajmują się nierzadko także stosownym ich posortowaniem oraz bezpieczną utylizacją. Jedną z nich jest firma Gruzownik, która po zapełnieniu kontenerów odbiera je i zawozi do punktu, w którym są odpowiednio zagospodarowane - sortowane i poddawane zgodnej z zachowaniem wszystkich norm utylizacji. Dzięki temu odpady poremontowe w kontrolowany sposób trafią do prawidłowego miejsca przeznaczenia. Zdarza się, że niektóre z zanieczyszczeń mogą nadawać się do ponownego przetworzenia, dzięki czemu poddawane są procesowi recyklingu. Do takich odpadów należy między innymi złom – np. żeliwne i stalowe rury, elementy konstrukcyjne oraz grzejniki czy zbrojenia.
Pozbycie się odpadów poremontowych może być dość kłopotliwym zadaniem, jeśli nie uwzględnimy go wcześniej w planie remontu oraz nie zadbamy o ich usunięcie zgodnie z obowiązującymi przepisami. Dlatego warto zwrócić uwagę na tę kwestię już podczas planowania prac. Najlepszym – legalnym i bezpiecznym rozwiązaniem na składowanie odpadów poremontowych uznaje się specjalnie przeznaczone do tego kontenery. Warto zwrócić uwagę na to, czy firma, która w swojej ofercie posiada ich wynajem oraz wywóz, dysponuje odpowiednimi pozwoleniami i koncesjami. Warto pamiętać, że bez względu na to, jakie odpady powstają na terenie naszej nieruchomości – poremontowe, budowlane lub inne, zobowiązani jesteśmy do bezpiecznego i zgodnego z prawem usunięcia ich.