09 października 2019
Jak wrócić do pracy po dłuższej przerwie
Im dłuższa przerwa w pracy, tym trudniej do niej wrócić. Powodów, dla których karierę zawodową odkłada się na bok, jest wiele. Mogą to być np. problemy zdrowotne, wychowanie dziecka, zdobycie nowych kwalifikacji lub przeprowadzka do innego miasta. Każdy powrót do pracy warto wcześniej zaplanować, by zakończył się on sukcesem.
Zanim odpowiesz na ofertę pracy
Zanim zaczniesz przeglądać oferty pracy dostępne np. na Pracuj.pl, zastanów się chwilę nad tym, w jakim zawodzie możesz wykorzystać swoje umiejętności i kompetencje. Odpowiedz sobie na pytania: co działa na Ciebie motywująco, czy lubisz pracować z ludźmi, a może jesteś samotnikiem? Oceń swój potencjał i pomyśl, jaka praca będzie odpowiadała Twoim zainteresowaniom i predyspozycjom.
Podejdź krytycznie do swojej wiedzy. Może okazać się, że w danej dziedzinie wymaga ona uzupełnienia. Jeśli niezbędna jest aktualizacja, przed podjęciem pracy skorzystaj z zajęć doszkalających.
Przygotuj CV
Poświęć trochę czasu na stworzenie dobrego CV. Szczególną uwagę zwróć na okres przerwy w pracy. Zastanów się, jak to opiszesz, by nie zrobić na potencjalnym pracodawcy złego wrażenia. Pamiętaj, że urlop wychowawczy i długie zwolnienie lekarskie mogą go przestraszyć.
Jeśli od zakończenia poprzedniej pracy minął rok lub więcej, koniecznie wspomnij w dokumentach aplikacyjnych o tym, co działo się z Tobą w tym czasie i co było przyczyną przerwy.
Zrób listę pracodawców
Znając swoje mocne i słabe strony oraz kompetencje i kwalifikacje, stwórz listę miejsc pracy, w których możesz je wykorzystać. Przeglądaj serwisy internetowe, odpowiadaj na zamieszczone tam oferty i aktywnie obserwuj rynek pracy. Jeśli jest na nim stanowisko, na którym szczególnie ci zależy lub wymarzony pracodawca, zanieś swoje CV do działu odpowiedzialnego za rekrutację. Jest szansa, że jeśli nawet w danym momencie nie potrzebny jest tam nowy pracownik, za kilka dni ktoś przypomni sobie Twoje zaangażowanie i zaprosi cię na rozmowę kwalifikacyjną.
Rejestruj się, gdzie tylko się da
Pamiętaj, że praca sama nie przyjdzie do Ciebie. Na sukces możesz liczyć jedynie poszukując jej aktywnie. Rejestruj się na dostępnych platformach internetowych, agencjach zatrudnienia i urzędach pracy. Korzystaj z różnego rodzaju szkoleń, staży i programów aktywizacyjnych. O swoich planach związanych z powrotem do pracy opowiedz znajomym. Zadziała to na Ciebie motywująco i być może przyda się jako dodatkowa, skuteczna metoda szukania zatrudnienia.