Magazyn koscian.net
16 Paz 2018Lubiń centrum świata...
Ojciec Maksymilian Nawara z Opactwa Benedyktynów w Lubiniu został wybrany opatem prezesem Benedyktyńskiej Kongregacji Zwiastowania. Przez najbliższe osiem lat będzie duchowym przewodnikiem należącej do niej mnichów z różnych zakątków świata. Jego siedzibą będzie lubiński klasztor
Benedyktyńska Kongregacja Zwiastowania wchodzi w skład Konfederacji Benedyktyńskiej Zakonu św. Benedykta. Powstała w 1920 roku z inicjatywy trzech belgijskich opactw. Skupia 27 klasztorów w przeważającej części męskich oraz 25 wspólnot afiliowanych we wszystkich zakątkach świata, z wyjątkiem Australii i Oceanii. Do tej kongregacji należą wszystkie polskie męskie klasztory benedyktyńskie. Na czele kongregacji stoi opat prezes. Wybierany jest na ośmioletnią kadencję. Kolejna może trwać cztery lata. Klasztory cieszą się autonomią. Rolą opata prezesa jest odbywanie wizytacji kanonicznych i ożywianie ducha monastycznego.
9 września br. odbyła się kapituła generalna Kongregacji, podczas której dokonano wyboru prezesa opata. Sprawowanie tej funkcji powierzono o. Maksymilianowi Nawarze z Opactwa Benedyktynów w Lubiniu. Dzień później, podczas uroczystej mszy w Sacro Speco w Subiaco otrzymał on błogosławieństwo opackie. Ryt błogosławieństwa składał się z odśpiewania Litanią do Wszystkich Świętych, uroczystej modlitwy nad opatem, a następie z ceremonii przekazania Reguły, nałożenia pierścienia i infuły oraz wręczenia pastorału, który symbolizuje misję pasterską opata.
- Kongregacja postawiła na młodego człowieka. Większość naszych klasztorów na Zachodzie to są wspólnoty starsze, zwłaszcza w Europie. Taki świat młodości, który powiewa z Polski, Indii i Afryki jest dla nich wielkim zaskoczeniem. W belgijskich, niemieckich, holenderskich klasztorach średnia wieku to 72 lata. To są klasztory, które pomału wymierają – mówi br. Izaak Kapała, przeor Opactwa Benedyktynów w Lubiniu. - Ojciec Maksymilian od czternastu lat jeździł na Kapituły Generalne. Był znany wszystkim wspólnotom jako delegat z Lubinia. Od sześciu lat był w radzie poprzedniego opata prezesa i wspólnie z nim wizytował klasztory. Jeszcze bardziej dał się poznać. Zaskoczeniem było to, że pojawił się na liście kandydatów na opata prezesa, chociaż w kuluarach pojawiały się głosy, że jest brany pod uwagę. Później wszystko potoczyło się bardzo szybko. W historii naszej kongregacji to pierwszy Polak wybrany na to stanowisko. To drugi w historii kongregacji przypadek, gdy wybrano mnicha niebędącego przełożonym klasztoru.
Nowy prezes opat na swoją siedzibę mógł wybrać dowolny klasztor. Mógł przenieść się do Belgii, gdzie narodziła się Kongregacja. Zadecydował jednak, że jego siedzibą będzie Lubiń. Jego poprzednicy również urzędowali w swoich klasztorach.
- Lubiń stał się centrum świata. W tej chwili jest to dom generalny dla Benedyktynów zrzeszonych w naszej kongregacji – podkreśla br. Izaak Kapała. - Tutaj opat prezes będzie mieszkał i urzędował. Rzeczywistość pokazuje, że ponad siedem miesięcy w roku będzie spędzał na wizytacjach w klasztorach i zjazdach przełożonych.
W czerwcu 2019 r. w Lubiniu odbędzie się spotkanie ośmiu mnichów zasiadających w radzie prezesa opata.
- Główne zadania opata to podtrzymywanie ducha benedyktyńskiego w naszych klasztorach, wizyty kanoniczne i przewodzenie wyborom opatów, a także rozwiązywanie wszystkich problemów, które pojawiają się w klasztorach. Opat to władza wykonawcza i sądownicza – mówi przeor lubińskiego opactwa.
O. Maksymilian Nawara ma 39 lat. Wychował się w Będzinie. Do Klasztoru Benedyktynów w Lubiniu wstąpił w 1998 roku. W grudniu rozpoczął nowicjat. 7 września 2003 roku złożył uroczyste śluby. W latach 2002-2008 studiował w Wyższym Seminarium Duchownym Karmelitów Bosych w Poznaniu. Od 2004 roku uczestniczył w Kapitułach Generalnych Benedyktyńskiej Kongregacji Zwiastowania jako delegat wspólnoty. W 2006 roku przejął prowadzenie Ośrodka Medytacji Chrześcijańskiej przy Klasztorze Benedyktynów w Lubiniu po o. Janie Berezie. Od 2006 roku pełni funkcję sekretarza brata Izaaka Kapały, przeora konwentualnego opactwa w Lubiniu. Od 2008 roku pełni posługę magistra nowicjatu i postulatu. W 2012 roku został mianowany podprzeorem opactwa w Lubiniu. W tym samym roku, podczas Kapituły Generalnej został mianowany czwartym asystentem o. Ansgara Schmidta OSB, Opata Prezesa Benedyktyńskiej Kongregacji Zwiastowania. W 2015 roku obronił pracę doktorską na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu z dziedziny teologii patrystycznej pod tytułem „Teologiczna interpretacja raju w dziełach świętego Efrema Syryjczyka i jej aplikacja w liturgicznych hymnach Kościołów tradycji syryjskich w Indiach”. Jest autorem kilkunastu publikacji z zakresu duchowości. Przez około dziesięć lat był członkiem Grupy Christophoros, zrzeszającej wspólnoty życia różnych wyznań chrześcijańskich. Jest zaangażowany w dialog międzyreligijny. (h)
Gazeta Kościańska
Zgłaszasz poniższy komentarz:
SUUUUPER! Gratulacje! :)