Edukacja

30 Gru 2022

Jubileuszowy rok Stowarzyszenia Oświatowego im. Dezyderego Chłapowskiego

W mijającym roku Stowarzyszenie Oświatowe im. Dezyderego Chłapowskiego obchodziło jubileusz 25. rocznicy powstania. W ramach obchodów rocznicy zaplanowano cały szereg wydarzeń, których celem było uświetnienie obchodów. Całość obchodów została objęta patronatem przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego i Rektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Część wydarzeń związanych z jubileuszem 25-lecia.

W mijającym roku Stowarzyszenie Oświatowe im. Dezyderego Chłapowskiego obchodziło jubileusz 25. rocznicy powstania. W ramach obchodów rocznicy zaplanowano cały szereg wydarzeń, których celem było uświetnienie obchodów. Całość obchodów została objęta patronatem przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego i Rektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Część wydarzeń związanych z jubileuszem  25-lecia.

Pierwszym wydarzeniem obchodów była XXI edycja  konkursu Dezydery Chłapowski życie i dzieło. Jego uczestnikami byli finaliści szkolnych eliminacji, które odbyły się w ośmiu szkołach podstawowych z terenu powiatu kościańskiego. W finale konkursy wzięło udział 23 uczniów. Obok Stowarzyszenia, współorganizatorem finału i fundatorem nagród  była Fundacja Bonum Adipisci - Dążyć do dobra i Hodowla Roślin Danko. Konkurs odbył się w dniu 23 maja w pałacu w Kopaszewie.

W dniu 10 czerwca odbyła sesja popularno-naukowa zatytułowana „Doświadczenia i wyzwania stojące przed organizacjami pozarządowymi współpracującymi z placówkami oświatowymi” . Zaproszenie do wzięcia udziału w sesji przyjęli badacze i praktycy zajmujący się problematyką związaną z funkcjonowaniem społeczeństwa obywatelskiego, przedstawiciele stowarzyszeń i fundacji, z którymi Stowarzyszenie współpracuje i byli stypendyści Stowarzyszenia oraz pracownicy naukowi poznańskich uczelni.  W tym samym dniu odbyła się główna uroczystość obchodów 25-lecia „Spotkanie Przyjaciół Stowarzyszenia”. W wydarzeniu tym udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych i oświatowych powiatu kościańskiego, władze fundacji, z którymi Stowarzyszenie współpracowało i współpracuje, przedstawiciele instytucji wspierających Stowarzyszenie. W trakcie tej uroczystości radna sejmiku Województwa Wielkopolskiego pani Ewa Panowicz  wręczyła w imieniu Marszałka Województwa Wielkopolskiego na ręce prezesa Stowarzyszenia Odznakę Honorową Za zasługi dla województwa wielkopolskiego.

W dniu 26 czerwca odbył się drugi piknik Stowarzyszenia Spotkanie pokoleń. W pikniku wzięli udział byli  i aktualni  stypendyści Stowarzyszenia z rodzinami i przyjaciółmi oraz członkowie Stowarzyszenia. Dla dawnych stypendystów była to okazja do ponownego spotkania z Panem Antonim Chłapowskim. Piknik miał miejsce w Centrum Hippiki w Jaszkowie, którego częstymi gośćmi w 2000-2015­­ byli stypendyści Stowarzyszenia. Rozmowy, wspomnienia, omawianie planów na przyszłość odbywałyby się przy grillu.

Kolejnym wydarzeniem była XXI edycja rajdu rowerowo-samochodowego Śladami rodziny Chłapowskich. Wieloletnią tradycją stało się organizowanie rajdu rowerowego. Od samego początku celem uczestników rajdu odwiedzenie nekropolii rodziny Chłapowskich w Rąbiniu i złożenie kwiatów na grobie patrona Stowarzyszenia, generała Dezyderego Chłapowskiego. Historię rąbińskiej nekropolii uczestnikom rajdu przybliżył dr Zdzisław Bernacki. Po złożeniu kwiatów „rajdowicze” udali się do świetlicy wiejskiej w Rąbiniu gdzie została im przedstawiona działalność Stowarzyszenia. Uczestnikami byli nowo wybrani  stypendyści z członkami rodzin i przyjaciółmi. Specjalnymi gośćmi rajdu była ukraińska rodzina ze Lwowa. Rajd miał miejsce w dniu 2 lipca.

W dniu 17 września odbył się Piknik Pożegnanie wakacji – między Chłapowskim a Mickiewiczem. Jest to również cykliczne wydarzenie, którego celem jest przedstawienie stypendystom planu pracy Stowarzyszenia na najbliższy rok szkolny/akademicki. Uczestnikami drugiej, niejako rekreacyjnej części pikniku uczestnikami obok tegorocznych stypendystów byli członkowie ich  rodzin. W tym roku miejscem pikniku był Skansen filmowy Soplicowo. Podobnie jak w przypadku rajdu, do udziału w pikniku zaprosiliśmy również rodziny z Ukrainy z dziećmi. Zarówno polskim jak i ukraińskim uczestnikom tego wyjazdu przybliżyliśmy działalność Stowarzyszenia po czym uczestnicy wyjazdu odbyli rejs „statkiem” turystycznym po Jeziorze Cichowskim.

W dniach 24-25 listopada miał miejsce dwudniowy wyjazd w Drezna. Uczestniczyło w nim 25 osób,  stypendystów i nagrodzonych członków oraz sympatyków Stowarzyszenia Oświatowego im. Dezyderego Chłapowskiego. Organizatorzy przyjęli założenie, że będzie to wyjazd krajoznawczo - edukacyjny. Drezno jest miastem, z którym byli związani poprzez edukację i pracę członkowie rodziny Chłapowskich. W drodze do Drezna uczestnicy wyjazdu zwiedzili najsłynniejszą manufakturę porcelany w Europie w Miśni. Podczas pobytu w Dreźnie zwiedzono m. in. Galerię Starych Mistrzów, kompleks pałacowy Zwinger, Nowe Zielone Sklepienie - Skarbiec w Pałacu Sasów. Na koniec wyjazdu uczestnicy udali się do Muzeum Higieny w Dreźnie. Z wyjazdu powstała również relacja w postaci foto-książki, przygotowana przez jedną z uczestniczek wyjazdu, stypendystkę Stowarzyszenia. Wyjazd do Drezna był też formą zwiększenia integracji między stypendystami poprzez udział w wyjeździe krajoznawczo - edukacyjnym.

W okresie od czerwca do listopada stypendyści przygotowywali indywidualnie bądź w grupach mimi projekty, których celem jest kreowanie aktywnych postaw społecznych. W sumie 16 stypendystów zrealizowało swoje mini projekty, które zawarły się w 12 różnych działaniach. Aktywności były przede wszystkich powiązane z zainteresowaniami, pasjami, a czasami z chęcią utrwalenia jakiejś ciekawej historii. W tym kontekście jedna ze stypendystek przygotowała prezentację nt. kościoła  św. Idziego w Czerwonej Wsi. Informacje  przedstawiła na lekcji historii oraz podczas katechezy. Ciekawym pomysłem jednego ze stypendystów była popularyzacja wiedzy na temat ekologii. Dzięki jego zaangażowaniu zrealizowano lekcje biologii wspólnie z Nadleśnictwem, która zakończyła się wspólnym grillem. Nieco inny charakter miał projekt zaprezentowany przez inną stypendystkę, która przygotowała seminarium na temat tańca współczesnego. Kolejną  inicjatywą było zrealizowanie przez  dwie stypendystki mikołajkowego festynu sportowego dla uczniów ich szkoły. W ramach realizowanych przedsięwzięć najwięcej inicjatyw było dedykowanych właśnie swoim rówieśnikom, lub młodszym koleżankom i kolegom. Były to prezentacje tematyczne związane z zainteresowaniem stypendystów ich dalszym rozwojem, czy z dbaniem o dobro wspólne, np. wspólne sprzątanie czy promocja prawidłowych zachowań proekologicznych.  Innymi projektami były te związane z zdarzeniami realizowanymi przez Stowarzyszenie Oświatowe, np. fotorelacja z wyjazdu do Drezna, czy wsparcie przy przygotowaniu rajdu, zakończeniu wakacji, jak również debacie o społeczeństwie.  

W dniu 28.12.2022   w siedzibie Stowarzyszenia odbyło się szkolenie w pozwalające jego uczestnikom przygotować się do udziału w różnych formach debatowania, prowadzenia dyskusji, przedstawiania swoich argumentów. Zajęcia prowadził Artur Lorek, pracownik UAM w Poznaniu. Uczestnikami szkolenia byli uczniowie I liceum Ogólnokształcącego im. Oskara Kolberga w Kościanie i Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Franciszka Ratajczaka w Kościanie. Po pierwszej części szkoleniowej organizatorzy przeprowadzili wewnętrzne debaty na różne tematy społeczne.  W szkoleniu wzięli udział nie tylko stypendyści, lecz również ich znajomi, którzy interesują się problemami współczesnej Polski i świata.  

Wszystkie powyższe aktywności były realizowane i współfinansowane w ramach projektu Bądź aktywny - kreowanie aktywnych postaw społecznych 3.0. w ramach dotacji Samorządu  Województwa Wielkopolskiego.

Poszczególne aktywności były współfinasowane przez Miasto Kościan oraz powiat kościański oraz z środków własnych Stowarzyszenia Oświatowego im. Dezyderego Chłapowskiego

 

Materiał Stowarzyszenia Oświatowego im. Dezyderego Chłapowskiego

Już głosowałeś!

Zobacz także:


Komentarze (0)

STOP HEJTOWI - PAMIĘTAJ - NIE JESTEŚ ANONIMOWY!
Jeśli zamierzasz kogoś bezpodstawnie pomówić, wiedz, że osobie pokrzywdzonej przysługuje prawo zgłoszenia tego faktu policji, której portal jest zobligowany wydać numer ip Twojego komputera: 3.144.96.108

Internauci piszący komentarze ponoszą za nie pełną odpowiedzialność karną i cywilną. Redakcja zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich całkowitego usuwania jeżeli: nie dotyczą one artykułu, są sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, naruszają normy prawne lub obyczajowe.

Dodaj komentarz
Powrót do strony głównej
×

Dodaj wydarzenie

Wydarzenie zostanie opublikowane po zatwierdzeniu przez moderatora.

Dane do wiadomości redakcji
plik w formacie jpg, max 5 Mb
Zgłoszenie zostało wysłane - zostanie opublikowane po akceptacji administratora.
UWAGA: W przypadku imprez o charakterze komercyjnym zastrzegamy sobie prawo do publikacji po uzgodnieniu ze zgłaszającym opłaty za promowanie danego wydarzenia.