Wiadomości
13 lutego 2018Jak w Kościanie sukno tkano?
Dowiedzieć się tego można z nowej animacji, o którą wzbogacono wystawę "Królewskie miasto Kościan"
W XV i XVI Kościan słynął z produkcji sukna, które przewyższało jakością wszystkie inne sukna w Polsce. Aby zapobiec fałszowaniu wyrobów kościańskich przez sukienników innych miast, król Kazimierz Jagiellończyk w 1472 r. na sejmie w Piotrkowie nadał specjalny przywilej o znaku ochronnym dla kościańskich sukienników. Znak ten składał się z herbu miasta (baszty obronnej), z orła z rozpostartymi skrzydłami i litery "C". Był to pierwszy w kraju wypadek nadania znaku ochronnego. W XVI wieku cech kościański był najsilniejszym w Wielkopolsce. Upadek sukiennictwa kościańskiego nastąpił po 1655 r. w wyniku wojen szwedzkich.
Choć, wśród kościaniaków wiedza o chronionych znakiem suknach jest powszechna, to niewielu wie, jak je produkowano. Dowiedzieć się tego można z nowej animacji, o którą wzbogacono wystawę „Królewskie miasto Kościan."
- Praca z wełną była zajęciem złożonym i skomplikowanym. Na każdym etapie wytwarzania tkaniny należało zwracać uwagę na ty by wszystko było wykonane perfekcyjnie. Dzięki osiągniętemu mistrzostwu kościańscy sukiennicy otrzymywali powszechne uznanie oraz wyróżnienia. Nasz film ukazuje w uproszczony sposób proces powstawania sukna - od strzyżenia owiec po barwienie i sprzedaż gotowego produktu – mówi Dariusz Kram, dyrektor Muzeum Regionalnego w Kościanie.
Animacja jest częścią stałej ekspozycji, której centralne miejsce zajmuje diorama przedstawiająca Kościan wraz z przyległościami z początku XVII wieku. Na makiecie zlokalizowano 40 poświadczonych w źródłach obiektów historycznych w skali 1:380.
Poza animacją o suknie na wystawie można obejrzeć animowaną opowieść dla najmłodszych pt:" Legenda o kościańskim sukienniku Mikołaju". Film w ciekawy sposób opowiada o wydarzeniach historycznych związanych z rozwojem sukiennictwa w Kościanie.
Muzeum zaprasza w następujące dni:
- wtorek, środa, piątek 8.00-15.00
- czwartek 8.00-17.00
- sobota – niedziela 10.00-14.00
Wstęp do muzeum jest bezpłatny
Zgłaszasz poniższy komentarz:
W tym nudnym kosciankowie nie ma już o czym pisać na wioskach się więcej dzieje