Wiadomości
18 lutego 2017Kryptonim Wolność
Po raz szósty przeprowadzono grę miejską ,,Kryptonim Wolność’’, której scenariusz nawiązuje do wydarzeń z 1918 roku, kiedy to kościańscy skauci rozbroili pruski garnizon i bez jednego wystrzału wyzwolili miasto.
Lot balonem, rzut do celu, wylicytowanie mebli ks. Surzyńskiego, zburzenie pomnika Bismarcka, odnalezienie klucza i uwolnienie się z escape roomu, przejście po linie, strzelanie z armaty, przeprowadzenie przez pruski patrol dezertera, to tylko część misji, jakie do wykonania mieli uczestnicy tegorocznej, szóstej edycji gry miejskiej ,,Kryptonim Wolność’’. W zabawie uczestniczyła rekordowa liczba 62 drużyn, które tworzyło 410 osób z Kościana i okolic, Pecnej, Leszna, Rawicza, Poznania
Na jeden dzień centrum Kościana znów zmieniło się nie do poznania. Na ulicach pojawiły się wojskowe patrole, budki strażnicze i zasieki, a elewacje kamieniczek na Rynku niemieckojęzyczne nazwy sklepów i szyldy reklamowe rodzinnych firm z czasów powstania wielkopolskiego. W tym roku było 18 misji, ale nie wszystkie były punktowane. Po raz pierwszy punkty, czyli pojemniki na pociski, drużyny zbierały do skrzyń, które musiały nieść dwie osoby. Za wykonanie każdego zadania drużynom przyznawano po 2 pkt. Można było otrzymać też punkty karne. W tym roku były trzy punkty rekrutacyjne w: Urzędzie Miejskim, bibliotece i Ratuszu, w których musieli się stawić uczestnicy, by odebrać skrzynie, mapy i instrukcje.
Tegorocznymi zwycięzcami zostały Panny Morowe w składzie: Barbara Szczepaniak (dowódca), Joanna Braszak, Weronika Grabowska, Michalina Grabowska i Paulina Daros. Drugą lokatę zajęły Żaby, czyli: Katarzyna Kaczmarek (dowódca), Kamil Kaczmarek, Barbara Domichowska, Beata Donaj i Tomasz Gackowski, a trzecie Zawsze, czyli: Bartek Nowicki (dowódca), Nikodem Rybczyński, Mikołaj Świt, Eryk Ratajczak i Kamil Kucharzewski.
Dla najlepszych drużyn były nagrody rzeczowe, a zwycięzcy otrzymali bilety na koncert ,,W hołdzie walczącym o wolność” Nikiego Buzza & Wojciecha Hoffmanna. Dla wszystkich były upominki i pamiątkowe trefle. Dodatkowo 11 drużyn zdobyło naszywki sprawności.
Organizatorem gry było miasto Kościan, a współorganizatorem gmina Kościan i kościańskie samorządowe instytucje kultury. W grę zaangażowały się jak co roku rekonstruktorzy z grupy Artyleria z Poznania, Grodziska Kolej Drezynowa i ułani z 15. Pułku Ułanów Poznańskich.
Obszerna relacja z gry w środowej Gazecie Kościańskiej
Fot. Anna Ryl i Zbyszek Warczok (arpiniu.com), Bogdan Ludowicz, Paweł Sałacki
Zgłaszasz poniższy komentarz:
Super inicjatywa! Kościan górą!