Wiadomości
14 maja 2022Kościańska kranówka
Po raz kolejny Wodociągi Kościańskie przekonują do picia wody z kranu. Jakich argumentów używają?
O kościańskiej kranówce pisaliśmy wielokrotnie. Jednym smakuje, innym nie. Jedni wodę z kranu piją od zawsze, inni są przekonani, że kranówkę trzeba przegotować. Co na to dostawca? Przeczytajcie post Wodociągów Kościańskich.
Na wyciągnięcie ręki
Weekend pora zacząć, pewnie znów wnosisz zgrzewki wody do domu. Czy to na pewno potrzebne? Przecież masz wodę na wyciągnięcie ręki. Nasza kościańska kranówka trafia do Was w przeciągu najdłużej 24 godzin.
Bezpieczeństwo
Wiemy, że wielu ludzi ma wątpliwości odnośnie picia wody z kranu. My jednak niezmiennie do tego zachęcamy Kościańska „kranówka” spełnia wymagania rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody do spożycia przez ludzi, a nad jej bezpieczeństwem czuwa: akredytowane Laboratorium Wodociągów Kościańskich i Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna.
Cena
A jak wygląda kościańska „kranówka” pod względem cenowym? Jeden litr wody kosztuje 0,004 zł (brutto), czyli nawet nie jeden grosz. Jeden litr wody wraz z uwzględnieniem kosztów za odprowadzanie ścieków to 0,011 zł (brutto), czyli 1,1 gr. W porównaniu do ceny za litr wody butelkowanej to chyba nie jest dużo?
Zdrowie
Poza tym picie wody z kranu ma też wiele innych zalet. Woda w Kościanie charakteryzuje się określoną zawartością składników mineralnych. Szczególnie dużo w niej wapnia, który jest głównym budulcem kości. Podobno większość z nas spożywa go na co dzień w zbyt małej ilości, a jedną z zalecanych metod jego uzupełnienia w organizmie jest picie wody zawierającej co najmniej 150 mg wapnia w 1 litrze. (...)
To jakie są w sumie te zalety picia wody z kranu?
- oszczędność – jak już wspomnieliśmy woda z kranu jest dużo tańsza od wody butelkowanej (1 litr wody z kranu w Kościanie kosztuje 0,004 zł),
- świeżość – woda wodociągowa przebywa w systemie maksymalnie 24 godziny,
- bezpieczeństwo – jeden z najczęściej badanych produktów spożywczych,
- mniejszy ślad węglowy, oszczędność wody – brak plastikowych i szklanych opakowań, do których produkcji wykorzystuje się także wodę zdatną do picia,
- ograniczenie szkodliwych związków (mikroplastiku), które przenikają z plastikowych opakowań do wody, szczególnie podczas nieprawidłowego przechowywania wody butelkowanej przez nas samych i przez sklepy (narażenie na działanie promieni słonecznych, zmiana temperatur),
- kościańska „kranówka” może pomóc uzupełnić dzienne zapotrzebowanie człowieka w wapń (pierwiastek ten jest bardzo dobrze przyswajalny z wody).
Tyle Wodociągi, a jakie są Wasze doświadczenia z kranówką? Nam smakuje, choć są miejsca w Kościanie, gdzie ta sama woda ma inny smak. Wszystko zależy od stanu sieci wodociągowej w budynku.
Zgłaszasz poniższy komentarz:
Zapraszam do centrum miasta. Jedno zagotowanie wody w przezroczystym czajniku i cały zakamieniony.