Magazyn koscian.net
03 Mar 2015Konsultacje w sprawie parkingów
Rozpoczęcie rozmów z PKP – to wniosek z konsultacji społecznych dotyczących spójnej polityki parkingowej dla obszaru aglomeracji poznańskiej. Spotkanie poświęcone projektowi zorganizowano w poprzedni wtorek w sali kościańskiego szpitala
Konsultacje społeczne to element prac nad przygotowaniem spójnej koncepcji rozwoju parkingów typu Parkuj i Jedź. Mają one powstać z myślą o osobach dojeżdżających do Poznania. To forma zachęcenia podróżnych do korzystania z komunikacji zbiorowej. Nad takim rozwiązaniem pracują wspólnie trzy powiaty i trzynaście gmin z Wielkopolski. Liderem jest miasto Poznań.
Finałem projektu ma być przygotowanie dokumentów umożliwiających budowę parkingów w wybranych lokalizacjach, czyli: studium wykonalności, koncepcji architektonicznych, badań geotechnicznych oraz programu funkcjonalno-użytkowego. Zakończenie prac nad przedsięwzięciem to czerwiec bieżącego roku.
Na ubiegłotygodniowe konsultacje społeczne władze samorządowe powiatu kościańskiego zaprosiły mieszkańców, samorządowców i przedstawicieli różnych instytucji. Pierwszym punktem spotkania było przedstawienie głównych założeń spójnej polityki parkingowej. Mówił o nich współautor projektu Jacek Thiem z biura inżynierii transportu w Poznaniu. To rozwiązanie, które od lat z powodzeniem funkcjonuje np. w Berlinie i Dreźnie. Dla pierwszego z miast wybudowano 48 parkingów buforowych, na których jest 5600 miejsc postojowych. Z kolei w drugim mieście jest 26 tego typu parkingów. Kolejnych 15 jest w budowie. Zgodnie z projektem, który jest w fazie opracowywania, dla Poznania mają zostać wybudowane 82 parkingi buforowe mogące pomieścić 7600 samochodów. Uwzględniono w nim także parkingi dla rowerów oraz miejsca, z których będą mogli korzystać kierowcy podwożący podróżnych na przystanek autobusowy lub dworzec. Za kompleksowym rozwiązaniem przemawia kilka argumentów m.in.: wzrost ruchu samochodowego, brak miejsc parkingowych w Poznaniu i spadek liczby osób korzystających z transportu zbiorowego. Wspólna polityka parkingowa ma się przyczynić do zrównoważonego rozwoju regionu.
Parkingi buforowe mają powstać w powiecie kościańskim. Ich budowę przewidziano w pobliżu stacji PKP w Kościanie, Czempiniu, Starym Bojanowie i Przysiece Starej. Samorządowcy nie kwestionują tych lokalizacji. W większości przypadków widzą jednak problemy z pozyskaniem gruntów. W większości są one własnością kolei.
- Czy PKP wie o tym projekcie? - pytał wicestarosta kościański Stefan Stachowiak.
- PKP powinno być partnerem w tym projekcie. Kolej jest dysponentem terenów, które idealnie nadają się na tego typu rozwiązania – mówił burmistrz Kościana Michał Jurga.
Zdaniem Jacka Thiema PKP będzie beneficjentem projektu. Przedsiębiorstwo nie jest jednak organizatorem, a operatorem transportu publicznego. Współautor projektu jako potencjalnego partnera wskazywał marszałka województwa, który jest odpowiedzialny za organizację przewozów kolejowych.
Zastępca wójta gminy Kościan Henryk Bartoszewski podkreślił, że władze samorządowe miasta i powiatu od dwóch lat rozmawiają z PKP o przekazaniu gruntów przy dworcu kolejowym. Teren ma zostać przeznaczony właśnie na parking.
Dla samorządowców z powiatu kościańskiego dyskusyjna była także wielkość parkingów. W projekcie dla Kościana przewidziano parking średni – od 50 do 150 miejsc parkingowych. W pozostałych lokalizacjach mają to być parkingi małe do 50 miejsc postojowych. Zdaniem burmistrza Kościana parking tej wielkości byłby za mały. Miasto jako możliwe lokalizacje parkingów buforowych wskazało teren po obu stronach dworca PKP oraz grunty w bliskim sąsiedztwie Urzędu Gminy i Osiedla Gurostwo.
W Czempiniu jako lokalizację parkingu buforowego również wskazano tereny w bezpośrednim sąsiedztwie dworca PKP.
- Pięćdziesiąt miejsc parkingowych to za mało. Potrzebne jest około stu, tym bardziej, że w okolicy są budynki użyteczności publicznej. Jeżeli mamy planować takie rozwiązanie to na lata – mówił wiceburmistrz Czempinia Andrzej Socha.
- Mamy propozycję parkingów przy węźle kolejowym. To centrum miasta. Nie ma obaw, że będą stały puste. Widzimy jak wygląda ruch przy dworcu, jak ludzie denerwują się nie mogąc znaleźć miejsca – stwierdził burmistrz Jurga. - Potrzebujemy pieniędzy.
Autorzy projektu spójnej polityki parkingowej zakładają, że samorządy będą mogły starać się o środki unijne na realizację inwestycji.
Z koncepcją budowy parkingów można zapoznać się na stronie internetowej www.politykaparkingowa.pl. Opinie o projekcie można wyrażać poprzez wypełnienie ankiety. (h)
GK 8/2015