Wiadomości
26 kwietnia 2012Koniec kłopotów z przejazdem na K5?
Od dwóch lat hałas pojazdów pokonujących źle wykonany przejazd na krajowej piątce spędza sen z powiek mieszkańcom ul. Maya w Kościanie. Gorzkich słów o jakości przejazdu nie szczędzili także kierowcy. Ruszył właśnie kolejny remont feralnego przejazdu.
W 2000 roku PKP S.A zawiesiła przejazdy na trasie Kościan – Grodzisk Wlkp. Miejsce byłego przejazdu kolejowego na K 5 zastąpiła masa bitumiczna.
Torowisko pomiędzy Kościanem a Grodziskiem Wlkp. jest własnością PKP, ale zarządza nim gmina Kościan. To właśnie za sprawą władz samorządowych gminy przejazd kolejowy ponownie pojawił się na „piątce”.
Gmina wnioskowała o jego przywrócenie w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Argumentem przemawiającym za tym miało być zainteresowanie transportem kolejowym lokalnych firm.
GDDKiA uwzględniła odtworzenie przejazdu podczas ubiegłorocznego remontu obwodnicy Kościana. Stan torowiska po zakończonej modernizacji drogi nie zadowalał jednak ani kierowców, ani drogowców.
- Przejazd był już zlikwidowany. Jego odtworzenie wymusił lokalny samorząd. Dla nas jest to bardzo niekorzystna sytuacja. Kompletnie nieuzasadnione jest, żeby na drodze krajowej tak spowalniać ruch – oceniał wówczas Tadeusz Łuka, zastępca dyrektora poznańskiego oddziału GDDKiA. - Przejazd wymaga jeszcze poprawek.
Pojawiły się wątpliwości, kto za fuszerkę odpowiada – GDDKiA, która przeprowadziła remont „piątki”, czy gmina Kościan, która zabiegała o odtworzenie przejazdu. Po interwencjach senator Małgorzata Adamczak okazało się, że za remont ma zapłacić gmina.
Po licznych skargach kierowców przejazd doczekał się przebudowy. Spękane betonowe płyty zastąpiono nowymi. Po obu stronach torów wylane zostały „dywaniki” masy bitumicznej. W ten sposób zniwelowano uskok.
Po kilku miesiącach spokoju temat powrócił - puściły bowiem śruby podtrzymujące szynę. Kolejną naprawę torowiska powstrzymała zima. Problem rozwiązano ograniczając dopuszczalną prędkość do 40 km/h.
Dziś na przejeździe pojawiła się kolejna ekipa remontowa. Czy to koniec kłopotów z feralnym przejazdem?
Fot. Dawid Borkowski
Zgłaszasz poniższy komentarz:
Zabetonować - jeśli NAPRAWDĘ pojawią się firmy zainteresowane transportem kolejowym na tej linii to wówczas można go odtworzyć. teraz to on chyba jest tylko po to aby wkurzać ludzi.