Wiadomości
26 sierpnia 2020Jednak hybrydowe?
Po niespełna dobie służby sanitarne wycofały negatywną opinię w sprawie nauczania hybrydowego w szkołach prowadzonych przez samorząd powiatu kościańskiego.
Przypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu dyrektorzy trzech powiatowych szkół uzyskali pozytywną opinię Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego, a w poniedziałek otrzymały zgodę Zarządu Powiatu Kościańskiego na prowadzenie zajęć w trybie hybrydowym.
Wczoraj (wtorek, 25 sierpnia) powiat został zmuszony do zmiany decyzji. Na szczeblu regionalnym, a być może centralnym podjęto decyzję, że wszyscy uczniowie rozpoczną naukę w trybie stacjonarnym. Dziś (środa, 26 sierpnia) kościański sanepid poinformował, że wycofuje się z wtorkowej decyzji i wyraża zgodę na naukę w trybie hybrydowym.
- Z otrzymanych dzisiaj od służb sanitarnych informacji wynika, że organizacja roku szkolnego należy do wyłącznej kompetencji dyrekcji szkół po otrzymaniu zgody organu prowadzącego – Powiatu Kościańskiego. W związku z tym Zarząd Powiatu Kościańskiego podjął decyzję, że w szkołach prowadzonych przez Powiat Kościański zajęcia szkolne we wrześniu odbywać się będą w systemie hybrydowym. – czytamy w oświadczeniu opublikowanym na stronie Starostwa Powiatowego. - Wobec zmienności decyzji organów sanitarnych oraz władz państwowych odpowiedzialnych za oświatę, trudno ocenić, czy dzisiejsza decyzja nie będzie musiała jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego zostać zmieniona.
Na czym polega nauczanie hybrydowe?
Dyrektorzy szkół prowadzonych przez Powiat Kościański uznali, że zmniejszenie o połowę liczby uczniów przebywających w szkole zmniejszy ryzyko zakażenia oraz umożliwi wprowadzenie w życie wytycznych dotyczących zwiększenia dystansu społecznego w klasach i na szkolnych korytarzach.
W Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. F. Ratajczaka w Kościanie i Zespole Szkół Ponadpodstawowych J. Kasprowicza w Nietążkowie klasy zostaną podzielone na dwie grupy, z których jedna uczęszczać będzie na tradycyjne lekcje w szkole, a druga brać będzie udział w tych samych zajęciach zdalnie. System zakłada cotygodniową rotację grup.
W Zespole Szkół Specjalnych im. M. Konopnickiej w Kościanie połowa klas będzie miała zajęcia w szkole, a druga połowa będzie uczestniczyć w nauce zdalnej. Po tygodniu nastąpi zmiana. Jednocześnie szkoła zapewni opiekę świetlicową dla dzieci z klas 1- 3, których rodzice pracują. Dotyczy to zarówno tygodnia nauki w szkole, jak i nauki zdalnej.
System taki ma obowiązywać we wrześniu 2020 roku.
Zgłaszasz poniższy komentarz:
A co z I LO im. Oskara Kolberga? Może warto pójść tym tropem? Trzeba chronić Nasze Dzieci!