Wiadomości
13 kwietnia 2023Kościańskie obchody 83. rocznicy zbrodni katyńskiej

W czwartek, 13 kwietnia, na starym cmentarzu parafialnym w Kościanie upamiętniono 21 tysięcy Polaków zamordowanych przez Rosjan na przełomie kwietnia i maja 1940 roku.
Dla uczczenia pamięci zamordowanej elity polskiego społeczeństwa przybyłe delegacje oraz przedstawiciele władz miasta, gminy i powiatu złożyły pod Krzyżem Katyńskim wiązanki kwiatów oraz zapaliły znicze. Wartę honorową pełnili rekonstruktorzy ze Stowarzyszenia Strzeleckiego i Historycznego im. Kościańskiej Rezerwy Skautowej. W uroczystości uczestniczył Senator Wojciech Ziemniak, a także kombatanci, harcerze oraz uczniowie kościańskich szkół.
Uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej dzień 13 kwietnia ustanowiony został Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. 13 kwietnia 1943 roku ujawniono masowe groby zamordowanych żołnierzy Wojska Polskiego, Korpusu Ochrony Pogranicza, funkcjonariuszy Policji Państwowej i urzędników. Z kolei 13 kwietnia 1990 roku, ostatni przywódca ZSRR przekazał polskim władzom listy przewozowe z obozów w Kozielsku i Ostaszkowie oraz spis jeńców obozu w Starobielsku. Ofiar zbrodni dokonanej przez sowiecki aparat represji na przełomie kwietnia i maja 1940 roku.
Przed uroczystym złożeniem kwiatów burmistrz Piotr Ruszkiewicz wygłosił okolicznościowe przemówinie. Powiedział między innymi:
Pamiętajmy, że każdy z 21 tysięcy zamordowanych miał swoją historię, swoją rodzinę i swoje życie. Zbrodniarze odebrali im marzenia, plany, nadzieje, a na końcu życie. Był to akt bezprecedensowej brutalności i okrucieństwa, który pozostawił wiele rodzin i naród w żałobie. (…) Coś, co zdawało się być już tylko koszmarnym wspomnieniem tragicznej przeszłości nabrało przed rokiem nowego znaczenia. Odwołująca się do imperialnych i sowieckich korzeni Rosja zaatakowała Ukrainę. Spadkobiercy komunistycznych zbrodniarzy niszczą, grabią i mordują naszych sąsiadów. (…)
Pomni naszej historii nie mamy złudzeń co do zamiarów napierającej na zachód armii. Dlatego potomkowie ofiar zbrodni katyńskiej, nie zważając na bolesne zaszłości, podali pomocną dłoń ofiarom rosyjskiej przemocy. Również mieszkańcy Ziemi Kościańskiej goszczą u siebie wojennych uchodźców zapewniając im schronienie, pracę i bezpieczeństwo. (…)
Najwyższym hołdem jaki możemy złożyć poległym i pomordowanym, oprócz zachowania ich w pamięci, jest dbałość o kraj i wspólnotę, którą tworzymy. Wzmacniajmy naszą ojczyznę codzienną, rzetelną pracą i w miarę możliwości angażujmy się w życie społeczne, działalność pomocową i charytatywną.
Życzmy sobie, aby już nigdy, nikt nie musiał złożyć na ołtarzu ojczyzny takiej ofiary, jaką złożyli ci, których dziś wspominamy. Cześć i chwała bohaterom!
Przypominamy, że Krzyż Katyński został odsłonięty w 2007 roku. Umieszczony został na kamiennym postumencie ze śladami po kulach karabinowych. Po obu stronach podstawy krzyża znajdują się tablice z nazwiskami zabitych przez NKWD mieszkańców Ziemi Kościańskiej.
Fot. UMK
Zgłaszasz poniższy komentarz:
Czekamy teraz na osiemdziesiątą rocznicę rzezi wolynskej