Magazyn koscian.net
30 stycznia 2019Kościański chwast
Po rewitalizacji kościański ratusz zdobić będą chwasty. Przed wejściem do budynku rosnąć będzie skrzyp polny, zwany także koszczką. To od niego Kościan wziął swoją nazwę
O rewitalizacji kościańskiego ratusza, która rozpocznie się w kwietniu, pisaliśmy już kilkukrotnie. Do końca przyszłego roku budynek, płyta Rynku i ulica Wrocławska przejdą metamorfozę. Na rewitalizację centrum miasta samorząd pozyskał dotację w wysokości 5 milionów złotych. Cały projekt kosztować będzie blisko 8,5 miliona.
Ratusz zostanie gruntownie przebudowany i dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. W budynku zamontowana zostanie winda, która obsługiwać będzie wszystkie kondygnacje włącznie z podziemiem i poddaszem. W przebudowanym ratuszu działać będzie Urząd Stanu Cywilnego, Muzeum Regionalne i Punkt Edukacji i Informacji o Regionie. Powstanie kilka sal wielofunkcyjnych, w których będzie można organizować spotkania, warsztaty, szkolenia i wykłady. Dla zwiedzających udostępniona zostanie wieża ratuszowa, w której zostanie wyeksponowany zabytkowy mechanizm zegarowy.
Aby do budynku mogły dostać się osoby na wózkach trzeba wybudować podjazd. Ponieważ jedna pochylnia nie wyglądałaby ciekawie, zdecydowano się na dwa podjazdy symetrycznie rozmieszczone względem głównego wejścia. Powstałe w ten sposób podwyższenie będzie można wykorzystywać podczas organizacji imprez na Rynku. Podjazdy z balustradą zdobić będą... chwasty.
- Będziemy prawdopodobnie jedynym miastem na świecie, które na honorowym miejscu hodować będzie chwasty – mówi z uśmiechem wiceburmistrz Maciej Kasprzak. – Dlaczego? To ukłon w stronę mieszkańców, którzy z dumą mówią o sobie, że są kościaniakami, a nazwa miasta pochodzi właśnie od tej leczniczej rośliny.
Mowa o skrzypie polnym nazywanym także chwoszczem, jedliną polną, jedlinką, końskim ogonem, krzemionką kostną lub koszczką. Jaki związek ma ona z Kościanem? Zdaniem językoznawców nazwa miasta należy do grupy nazw typograficznych i pochodzi od nazw roślin ościstych, szczeciniastych, bagiennych, rosnących w okolicy Kościana. Takich jak kościen czy kościeniec.
Koszczka, czyli skrzyp polny, to roślina lecznicza, która rośnie dziko na wilgotnych łąkach, polach, przydrożach, skarpach, nasypach kolejowych. Jest traktowana jako uciążliwy chwast z powodu swoich długich kłączy, które pocięte z każdego odcinka dają nowe rośliny. Obok paproci i widłaków jest jedną z najstarszych roślin na świecie. Pochodzi z okresu dewońskiego, sprzed 320 do 265 milionów lat, gdy rosły jako potężne drzewa.
Właściwości lecznicze skrzypu polnego od dawna wykorzystywane są w medynie naturalnej. Pomaga na schorzenia dróg moczowych, ma właściwości uspokajające i przeciwdrgawkowe, stosowany jest przy nadmiernej potliwości stóp i przy uszkodzeniach skóry oraz oparzeniach. Skrzyp polny pomaga zachować piękne i mocne włosy. Dzięki zawartemu w nim krzemowi wzmacnia włosy i paznokcie. Skrzy polny sprawia, że włosy są lśniące i mocne, paznokcie się nie rozdwajają, a proces starzenia się skóry zostaje spowolniony.
Czy posadzona na Rynku koszczka nie opanuje po kilku latach całego miasta?
- Nie. Rosnąć będzie w donicach, poza które nie wydostaną się jej kłącza – zapewnia Maciej Kasprzak. - Jest rośliną, która lubi wilgoć, i to będzie dla nas wyzwaniem na nasłonecznionym Rynku. Sądzę, że koszczka przypadnie kościaniakom do gustu. Jej ślad jest przecież w nazwie miasta od stuleci. Czas abyśmy sobie przypomnieli jak wygląda. (s)
Skrzyp Polny stosuje się przede wszystkim:
– w leczeniu gruźlicy,
– jako środek hamujący krwawienie (płucne, maciczne, żołądkowe),
– w ciężkich schorzeniach nerek i pęcherza moczowego,
– w gnijących ranach i rakowatych wrzodach,
– w leczeniu bólów artretycznych, reumatycznych i nerwobólach,
– w zapaleniu pęcherza moczowego i bólach skurczowych,
– w leczeniu piasku/kamieni w nerkach i pęcherzu moczowym,
– jako środek moczopędny,
– w przypadku nagromadzenia płynów w osierdziu, w opłucnej żebrowej,
– w przypadku zapalenia miedniczek nerkowych i roponerczu,
– w zaburzeniach widzenia spowodowanych problemem z nerkami,
– przy swędzących wysypkach skórnych,
– w ropnym zapaleniu łożyska paznokcia, otwartych ranach stóp, próchnicy kości, przetokach, figówkach,
– w ciągłych krwawieniach z nosa,
– zapobiega zwapnieniu tętnic i utracie pamięci,
– przeciwko poceniu się stóp,
– w leczeniu łupieżu,
– pomaga przy moczeniu nocnym,
– przy zapaleniu migdałków, błony śluzowej ust, jamy ustnej, krwawieniu z dziąseł,
– przy polipach podniebienia i gardła,
– przy zapaleniu spojówek,
– na oparzenia i trudno gojące się rany.
Przed podjazdami do ratusza rosnąć będą... chwasty.
Zgłaszasz poniższy komentarz:
Jednego już mam! Cytuję: "Zdaniem językoznawców nazwa miasta należy do grupy nazw typograficznych(...)". Analogicznie: składaczka -> ekspedientka ;)