Edukacja
07 czerwca 2024Lekcja na temat Europy w Kolbergu
Stowarzyszenie Oświatowe im. Dezyderego Chłapowskiego było organizatorem debaty zatytułowanej Porozmawiajmy o Europie. Od wielu lat partnerem w realizacji tego typu inicjatyw organizowanych przez Stowarzyszenie jest I Liceum Ogólnokształcącego im. Oskara Kolberga w Kościanie. Debata odbyła się w dniu 6 czerwca. Udział w niej wzięli uczniowie klas trzecich.
Obok dra hab. Cezarego Trosiaka, prezesa Stowarzyszenia, w debacie udział wzięli dr Adam Jaskulski, politolog i prawnik, adiunkt na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM, oraz dr Zdzisław Bernacki, ekolog, emerytowany pracownik Instytutu Środowiska Rolniczego i Leśnego Polskiej Akademii Nauk. Debatę prowadziła mgr Urszula Iwaszczuk opiekunka działającego w Klubu Europejskiego Kolberg.
Cezary Trosiak, przypomniał, że decyzja o przystąpieniu do Unii Europejskiej zapadła w drodze referendum, w którym przy frekwencji 58,85% uprawnionych do głosowania, zdecydowana większość (77,5%) biorących udział w referendum, opowiedziała się za przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej. Prof. Trosiak zwrócił uwagę na to, że prowadzone od połowy lat 90. ubiegłego wieku przez Centrum Badania Opinii Społecznej badania dotyczące stosunku społeczeństwa polskiego do członkostwa w Unii Europejskiej pokazują, że Polacy akceptują obecność Polski w Unii. Jednak nie jest to poparcie bezwarunkowe. W ostatnich latach w dyskusji na temat relacji państwo polskie instytucje Unii Europejskiej pojawiła się kwestia suwerenności. Do tego tematu w swoim wystąpieniu odniósł się dr Adam Jaskulski, który przybliżył zebranym istotę pojęcia suwerenność, a następnie wyjaśnił, że jeżeli społeczeństwo danego państwa uzna, że jego suwerenność jest ograniczana, to istnieje możliwość opuszczenia wspólnoty. Przykładem na taką sytuację jest Brexit. Zadanie postawione przed trzecim gościem debaty, drem Zdzisławem Bernackim, polegało na wyjaśnieniu czym jest europejski zielony ład i dlaczego dyskusja na jego temat wywołuje tak wiele emocji? Doktor Bernacki zauważył, że jeżeli na zielony ład spojrzymy jedynie z perspektywy rolnictwa, to jego wdrażanie może i wywołuje w Polsce cały szereg protestów i jest wykorzystywane w sporach politycznych toczonych przez euroentuzjastów i eurorealistów. Podkreślił on jednak, że celem europejskiego zielonego ładu, jako zbioru inicjatyw politycznych Komisji Europejskiej, jest coś więcej jak zmiany związane z produkcją żywności, to dążenie osiągnięcia neutralności klimatycznej w Europie do roku 2050.
Na koniec debaty Cezary Trosiak zwrócił uwagę na to, że państwa tak zwanej starej Unii Europejskiej, mając świadomość, że rozszerzenie Unii o państwa byłego bloku komunistycznego będzie wiązało to się z różnego rodzaju problemami starały na to rozszerzenie przygotować. Dlatego na szczycie Rady Unii Europejskiej zostały przyjęte tak zwane kryteria kopenhaskie, które można podzielić na dwie grupy, pierwsza to kryteria polityczne, i ekonomiczne. Te pierwsze określają obowiązki państw członkowskich dotyczące funkcjonowania instytucji gwarantujących stabilną demokrację, poszanowania praw człowieka, funkcjonowania rządów prawa i poszanowania praw mniejszości. Druga grupa kryteriów dotyczy zobowiązań związanych funkcjonowaniem gospodarki rynkowej gotowej do sprostania konkurencji i funkcjonowaniu wolnego rynku, zobowiązań do przyjęcia dorobku prawnego (acquis communautaire) Unii Europejskiej oraz zdolności do sprostania unii gospodarczej i walutowej.
Przy wejściu do sali, w której odbywała się debata organizatory rozłożyli materiały informujące o tym czym jest Unia Europejska i jak funkcjonuje. Uczestnicy debaty zostali poinformowani, że będą one podstawą do zorganizowania na początku przyszłego roku szkolnego konkursu wiedzy o Unii Europejskiej. Podobne konkursy, w porozumieniu z ekspercką siecią Team Europe Direct odbędą się w innych polskich miastach. Ich zwycięzcy wezmą udział w wyjeździe studyjnym do Strasburga bądź Brukseli. Rozważane jest również przeprowadzenie podobnego konkursu wśród słuchaczy uniwersytetów trzeciego wieku, tak aby w tym wyjeździe wzięli udział przedstawiciele dwóch pokoleń.
Organizatorzy debaty zaapelowali do tych uczniów debaty, którzy są pełnoletni, o to aby wzięli udział w niedzielnych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Z kolei tych, którzy nie mogą głosować, poproszono aby przekonali do wzięcia udziału w tych wyborach ich posiadających prawa wyborcze znajomych i członków rodzin.
Debata jest jednym z działań wpisanych do projektu Bądź aktywny 5.0 współfinansowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, Urząd Miasta Kościana i Starostwo Powiatowym w Kościanie.
Zgłaszasz poniższy komentarz:
Sporo miejsca poświęcono na tą propagandę. Niestety tak to trzeba nazwać. UE od jakiegoś czasu idzie w złą stronę a próbuje się udawać, jest OK. Deficyt demokracji w UE jest najpoważniejszym zarzutem. To wszystko nie służy Europie. Skład wykładowców w Kolbergu wyjaśnia jaki ostatecznie był przekaz.