Wiadomości
23 marca 2025Kolor kubła ma znaczenie. Mogą nie odebrać odpadów

Choć selektywna zbiórka odpadów jest prowadzona od wielu lat, to wciąż budzi zdziwienie nieodebranie śmieci z powodu wrzucenia ich do kubła o nieprawidłowym kolorze. Problem ten ostatnio musiał się nasilić, skoro Centrum Zagospodarowania Odpadów SELEKT wydał w tej sprawie komunikat.
O problemie rozmawiano także podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej Kościana. Radna Agata Majorek zgłosiła w tej sprawie interpelację w imieniu mieszkańców. Opisała także przypadek, kiedy w dniu wywozu odpadów bio, obok kubła brązowego wystawione zostały czarne kubły także wypełnione bioodpadami i nie zostały one odebrane z powodu nieprawidłowego koloru.
Radna uznała, że tak rygorystyczne przestrzeganie przepisów o kolorach kubłów jest nieracjonalne z ekonomicznego i ekologicznego punktu widzenia. Zaapelowała do burmistrza o poruszenie tej sprawy w Związku Międzygminnym „Centrum Zagospodarowania Odpadów - SELEKT", który zajmuje się wywozem śmieci na terenie Kościana.
Burmistrz odpowiedział, że problem ten dotyczy wielu gmin i SELEKT wydał w tej sprawie komunikat (który poniżej publikujemy). Zapewnił, że przekaże uwagi radnej i mieszkańców do zarządu związku.
INFORMACJA SELEKTU
W celu rozwiania wątpliwości oraz usystematyzowania wiedzy z zakresu kolorystyki stosowanej w dziedzinie gospodarowania odpadami informuję iż Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 10 maja 2021 roku reguluje sposób selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów:
- papier - worek lub pojemnik koloru niebieskiego z napisem „papier”,
- szkło - worek lub pojemnik koloru zielonego z napisem „szkło”,
- tworzywa sztuczne, odpady metali w tym odpady opakowaniowe z tworzyw sztucznych i metali oraz odpady opakowaniowe wielomateriałowe - worek lub pojemnik koloru żółtego z napisem „metale i tworzywa sztuczne”,
- bioodpady - pojemnik lub worek koloru brązowego z napisem „BIO”.
Pojemniki do zbiórki odpadów komunalnych muszą odpowiadać kolorystyce jak w rozporządzeniu.
Jeżeli ktoś ma do dyspozycji pojemnik innego koloru to może go używać, ale musi go dostosować do przepisów, tj. przemalować do koloru przypisanego do danego odpadu . Przemalować należy powierzchnię pojemnika nie mniej niż w 30% zewnętrznej jego powierzchni widocznej dla korzystających z tych pojemników. Muszą być również trwale opisane nazwą odpadu.
Na terenie działania naszego Związku Międzygminnego odpady BIO odbieramy tylko i wyłącznie z pojemników brązowych z napisem „BIO”. Odpady muszą być gromadzone w pojemnikach luzem (bez worków i innych opakowań).
Papier, szkło, metale i tworzywa sztuczne z nieruchomości jednorodzinnych, domków letniskowych lub innych nieruchomości wykorzystywanych na cele rekreacyjno - wypoczynkowe są odbierane w systemie workowym, z nieruchomości wielorodzinnych/wielolokalowych w pojemnikach zbiorczych (w małych wspólnotach zdarzają się również worki).
Odpady niesegregowane (zmieszane) – tzw. resztkowe – pozostaje pojemnik czarny/grafitowy.
Niektórzy mieszkańcy nieruchomości jednorodzinnych zbierają obecnie odpady zmieszane w pojemnikach zielonych. Odbiór odpadów z takich pojemników jest akceptowalny, jednak do czasu wprowadzenia zbiórki szkła w pojemnikach, co planowane jest w niedalekiej przyszłości.
Zgłaszasz poniższy komentarz:
Niektórzy plastików ,papieru nigdy w życiu nie wystawili... Wszystko ląduje zapewne w piecu. I nikt tego nie kontroluje. A to takie proste. Ale cóż. Przed biurkiem łatwo siedzieć ......