13 sierpnia 2024
Holistyczne podejście do zdrowia – dowiedz się, na czym polega medycyna ajurwedyjska
Ajurweda ostatnimi czasy przechodzi swój renesans. Najstarsza sztuka lecznicza zdobywa uznanie zwłaszcza wśród osób, które na co dzień podchodzą do swojego zdrowia w sposób holistyczny. Od 1979 roku Ajurweda jest oficjalne uznawana przez WHO za odłam medycyny tradycyjnej. Głownym celem praktyk ajurwedyjskich jest dążenie do równowagi w organizmie za pomocą diety, zdrowego trybu życia, aktywności oraz wspierania własnej witalności.
Zgodnie z filozofią medycyny ajurwedyjskiej, wszystko co istnieje – żywe bądź martwe – posiada własną energię żywiołów. Każdy z nich jest obecny na ziemi, jak i w człowieku. Mowa tu o przestrzeni, powietrzu, wodzie, ziemi oraz ogniu. Każdy człowiek posiada również swoją własną konstytucję ajurwedyjską, w której zwykle przeważa jedna dosza, w której przeważają dwa żywioły. Dodatkowo, w każdym człowieku znajduje się prana, czyli pewna ludzka siła witalna, determinująca nasz nastrój oraz chęć podejmowania się różnego typu aktywności. Warto dowiedzieć się więcej na temat życiu według zasad Ajurwedy.
W dążeniu do równowagi, czyli kilka słów o głównym celu praktykowania Ajurwedy
Ajurweda to holistyczny system medycyny zdrowia, który opiera się na podejmowaniu działań w dążeniu do osiągnięcia równowagi we wszystkich aspektach własnego człowieczeństwa. Nie od dziś wiadomo, że umysł wpływa na ciało i odwrotnie; dlatego priorytetem każdego z nas powinno być dbanie o oba te aspekty z taką samą troską. Praktykanci Ajurwedy kierują się zasadą „zachować zdrowie, leczyć chorych”, jednocześnie koncentrując swoje działanie na czynnościach zapobiegających rozwój choroby. Dbanie o zachowanie dobrego zdrowia powinno odbywać się każdego dnia, w dodatku na różne sposoby. Przede wszystkim ma to ono opierać się na zwracaniu uwagi na dietę oraz styl życia, a także dbałości o czystość ciała i umysłu. Co jeszcze mówi Ajurweda?
-
Wszystko jest lekarstwem, wszystko jest trucizną. To, co może być korzystne dla jednej osoby, jednocześnie jest w stanie wyrządzić szkodę drugiemu człowiekowi. Ajurweda nakazuje podchodzenie do swojego zdrowia i życia w sposób indywidualny. Nie ma bowiem dwóch identycznych konstytucji, tak samo jak nie ma jednego przepisu na zdrowie.
-
Zdrowie jest harmonijną interakcją wielu części w obrębie całości. Ajurweda to nie jest jasne rozwiązanie, a narzędzie, dzięki któremu możliwe jest osiągnięcie dobrej kondycji psychofizycznej oraz poczucie szczęścia. Od nas jednak zależy, w jaki sposób zamierzamy radzić sobie z wyzwaniami – czy stawimy im czoła, czy stchórzymy i zamkniemy się przed możliwościami jakie daje świat i wiedza ajurwedyjska.
-
Metody ajurwedyjskie przeznaczone są dla każdego – począwszy od nowicjusza, aż po doświadczonego lekarza. Zasady medycyny ajurwedyjskiej są przejrzyste, a ścieżka do poprawy jakości życia i witalności dostępna przez cały czas. Ajurweda nie ogranicza; każdy może ją poznać, niezależnie od etapu życia na jakim się znajduje.
-
W dążeniu do zdrowia najważniejsza jest regularność. Ciało nie jest przyzwyczajone do częstych, gwałtownych zmian. Sen, ćwiczenia, odpoczynek oraz spożywanie posiłków powinny być starannie zaplanowane. Podobnie z przyjmowaniem mieszanek ziół w celu wsparcia swojego organizmu – tylko regularne stosowanie pozwoli osiągnąć zamierzony efekt.
Wiele informacji na temat tajników Ajurwedy znaleźć można w sieci – na przykład na stronie DEVA Harmony, prowadzonej przez konsultantów ajurwedyjskich I, II oraz III stopnia. Ponadto, na stronie internetowej można zakupić szereg jakościowych mieszanek ziołowych, jakie stosowane są przez praktykantów Ajurwedy. Wspierają one proces przywracania równowagi w organizmie, pomagając w łagodzeniu stanów zapalnych, niestrawności czy stresu.
Konsultacja ajurwedyjska – pierwszy krok na ścieżce do harmonii
Zdrowie według Ajurwedy to całe spektrum czynników, na które składa się między innymi silne ciało, spokojny i zrównoważony umysł, poczucie sensu, szczęścia oraz zadowolenie z życia. Gdy człowiekowi brak któregoś z nich, dochodzi do zaburzenia równowagi, a co za tym idzie wystąpienia choroby. Bagatelizowanie sygnałów, które daje nam ciało może zakończyć się dla nas marnie. Zainteresowani medycyną ajurwedyjską oraz holistycznym podejściem do zdrowia mogą skorzystać z indywidualnej konsultacji ajurwedyjskiej. Polega ona na dokładnej analizie stylu życia, diety, stanu umysłu oraz szczegółowym rozpoznaniu konstytucji. Na podstawie informacji pozyskanych przez konsultanta ajurwedyjskiego, ustala się szereg indywidualnych zaleceń, które mają na celu przywrócenie zaburzonej harmonii umysłu, ciała oraz ducha. Medycyna holistyczna cieszy się obecnie ogromną popularnością; warto zagłębić jej tajniki, nie rezygnując przy tym z medycyny konwencjonalnej. Połączenie wiedzy specjalistów z jednej i z drugiej dziedziny jest w stanie pomóc w odzyskaniu zdrowia – a co za tym idzie, także dobrego samopoczucia.