Wiadomości
2008-04-14Kościan pamięta o Katyniu
Delegacje władz powiatu i miasta Kościana złożyły wczoraj (13 kwietnia) wiązanki kwiatów u stóp Krzyża Wschodu na starym cmentarzu katolickim. W miejscu tym znajdują się tablice z nazwiskami ofiar zbrodni katyńskiej, związanymi z Ziemią Kościańską.
Trzeba przypomnieć, że Kościan – obok Krakowa – był pierwszym ośrodkiem w kraju, który najpierw nieoficjalnie, a w latach osiemdziesiątych oficjalnie odważył się podjąć badania tematyki katyńskiej w skali Wielkopolski. Tutaj na wystawie w Kościańskim Ośrodku Kultury zaprezentowano dokumenty i pamiątki rodzin katyńskich, tutaj w Biblioteczce „Wiadomości Kościańskich” opublikowano w latach 1990-1993 serię tomików Piotra Bauera i Jerzego Zielonki pt. „Żołnierska droga przez mękę”. Właśnie w Kościanie w 1988 roku zawiązała się grupa „Katyń – 1940”, w skład której wchodzili: dr Piotr Bauer, prof. dr hab. Bogusław Polak, art. pl. Grzegorz Pawlak, mgr Zbigniew Sołtysiak, red. red. Jerzy Wizerkaniuk i Jerzy Zielonka, a patronat nad badaniami tej grupy sprawował szef leszczyńskiej Solidarności, później wojewoda leszczyński – Eugeniusz Matyjas.W maju br. – pod patronatem medialnym „Wiadomości Kościańskich” oraz Rady Miejskiej i Burmistrza Kościana - odbędzie się sesja panelowa pt. „Wkład ośrodka kościańskiego w ustalenie losów polskich żołnierzy na Wschodzie”. Wreszcie 17 września br. w mieście nad Obrą zaprezentowana zostanie ekspozycja katyńska Archiwum Państwowego w Lesznie, oparta na zbiorach historyków kościańskich. Z tej okazji ukaże się drukiem regionalny katalog dokumentacji zbrodni sowieckich pod redakcją dyrektora AP w Lesznie Elżbiety Olender i Jerzego Zielonki, dedykowany pamięci dr. Piotra Bauera. (Blud)
Zgłaszasz poniższy komentarz:
Jak widać na zdjęciu ani starosta, ani też wicestarosta się nie pofatygowali. Widocznie nie jest to dla nich ważne. trudno tutaj mówić o władzach powiatu, gdy skłądaczy kwiatów zasila zwykły radny powiatowy - zresztą, radny z przypadku. Smutne to wszystko.