Wiadomości
03 marca 2022Koniec współpracy z rosyjską administracją

Rada Miejska Kościana jednogłośnie podjęła uchwały o solidarności z narodem Ukraińskim i zdecydowała o wypowiedzeniu umowy z rosyjskim miastem Istra.
Rada upoważniła burmistrza o rozwiązania umowy partnerskiej zawartej w 2001 roku pomiędzy Kościanem i podmoskiewskim miastem Istra. Zerwanie współpracy jest następstwem rosyjskiej agresji na Ukrainę.
Pomimo wieloletnich kontaktów z przedstawicielami i mieszkańcami rosyjskiego miasta Istra, nie możemy przejść obojętnie wobec toczącej się wojny, pogwałcenia wszelkich zasad przez agresorów wobec niezależnej Ukrainy i jej mieszkańców, którzy ponoszą śmierć w imię swojej Ojczyzny. W ten sposób, jako wspólnota samorządowa miasta Kościana chcemy pokazać, że nie ma naszej zgody na takie działania i nie widzimy możliwości dalszej współpracy – czytamy w uchwale. - Jednocześnie pragniemy podkreślić, że zrywamy kontakty z administracją rosyjską, a nie z mieszkańcami.
Jednogłośnie podjęto także uchwalę o solidarność z narodem Ukraińskim.
W pełni solidaryzujemy się z mieszkańcami Ukrainy i ich walką o zachowanie wolności i w pełni potępiamy wrogi i haniebny akt, którego dokonała Federacja Rosyjska wkraczając zbrojnie na teren Ukrainy – czytamy w uchwale. - Od wielu lat mieszkają w Kościanie i okolicach migranci ukraińscy, którzy przyjechali do naszego miasta, tworząc naszą kościańską wspólnotę. Całym sercem jesteśmy z ich rodzinami i obywatelami Ukrainy, którym przesyłamy wyrazy wsparcia. Chcemy Wam powiedzieć – jesteśmy z Wami i udzielimy Wam niezbędnej pomocy! W pełni wyrażamy gotowość do pomocy humanitarnej Ukraińcom i Ukrainkom, jakiej Kościan oraz jego społeczność może udzielić uchodźcom wojennym. Ukraina musi być wolna i niepodległa!
Istra (ros. Истра) to 33-tysięczne miasto w Rosji położone w obwodzie moskiewskim, 56 kilometrów od stolicy. Kościan nawiązał współpracę z administracją Istry blisko trzydzieści lat temu. W 1995 roku miasta podpisały wspólny protokół zamierzeń, a w roku 2001 podpisano umowę o współpracy.
W pierwszej dekadzie XXI wieku dochodziło do corocznej wakacyjnej wymiany młodzieży. Później, wraz ze zmianą kursu władz rosyjskich wobec Polski, oficjalna współpraca ustała.
Zgłaszasz poniższy komentarz:
W politykowaniu są świetni. Gorzej ze sprawami przyziemnymi, takimi jak budowa przedszkola czy remont rynku.