Wiadomości
18 sierpnia 2022Kościaniacy w wojnie polsko – bolszewickiej.
W serii wydawniczej „Wierni Niepodległej” ukazała się książka poświęcona udziałowi kościaniaków w wojnie polsko – bolszewickiej.
Starosta Kościański Henryk Bartoszewski zorganizował 17 sierpnia konferencję prasową, podczas której zaprezentowana została książka poświęcona udziałowi kościaniaków w wojnie polsko – bolszewickiej. W konferencji uczestniczyli także członkowie zespołu „Wierni Niepodległej” – Michał Jurga i Jerzy Zielonka.
- Wojna polsko – bolszewicka przez dziesiątki lat nie doczekała się żadnego upamiętnienia. Jurek Zielonka i Michał Jurga, członkowie zespołu „Wierni Niepodległej”, zespołu badaczy, dokumentalistów podjęli się wysiłku, by dokonać weryfikacji tysięcy nazwisk uczestników wojny polsko-bolszewickiej i znaleźć wśród nich tych, którzy pochodzili z Ziemi Kościańskiej – powiedział starosta Henryk Bartoszewski. - To była trudna praca. Została ona udokumentowana w książce, w której przypominamy nazwiska 200 uczestników – ofiar wojny polsko - bolszewickiej. Cieszymy się, że w końcu możemy oddać tym ludziom to, co im się należało
Szósty tom publikacji z serii „Wierni Niepodległej” dotyczący Ziemi Kościańskiej w wojnie polsko – bolszewickiej 1919 – 1920, poza listą dwustu ofiar walk, zawiera także referaty z sesji popularno-naukowej, która odbyła się w 2020 roku oraz teksty z okolicznościowych wydań „Wiadomości Kościańskich”. Wydawnictwo wieńczy kilkuletnie działania mające na celu upamiętnienie ofiar wojny polsko – bolszewickiej związanych z powiatem kościańskim.
- Starosta z determinacją działał w kierunku, aby tę setną rocznicę Bitwy Warszawskiej upamiętnić – powiedział Michał Jurga i przypomniał, że działania związane z upamiętnieniem tamtych wydarzeń rozpoczęły się wyjazdem delegacji Powiatu Kościańskiego do Ossowa. Tam na cmentarzu wojennym pobrana została ziemia, która następnie została umieszczona pod pamiątkową tablicą na Placu Niezłomnych w Kościanie. W ramach uroczystych obchodów zorganizowana została także konferencja popularno-naukowa. Natomiast lista nazwisk osób, które zginęły w wojnie polsko – bolszewickiej lub wskutek odniesionych na niej ran została – poza wydrukowaniem ich w publikacji – umieszczona na tablicach pamiątkowych na cmentarzu parafialnym w Kościanie. Uroczyste odsłonięcie tablic odbyło się 27 grudnia 2021 roku, w 103. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Większość ofiar wojny polsko – bolszewickiej pochodzących z Kościana to byli właśnie Powstańcy Wielkopolscy.
– Przygotowanie tablic to była bardzo żmudna praca – powiedział Jerzy Zielonka – Zrobiliśmy to jako pierwsi w Polsce, i mówię to z pełną odpowiedzialnością. Odsłaniano takie tablice w innych miastach, ale nie z pełną listą nazwisk. Dopiero teraz rodziny poległych mogą przyjść na imienny grób i zapalić swoim bliskim świeczkę. Wcześniej nie mieli takiej możliwości.
Uczestnicy konferencji podziękowali też Aleksandrze Szukalskiej, córce jednego z bohaterów, która motywowała i namawiała członków grupy do intensywnej pracy.
Jerzy Zielonka, Henryk Bartoszewski, Michał Jurga
Zgłaszasz poniższy komentarz:
Zaprawdę powiadam wam ,że wojna z bolszewikami jest ważniejsza a niżeli miasto ,tym bardziej dla tej świętej trójcy