Wiadomości

13 lutego 2018

Jak w Kościanie sukno tkano?

Dowiedzieć się tego można z nowej animacji, o którą wzbogacono wystawę "Królewskie miasto Kościan"

 

W XV i XVI Kościan słynął z produkcji sukna, które przewyższało jakością wszystkie inne sukna w Polsce. Aby zapobiec fałszowaniu wyrobów kościańskich przez sukienników innych miast, król Kazimierz Jagiellończyk w 1472 r. na sejmie w Piotrkowie nadał specjalny przywilej o znaku ochronnym dla kościańskich sukienników. Znak ten składał się z herbu miasta (baszty obronnej), z orła z rozpostartymi skrzydłami i litery "C". Był to pierwszy w kraju wypadek nadania znaku ochronnego. W XVI wieku cech kościański był najsilniejszym w Wielkopolsce. Upadek sukiennictwa kościańskiego nastąpił po 1655 r. w wyniku wojen szwedzkich.

Choć, wśród kościaniaków wiedza o chronionych znakiem suknach jest powszechna, to niewielu wie, jak je produkowano. Dowiedzieć się tego można z nowej animacji, o którą wzbogacono wystawę „Królewskie miasto Kościan."

- Praca z wełną była zajęciem złożonym i skomplikowanym. Na każdym etapie wytwarzania tkaniny należało zwracać uwagę na ty by wszystko było wykonane perfekcyjnie. Dzięki osiągniętemu mistrzostwu kościańscy sukiennicy otrzymywali powszechne uznanie oraz wyróżnienia. Nasz film ukazuje w uproszczony sposób proces powstawania sukna - od strzyżenia owiec po barwienie i sprzedaż gotowego produktu – mówi Dariusz Kram, dyrektor Muzeum Regionalnego w Kościanie.

Animacja jest częścią stałej ekspozycji, której centralne miejsce zajmuje diorama przedstawiająca Kościan wraz z przyległościami z początku XVII wieku. Na makiecie zlokalizowano 40 poświadczonych w źródłach obiektów historycznych w skali 1:380.

Poza animacją o suknie na wystawie można obejrzeć animowaną opowieść dla najmłodszych pt:" Legenda o kościańskim sukienniku Mikołaju". Film w ciekawy sposób opowiada o wydarzeniach historycznych związanych z rozwojem sukiennictwa w Kościanie.

Muzeum zaprasza w następujące dni:
- wtorek, środa, piątek 8.00-15.00
- czwartek 8.00-17.00
- sobota – niedziela 10.00-14.00
Wstęp do muzeum jest bezpłatny

Już głosowałeś!

Zobacz także:


Komentarze (3)

w dniu 14-02-2018 10:22:25 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

W tym nudnym kosciankowie nie ma już o czym pisać na wioskach się więcej dzieje

W tym nudnym kosciankowie nie ma już o czym pisać na wioskach się więcej dzieje

w dniu 14-02-2018 10:31:11 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

To, że nie interesuje cię historia, to nie znaczy że nie jest to potrzebne. Wybierz się raz na tę wystawę i obejrzyj dioramę, a szczęka ci opadnie.

To, że nie interesuje cię historia, to nie znaczy że nie jest to potrzebne. Wybierz się raz na tę wystawę i obejrzyj dioramę, a szczęka ci opadnie.

STOP HEJTOWI - PAMIĘTAJ - NIE JESTEŚ ANONIMOWY!
Jeśli zamierzasz kogoś bezpodstawnie pomówić, wiedz, że osobie pokrzywdzonej przysługuje prawo zgłoszenia tego faktu policji, której portal jest zobligowany wydać numer ip Twojego komputera: 18.219.231.197

Internauci piszący komentarze ponoszą za nie pełną odpowiedzialność karną i cywilną. Redakcja zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich całkowitego usuwania jeżeli: nie dotyczą one artykułu, są sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, naruszają normy prawne lub obyczajowe.

Dodaj komentarz
Powrót do strony głównej
×

Dodaj wydarzenie

Wydarzenie zostanie opublikowane po zatwierdzeniu przez moderatora.

Dane do wiadomości redakcji
plik w formacie jpg, max 5 Mb
Zgłoszenie zostało wysłane - zostanie opublikowane po akceptacji administratora.
UWAGA: W przypadku imprez o charakterze komercyjnym zastrzegamy sobie prawo do publikacji po uzgodnieniu ze zgłaszającym opłaty za promowanie danego wydarzenia.