Środowisko

25 Cze 2026

Koniec pomnikowego platana. Co go zastąpi?

Pomnikowy platan rosnący na dziedzińcu kościańskiego starostwa i magistratu najprawdopodobniej przechodzi do historii. Drzewo ucierpiało podczas gwałtownej nawałnicy, która przeszła nad Kościanem w piątek, 19 czerwca. Burza ułamała potężny konar, a wszystko wskazuje na to, że skutkiem uszkodzeń będzie konieczność wycięcia drzewa.

Przez lata platan był jednym z najbardziej okazałych i jednocześnie najmniej znanych pomników przyrody w mieście. Jego rozłożysta korona dawała cień na dziedzińcu urzędów, a imponujące rozmiary budziły podziw mieszkańców i gości. Jak się okazuje, wnętrze drzewa było już mocno spróchniałe, co mogło mieć wpływ na skalę zniszczeń po ostatniej wichurze.

To smutna wiadomość, bo platan był nie tylko cennym okazem przyrodniczym, ale również elementem lokalnego dziedzictwa. W „Strategii Rozwoju Turystyki Gminy Miejskiej Kościan” z 2010 roku wymieniono go wśród miejsc i obiektów zasługujących na uwagę i ochronę. Autorzy dokumentu podkreślali, że pomnikowe drzewa często rosną w miejscach mało eksponowanych tak jak „piękny okaz platana rosnący na dziedzińcu, na tyłach Urzędu Miejskiego”, który został wyeksponowany po remoncie parkingu za urzędem.

Dziś stajemy przed ważnym pytaniem: co powstanie w miejscu wyciętego drzewa?

Najgorszym rozwiązaniem byłoby przeznaczenie tego fragmentu dziedzińca na kolejne miejsca parkingowe. Kościan od lat szczyci się swoją zielenią, parkami i pomnikowymi drzewami. Jeśli zniknie jeden z najbardziej charakterystycznych okazów, jego miejsce powinno zostać przeznaczone dla następnego pokolenia drzewa, a nie dla kolejnego samochodu.

Warto przypomnieć przykład Wojewódzkiego Szpitala Neuropsychiatrycznego w Kościanie. W 2013 roku, podczas obchodów 120-lecia kościańskiej psychiatrii, zasadzono tam platana, któremu nadano imię Clifford – na cześć Clifforda Beersa, autora przełomowej książki opisującej doświadczenia pacjenta szpitala psychiatrycznego i jednego z pionierów ruchu na rzecz humanitarnego traktowania osób chorujących psychicznie.

Dobrze, aby administratorzy terenu poszli tym tropem i na dziedzińcu starostwa i magistratu pojawiło się nowe drzewo. Nie zastąpi ono od razu wiekowego pomnika przyrody, ale za kilkadziesiąt lat stanie się świadectwem, że mieszkańcy i gospodarze tego miejsca myśleli o przyszłych pokoleniach.

Takie działanie powinno być wręcz mechaniczne: tam, gdzie trzeba usunąć stare drzewo, powinno zostać posadzone nowe. Niestety taki mechanizm nie działa, co szczególnie widać wzdłuż kanału Obry. Większość miejsc po powalonych ponad 120-letnich klonach srebrzystych pozostaje puste. 

Krajobraz po burzy Krajobraz po burzy

Już głosowałeś!

Zobacz także:


Komentarze (9)

w dniu 25-06-2026 09:57:21 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

Zastąpi go pomnik propagandy.

Zastąpi go pomnik propagandy.

w dniu 25-06-2026 09:58:21 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

Warto zwrócić się o konsultację do dendrologa. To drzewo może jeszcze żyć przez wiele lat. Wygląda na to, że straciło konar, ale poza tym jest zdrowe. Z dziupli powstałej w pniu na pewno ucieszy się jakiś ptak.

Warto zwrócić się o konsultację do dendrologa. To drzewo może jeszcze żyć przez wiele lat. Wygląda na to, że straciło konar, ale poza tym jest zdrowe. Z dziupli powstałej w pniu na pewno ucieszy się jakiś ptak.

w dniu 25-06-2026 11:37:21 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

Pomnik przyrody platan ktory ma ponad 100 lat.Zastanawiam sie dlaczego wladze Kosciana o wiele wczesniej nie probowaly to drzewo uratowac.A przeciesz bylo to mozliwe.A teraz wyciac to smutne.

Pomnik przyrody platan ktory ma ponad 100 lat.Zastanawiam sie dlaczego wladze Kosciana o wiele wczesniej nie probowaly to drzewo uratowac.A przeciesz bylo to mozliwe.A teraz wyciac to smutne.

w dniu 25-06-2026 14:05:03 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

Nic nie będzie wycinane, bo nie ma takiej potrzeby. My wiemy jaki jest właściwy powód wycinania tego drzewa i zajmiemy się tą sprawą od podszewki.

Nic nie będzie wycinane, bo nie ma takiej potrzeby. My wiemy jaki jest właściwy powód wycinania tego drzewa i zajmiemy się tą sprawą od podszewki.

w dniu 25-06-2026 21:19:36 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

Jak widać na zdjęciu, drzewa raczej nie uda się uratować. Ważne aby posadzić nowe.

Jak widać na zdjęciu, drzewa raczej nie uda się uratować. Ważne aby posadzić nowe.

w dniu 26-06-2026 16:28:58 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

To, że ponad stuletnie drzewo jest puste w środku jest całkowicie normalne. Tak wygląda proces starzenia się drzew. Najważniejsze dla życia drzewa jest to, co znajduje się pod korą, czyli łyko i miazga. To one transportują wodę i substancje odżywcze, a widać przecież że platan ma zdrowe liście. Platany mogą rosnąć w miastach od 200 do nawet 500 lat, a więc ten jest stosunkowo młody i jeżeli ktoś chce go wyrąbać, to powinien się mocno zastanowić.

To, że ponad stuletnie drzewo jest puste w środku jest całkowicie normalne. Tak wygląda proces starzenia się drzew. Najważniejsze dla życia drzewa jest to, co znajduje się pod korą, czyli łyko i miazga. To one transportują wodę i substancje odżywcze, a widać przecież że platan ma zdrowe liście. Platany mogą rosnąć w miastach od 200 do nawet 500 lat, a więc ten jest stosunkowo młody i jeżeli ktoś chce go wyrąbać, to powinien się mocno zastanowić.

w dniu 26-06-2026 18:36:18 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

A tak ładnie nas usypiał cień tego drzewa.

A tak ładnie nas usypiał cień tego drzewa.

STOP HEJTOWI - PAMIĘTAJ - NIE JESTEŚ ANONIMOWY!
Jeśli zamierzasz kogoś bezpodstawnie pomówić, wiedz, że osobie pokrzywdzonej przysługuje prawo zgłoszenia tego faktu policji, której portal jest zobligowany wydać numer ip Twojego komputera: 216.73.216.77

Internauci piszący komentarze ponoszą za nie pełną odpowiedzialność karną i cywilną. Redakcja zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich całkowitego usuwania jeżeli: nie dotyczą one artykułu, są sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, naruszają normy prawne lub obyczajowe.

Dodaj komentarz
Powrót do strony głównej
Zobacz Zwiń najbliższe wydarzenia
30 cze Bezpłatne szkolenie „Sztuczna inteligencja w sektorze NGO. Od regulacji do codziennej praktyki”. 01 lip Letnie warsztaty dla dzieci w CJO SUKCES 03 lip KOMBI - historia jednej płyty 06 lip Półkolonie Letnie w KOK 06 lip Letnie Warsztaty Rzeźbiarskie 2026
×

Dodaj wydarzenie

Wydarzenie zostanie opublikowane po zatwierdzeniu przez moderatora.

Dane do wiadomości redakcji
plik w formacie jpg, max 5 Mb
Zgłoszenie zostało wysłane - zostanie opublikowane po akceptacji administratora.
UWAGA: W przypadku imprez o charakterze komercyjnym zastrzegamy sobie prawo do publikacji po uzgodnieniu ze zgłaszającym opłaty za promowanie danego wydarzenia.