Wiadomości
24 października 2019Jubileusz Romana Bartkowiaka
Podczas VIII Turnieju Miast w Kręglarstwie Klasycznym o Puchar Prezesa TSKK Jedność Kościan świętowano jubileusz 50-lecia działalności kręglarskiej Romana Bartkowiaka.
W niedzielę, 20 października 2019 roku, w ramach sprawdzianu formy przed sezonem 2019/2020, na torach kręgielni klasycznej OSiR w Gostyniu odbył się VIII Turniej Miast w Kręglarstwie Klasycznym o Puchar Prezesa TSKK Jedność Kościan. Turniej wyjątkowy, bo zorganizowany z okazji 50-lecia działalności kręglarskiej (1969-2019) najbardziej rozpoznawalnego w Polsce kościańskiego kręglarza Romana Bartkowiaka.
Roman Bartkowiak to osoba wyjątkowa, która dla kościańskiego sportu mimo wielu przeciwności losu zrobiła już bardzo dużo. Swoje pierwsze szlify kręglarskie zdobywał w wieku piętnastu lat w Ognisku TKKF WSS "Społem" Kościan. To z jego inicjatywy pięć lat później (w 1974 roku) przy Kościańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej powstała młodzieżowa drużyna kręglarska TKKF "Tęcza" Kościan skupiająca w swoich szeregach również dziewczęta. Pierwsze sukcesy międzynarodowe młoda sekcja kręglarska pod opieką trenerską Romana Bartkowiak odniosła 29 i 30 listopada 1975 roku w dwumeczu z drużyną BSG "Empor" Wittenberge. Drużyna "Tęczy" w kolejnych latach zajmowała także czołowe miejsca w rozgrywkach ligi okręgowej. Sam zaś "Bartek" w 1976 roku został mistrzem okręgu juniorów.
W kolejnych latach Roman Bartkowiak odnosił większe i mniejsze sukcesy sportowe. Znaczący jednak dla jego dalszej kariery oraz zaangażowania społecznego był cios, jaki doznała kościańska społeczność kręglarska w 1979 roku, kiedy to zawalił się dach i spaliła się część kręgielni w Parku Miejskim im. Kajetana Morawskiego. Wówczas władze miejskie podjęły decyzję o jej rozbiórce. Kościan, który w tej dyscyplinie stanowił poważny ośrodek w kraju, stracił jedyne zaplecze treningowe. Mimo to grupa kościańskich kręglarzy czynnie uczestniczyła w rozgrywkach ligowych aż do 1989 roku tj. do momentu rozwiązania dwóch sekcji kręglarskich - TKKF "Tęcza" i Sekcji Kręglarskiej "Społem).
"Bartek" nie przestał jednak grać w kręgle i konsekwentnie dąży do wskrzeszenia tej dyscypliny sportu. Znają go wszyscy włodarze Kościana rządzący miastem od 40 lat (od 1979 roku). Wielokrotnie odwiedzał ich w gabinecie, wysyłał pisma, przesyłał dokumenty, przedstawiał koncepcje w sprawie możliwości budowy kręgielni w Kościanie. Na początku XXI wieku przekonał przewodniczących rady osiedli do wprowadzenia w ramach rozgrywek międzyosiedlowych Turnieju Kręglarskiego o Puchar Przewodniczącego Rady Miejskiej Kościana, który co roku odbywa się na "obcej" kręgielni w Gostyniu i cieszy się dużym powodzeniem wśród mieszkańców miasta.
1 maja 2011 roku, również z inicjatywy Romana Bartkowiaka utworzono Towarzystwo Sportowe Kręglarzy Kościańskich „Jedność”, które skupia w swoich szeregach byłych i obecnych zawodowych kręglarzy, a także sympatyków kręgli. Towarzystwo postawiło sobie za cel reaktywację kręglarstwa w Kościanie oraz doprowadzenie razem z władzami miejskimi do budowy kręgielni służącej nie tylko społeczeństwu kościańskiemu (jako miejsce spędzania wolnego czasu), ale również stanowiącej "kuźnię talentów" dla narodowej reprezentacji Polski. TSKK Jedność Kościan pod przewodnictwem Romana Bartkowiak w ramach środków własnych i nielicznych darczyńców podejmuje szereg działań zmierzających do popularyzacji kręglarstwa organizując między innymi każdego roku dla mieszkańców ziemi kościańskiej otwarte turnieje oraz zawody wyjazdowe w Gostyniu i w Śremie.
Niedzielne zawody były zatem szczególną okazją do uhonorowania i podsumowania 50-letniej działalności kręglarskiej prezesa TSKK Jedność Kościan. Szczegółowe wyniki znajdują się na stronie www.jednosckoscian.pl
Teskt Radosław Stachowiak
Fot: Krzysztof Brzóska, Radosław Stachowiak
Film Radosław Stachowiak
Zgłaszasz poniższy komentarz:
Gratulacje dla Pana Romana Bartkowiaka. Wkłada serce w działania związane ze sportem kręglarskim. Życzę, aby marzenie o wybudowaniu kręgielni w Kościanie zrealizowało się. Jeszcze tylko odrobina dobrej woli Włodarzy i obiekt powstanie.