Wiadomości
07 kwietnia 2016Kto wystąpi na Dniach Kościana?
Programowi XXX Dni Kościana poświęcona była konferencja prasowa w Kościańskim Ośrodku Kultury.
Program dni miasta, które w tym roku odbędą się w pierwszy weekend czerwca, przedstawił dyrektor Kościańskiego Ośrodka Kultury Janusz Dodot.
W piątek, 3 czerwca, na scenie plenerowej przy KOK w trzygodzinnym programie pełnym muzyki i humoru zaprezentuje się Piotr Pręgowski - aktor filmowy, dubbingowy oraz teatralny. Znany szerszej publiczności z ról serialach komediowych: Zmiennicy, Camera Café i Ranczo Wilkowije.
W sobotę, 4 czerwca, na kościańskim rynku zaprezentują się młodzi twórcy z przedszkoli i szkół. Wieczorem odbędzie się koncert Meli Koteluk.
Ostatni dzień imprezy tradycyjnie rozpoczną kościańskie zmagania trójbojowe, po których na rynku zaprezentują się Orkiestry Dęte TON i OSP Kościan. Kolejnymi wykonawcami będą: Tsigunz Fanfara Awantura, Krystyna Giżowska, Artur Barciś i Cezary Żak. Dni Kościana zakończy koncert Małgorzaty Ostrowskiej.
Poniżej prezentujemy krótkie notki biograficzne artystów.
Piotr Pręgowski
W młodości trenował zapasy, był juniorskim mistrzem Warszawy w stylu klasycznym. Karierę zapaśniczą zakończył w 1975 roku. W 1979 roku ukończył PWST w Warszawie. Znany szerszej publiczności z ról w filmie Miś i w serialach komediowych: Zmiennicy, Camera Café i Ranczo. W latach 1995–2002 prowadził Od ucha do ucha w programie Disco Relax. Jest pomysłodawcą utworzenia Festiwalu Piosenki Ranczerskiej Wilkowyjce.
Mela Koteluk
Artystka rozpoczęła karierę sceniczną śpiewając w chórkach w zespole Scorpions oraz u Gaby Kulki. W 2003 zdobyła 2 miejsce VI edycji Konkursu „Pamiętajmy o Osieckiej”. W 2012 wydała swoją pierwszą płytę pt. Spadochron, będącą płytą tygodnia w programie III Polskiego Radia. W 2013 artystka w duecie z Czesławem Mozilem nagrała Pieśń o szczęściu – utwór promujący film Baczyński w reżyserii Kordiana Piwowarskiego. Jest również inicjatorką akcji wspierającej żywe granie „Nie bądź dźwiękoszczelny”, a także laureatką Nagrody Artystycznej Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego i plebiscytu Ale Sztuka. W roku 2013 została laureatką Fryderyków w kategoriach Debiut roku i Artysta roku.
Tsigunz Fanfara Awantura
Siedmiogłowe monstrum serwujące kaloryczne bomby w stylu trans-psychodelic-balkan-tuttifrutti. Muzycy, wywodzący się głównie ze środowiska nowoczesnego jazzu, postanowili wykorzystać zapomnianą w ostatnich latach formułę orkiestry dętej do realizacji własnej, oryginalnej wizji muzyki - konfrontacji bałkańskich i arabskich melodii ludowych ze stylistyką muzyki klubowej, elektronicznej, jedynie przy wykorzystaniu rąk, nóg i instrumentów dętych, podpartych silną sekcją rytmiczną. Zespół powstał przez przypadek w 2010 roku, a już w 2011 towarzyszył Kayah, w 2012 stanął na podium festiwalu Nowa Tradycja, w 2013 wystąpił na Sziget Festival oraz legendarnym festiwalu orkiestr dętych w Guczy w Serbii, ponadto koncertował w Portugalii, Francji, Rosji, Czechach, Mołdawii, Ukrainie i Niemczech. "Cygansi" pojawili się także na festiwalu Top Trendy, Malta, Warszawa Singera, Ethno Port, Sylwestera z TVP2, na Giełdzie Papierów Wartościowych, w Dolinie Charlotty, a nawet na procesji Bożego Ciała!
Krystyna Giżowska
Samodzielną drogę na estradzie Krystyna Giżowska rozpoczęła w 1976 roku na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Soczi. Mimo skromnego (acz własnego) repertuaru zdobyła II nagrodę dzięki wypracowanej technice śpiewania i obyciu estradowemu. Nabyte umiejętności przyniosły jej też kolejne sukcesy: nagrody na festiwalach w Austrii, NRD, Szwecji oraz Grand Prix na festiwalu w Sopocie w 1984 r. Repertuar jej piosenek jest bardzo różnorodny. Niektóre z nich – jak „Złote obrączki”, „Przeżyłam z tobą tyle lat” czy „Nie było ciebie tyle lat” – pobiły rekordy popularności. Z kolei utwory bardziej ambitne – jak: „Blue Box”, „Nim zrobisz błąd” czy „Koncert na światło i cień” – zyskały najwyższe uznanie krytyki.
Artur Barciś i Cezary Żak
Rewelacyjni aktorzy stworzyli własny program kabaretowy, w którym prezentują osobno oraz w duecie piosenki, dialogi, skecze oparte na tekstach polskich satyryków. Wcielają się również w postacie, za które pokochała ich cała Polska tzn. Tadzia Norka i Karola Krawczyka z serialu „Miodowe lata”. Program nawiązuje także do serialu pt. „Ranczo”, w którym aktorzy dają absolutny popis swojego kunsztu aktorskiego – Cezary Żak jako Wójt Kozioł oraz Artu Barciś jako Czerepach.
Małgorzata Ostrowska
Małgorzata Ostrowska zaczęła śpiewać w wieku 11 lat. W roku 1981 została wokalistką zespołu Lombard, z którym współpracowała przez dziesięć lat. W roku 1999 rozpoczęła karierę solową. W 2008 roku pojawiła się gościnnie na płycie KSU, a wcześniej nagrywała z takim wykonawcami jak: Lech Janerka, Dżem, Michał Urbaniak i Acid Drinkers. Z Lombardem zaprezentowała się m.in. na festiwalu w Sanremo, z jazzową formacją Basspace nagrała płytę i koncertowała na Jazz Jamboree, zagrała tytułową rolę w musicalu "Pocałunek kobiety pająka", a w Teatrze Muzycznym w Gdyni kreowała postać Marii Magdaleny w spektaklu "Jesus Christ Superstar". W filmie "Podróże pana Kleksa" pojawiła się jako królowa Aba śpiewając "Meluzynę". W Sopocie (1999) otrzymała Bursztynowego Słowika za całokształt działalności, a w Opolu (2007) odcisnęła swoje dłonie w Alei Gwiazd.
Zgłaszasz poniższy komentarz:
no brawo. nie jest najgorzej, a spodziewałem się, że będzie regres jak co roku...